Jak propojit datovou schránku s identitou občana?

Jak propojit identitu občana s datovou schránkou

V Nastavení vaší datové schránky vyberte sekci Možnosti přihlášení, v jejím podmenu Zřízení Identity občana. Na zobrazené stránce klikněte na tlačítko Přejít na zřízení Identity občana. Než budete přesměrováni na portál Identity občana, budete vyzváni k udělení souhlasu s předáním informací.
Archiv

Jak připojit datovou schránku

Datovou schránku si můžete v Portálu občana online založit, pokud už vlastníte nebo využíváte nějaký z nástrojů elektronické identifikace (NIA ID, mobilní klíč eGovernmentu, bankovní identita a další možnosti). Stačí se jimi do Portálu občana přihlásit. Na úvodní obrazovce zvolíte „Založit datovou schránku“.

Jak získat přihlašovací údaje do datové schránky

Vydání nových přístupových údajů je zdarma. Nové přístupové údaje si může uživatel nechat vydat přímo v prostředí klientského portálu datových schránek. Při přihlášení oprávněné osoby do schránky FO nebo PFO přes Identitu občana mohou být žadateli vydány okamžitě, a to tak, že jsou mu zobrazeny na obrazovku.

Jak si aktivovat datovou schránku

Přihlášení do datové schránky je velmi jednoduché. Přihlásíte se na adrese mojedatovaschranka.cz, kde z metod přihlášení zvolíte přihlášení uživatelským jménem a heslem. Zadáním těchto zaslaných údajů datovou schránku aktivujete a budete mít možnost přijímat a odesílat zprávy.

Jak si zřídit elektronickou IDentitu

Existují dvě možnosti, jak elektronickou identitu získat. Buď si prostřednictvím portálu eIdentita.cz zřídíte uživatelský účet, kdy svoji elektronickou identitu budete muset aktivovat a potvrdit na nejbližším CzechPOINTu, nebo ji můžete dostat s novým elektronickým občanským průkazem, tzv. eObčankou.

Jak zpřístupnit datovou schránku

Datová schránka je znepřístupněna nejpozději třetí pracovní den od podání žádosti. Takto deaktivovanou schránku je možné opět prostřednictvím Czech POINT aktivovat. Žádost o opětovné zpřístupnění datové schránky se použije k obnovení dříve znepřístupněné datové schránky.

Jak aktivovat datovou schránku bez dopisu

První přihlášení do datové schránky provedete prostřednictvím stránky www.mojedatovaschranka.cz. Přihlásíte se pomocí uživatelského jména a hesla, které jsou uvedeny v dopise. Po prvním přihlášení si změňte heslo a zadejte svoji e-mailovou adresu. Poté bude Vaše datová schránka připravená k použití.

Jak často se přihlašovat do datové schránky

Přístup ke každé datové schránce je vázán na uživatelské jméno a přístupové heslo. Toto heslo si můžete kdykoliv změnit podle vlastní potřeby. Pozor – v základním nastavení je nutné heslo opakovaně měnit; vždy nejpozději po 90 dnech!

Jak zpřístupnit datovou schránku účetní

O zrušení datové schránky není možné žádat, v některých případech je však možné požádat Ministerstvo vnitra o její znepřístupnění (ve své podstatě o deaktivaci). Na základě žádosti lze datovou schránku znepřístupnit jde-li o datovou schránku zřizovanou na žádost (nikoli „automaticky“ ze zákona).

Jak zjistím že mám identitu občana

V případě, že používáte internetové bankovnictví ČS, ČSOB, KB, MONETA nebo Air Bank, máte možnost ověřit svou totožnost přes něj. Máte-li zřízenou datovou schránku, můžete si prostřednictvím webových stránek Mojedatovaschranka.cz založit NIA ID, nebo Mobilní klíč eGovernmentu online.

Jak se přihlásit přes občanku

Pro zahájení identifikace občanským průkazem je třeba stisknout tlačítko Přihlásit. Portál pro identifikaci občanským průkazem spustí v PC uživatele aplikaci eObčanka – identifikace. Před spuštěním aplikace eObčanka doporučujeme připojit k počítači čtečku čipových karet a vložit do ní občanský průkaz.

Co znamená zpřístupněná datová schránka

Jedná-li o úplně první přístup do datové schránky, bude schránka tímto přihlášením zpřístupněna. To znamená, že Vám do ní začnou být zasílány datové zprávy, a i Vy je budete moci odesílat.

Jak podat žádost o znepřístupnění datové schránky

Znepřístupnění datové schránky je možné v případě datových schránek fyzických osob provést na žádost, tzn. např. na kontaktním místě Czech POINT nebo po přihlášení do datové schránky prostřednictvím Identity občana přímo v nastavení schránky.

Kdy se aktivuje datová schránka

Na první přihlášení se do datové schránky mají žadatelé 15 dní ode dne, kdy jim byly doručeny přístupové údaje. Ty doručuje Ministerstvo vnitra ČR výlučně do vlastních rukou adresátů. Pokud se v této lhůtě do datové schránky nepřihlásí, je datová schránka aktivována 15. dnem ode dne, kdy byla zřízena.

Jak sdílet datovou schránku

Nejsnáze lze Pověřenou osobu či Administrátora jmenovat pomocí webového portálu Datových schránek – v části "Nastavení" je pod odkazem „Uživatelé“ volba „Nový uživatel". Každá Oprávněná osoba má kdykoli možnost v této části portálu sama přidávat / odebírat Pověřené osoby i Administrátory.

Jak otevřít datovou zprávu

ID datové zprávy je jednoznačné označení datové zprávy. Datovou zprávu otevřete tak, že kliknete na obálku se stavem, datem doručení zprávy, věc zprávy nebo odesílatele zprávy. Poté dojde k otevírání datové zprávy.

Jak zjistím že mám elektronickou identitu

Naopak na informačním webu info.identitaobcana.cz pak najdete všechny informace o elektronické identifikaci a přihlašování k online službám veřejné správy včetně podrobných návodů, jak si zřídit a aktivovat státní identifikanční prostředky jako jsou eObčanka, NIA ID nebo Mobilní klíč eGovernmentu.

Jaký je rozdíl mezi bankovní identitou a identitou občana

Bankovní identita je něco jako digitální občanka. Je to snadný a rychlý způsob, jak ověřit, že vy jste opravdu vy. Pokud používáte internetové bankovnictví, už ji vlastně máte. Než jste přihlašovací údaje dostali, banka ověřovala vaši totožnost pomocí osobních dokladů.

Jak poznám občanský průkaz s čipem

Občanské průkazy vydávané od 1.7.2018 obsahují kontaktní elektronický čip. V tomto čipu je identifikační certifikát, který obsahuje číslo občanského průkazu a všechny údaje o držiteli, které jsou zapsány na občanském průkazu.

Jak si zřídit elektronickou identitu

Existují dvě možnosti, jak elektronickou identitu získat. Buď si prostřednictvím portálu eIdentita.cz zřídíte uživatelský účet, kdy svoji elektronickou identitu budete muset aktivovat a potvrdit na nejbližším CzechPOINTu, nebo ji můžete dostat s novým elektronickým občanským průkazem, tzv. eObčankou.

Jak odeslat datovou zprávu

Sestavenou datovou zprávu odešlete klepnutím na tlačítko ODESLAT ZPRÁVU v levém dolním rohu okna pro vytvoření datové zprávy. Pokud posíláte placenou datovou zprávu, je nad tlačítkem ODESLAT ZPRÁVU uveden údaj o poplatku, který musíte uhradit.

Jak se posílá přes datovou schránku

Vložení souborů do přílohy z diskuV sekci PŘÍLOHY klepněte na tlačítko NAHRAJTE Z POČÍTAČE (nebo NAHRAJTE ZE SLOŽKY).Otevře se systémový dialog pro volbu souborů – vyberte v něm soubor, který chcete k datové zprávě připojit.Potvrzením volby se specifikace souboru přenese do sekce PŘÍLOHY.

Kam se lze přihlásit bankovní identitou

Kde můžete bankovní identitu použítDatová schránka. S pomocí Bank iD si online zřídíte datovou schránku na. Chcidatovku.Sociální dávky. O příspěvek na bydlení, rodičovský příspěvek nebo přídavek na dítě můžete požádat online s Bank iD. Na portále.Důchod. Přihlaste se pomocí do. ePortálu ČSSZ.

Jak si udělat elektronickou občanku

Stačí jen vyplnit formulář z webu Ministerstva vnitra a poslat ho datovou schránkou obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností. Získání občanského průkazu s čipem je však pouze první krok. Vaše nová občanka totiž zatím neumí vůbec nic, co by ji odlišovalo od té staré.

Jak aktivovat účet identita občana

Pokud nemáte aktivován jiný identifikační prostředek, ani datovou schránku, budete muset navštívit osobně CzechPoint. Na místě vám bude NIA ID aktivováno poté co se prokážete dokladem totožnosti (OP, či pasem). Žádost lze podat na místě, ale určitě doporučujeme vyplnit formulář předem online, pokud chcete ušetřit čas.