Jak provonět prádlo bez aviváže
Nečistoty se zanášejí i ve vnitřku pračky, ale do té se jen tak nedostanete. Nejsnazší pomoc přináší ocet – nalijte 1 litr do bubnu a pusťte pračku naprázdno na nejvyšší teplotu. Existují speciální prostředky určené k témuž a profi přípravek můžete sehnat i k odvápnění zaneseného topného tělesa.
Archiv
Co dělat aby prádlo vonělo
Nejjednodušší je použití běžného octa, který snadno koupíte v supermarketu a v akci se dá litr pořídit i do 8 Kč. Nalijte celou litrovou láhev přímo do bubnu prázdné pračky, nastavte nejvyšší teplotu a nechejte ji prát celý prací cyklus.
Archiv
Čím provonět skříň
K provonění prádla se hodí také jasmín, lilie, fialky či máta, meduňka a rozmarýn. Sami si je v tuto roční dobu bohužel asi nenasušíte, ale to nevadí. Můžete použít i sušené potpourri, do kterého přidejte třeba skořici, vanilkový lusk či sušenou kůru z pomerančů a citronů.
Archiv
Jak Provonet prádlo v Susicce
Voňavé prádlo
Velmi oblíbené jsou například jednorázové ubrousky do sušičky, které prádlo krásně změkčí, provoní a navíc ho zbaví statické elektřiny. Další možností jsou tuhé vůně do sušičky, které po celou dobu sušení pomalu uvolňují aroma. Výsledkem je příjemně provoněné a osvěžené prádlo.
Co použít místo aviváže
Bílý ocet je skvělá surovina, která spolehlivě nahradí aviváž. Zředěný vodou ve stejném poměru má podobný účinek. Prádlo změkčí a textilie z umělých vláken zbaví elektrostatického náboje.
Proč mi nevoní prádlo aviváží
Používáte příliš pracího prášku
První příčinou, proč prádlo z pračky nevoní, je nadměrné používání pracího prášku. Pokud jste si mysleli, že pokud dáte do bubnu více prášku, tak se prádlo lépe vypere, jste hluboce na omylu. Zvlášť nízké programy na 30 a 40 stupňů jsou schopné zpracovat jen určité množství prášku.
Jak Provonet pračku
Vyčistěte pračku
Základem je pravidelně čistit dávkovač na prášek a také vnitřek pračky. K vyčištění zásobníku i celé pračky můžete použít Lanza Express tekutý čistič pračky (koupit v e-shopu), který odvede veškerou práci za vás. Stačí nalít do zásobníku na prací prostředek a pustit pračku na 40 °C.
Jak prát bez aviváže
Jako ekologickou variantu nabízejí obyčejný ocet. Stačí přidat 30–100 ml (podle tvrdosti vody) do prací lázně místo aviváže. Nemusíte se bát jeho zápachu, ten při praní vyprchá a prádlo je změkčené a k tomu ještě přírodně vydezinfikované a jeho barvy jsou ustálené. Jako bonus vyčistí i pračku od vodního kamene.
Co dát do skříně proti vlhkosti
Plísně milují vlhkost, proto je potřeba udržovat vlhkost na optimální úrovni. K tomu stačí nainstalovat Ceresit STOP VLHKOSTI, který pohlcuje nadměrnou vlhkost. Toto by mělo stačit. Pomůže také nechat malinký prostor mezi nábytkem a zdí, prostor tak může lépe dýchat.
Proč mi nevoní prádlo z pračky
To, že prádlo zapáchá už při vyndávání z pračky, může mít hned několik příčin: špatné dávkování pracího přípravku nebo jeho nevhodný výběr, nedostatečně udržovaná pračka a časté praní na nízké teploty. No a samozřejmě to, že prádlo zapomenete včas vyndat a necháte ho v bubnu vlhké několik hodin.
Co dát do sušičky aby prádlo nebylo pomačkané
Pokud vyndáváte prádlo ze sušičky velmi pomačkané, chyba je v tom, že jej vyndáváte pozdě. Prádlo je zapotřebí vytáhnout ještě teplé a nenechat ho v sušičce příliš dlouho. Stihne-li prádlo v sušičce vychladnout, způsobí to jeho pokrčení. Prádlo ze sušičky proto vždy hned vyndejte, uhlaďte a složte nebo pověste.
Co na změkčení prádla
Nechcete používat chemii, ale přesto byste rádi měli prádlo měkké a voňavé Zkuste do praní přidat trochu octa. Ten prádlo krásně změkčí. Nemusíte se ani bát toho, že by byl jeho štiplavý pach z prádla cítit.
Jak na zapáchající prádlo
Dejte zatuchlé prádlo do pytle a přisypte k němu jedlou sodu. Je dobré nechat ji působit přes noc, ale pokud nemáte čas, může stačit i několik hodin. Jakmile prádlo vytáhnete, oprašte ho a dejte vyprat. Klidně do praní přidejte kypřící prášek nebo ocet dle výše zmíněných návodů a můžete dosáhnout silnějšího účinku.
Co se zapomenutým prádlem v pračce
To znamená, že osm až dvanáct hodin prádlu ponechanému v pračce nijak neuškodí. Déle už by v pračce nemělo ležet. Plísně a bakterie, které se začnou množit ve vlhkém prostředí, po určité době vydávají zápach. Pokud ucítíte z prádla zapomenutého v pračce zápach, okamžitě prádlo vyperte znovu.
Proč nečistit pračku octem
Oblíbený způsob čištění pračky, který se užívá už dlouhá léta, je čištění pračky pomocí octa. Jeho výhodou je schopnost efektivně odstranit zápach, ale také odstranit odolný vodní kámen.
Proč mi nevoní prádlo aviváži
Používáte příliš pracího prášku
První příčinou, proč prádlo z pračky nevoní, je nadměrné používání pracího prášku. Pokud jste si mysleli, že pokud dáte do bubnu více prášku, tak se prádlo lépe vypere, jste hluboce na omylu. Zvlášť nízké programy na 30 a 40 stupňů jsou schopné zpracovat jen určité množství prášku.
Kdy se nesmí používat aviváž
Pokud máte prodyšné sportovní oblečení, oblečení s funkční membránou nebo vyrobené z textilie z mikrovláken, pak aviváž nikdy nepoužívejte. Zničíte vlákna a tím i jejich funkčnost. Toto oblečení nepatří většinou mezi nejlevnější a provonět jednu várku sportovního oblečení by vás tak mohlo přijít dost draho.
Co pohlcuje vlhkost
Větrejte
Dalším způsobem, jak snížit vysokou vlhkost, je důkladně větrat. Do pokojů, kde se drží vlhkost, jako jsou kuchyně a koupelny, doporučujeme umístit ventilaci, například digestoř do kuchyně. Vysoké vlhkosti v místnosti zabráníte také pravidelným větráním. Pravidelné větrání pomáhá snižovat vlhkost.
Jak pohlcovat vlhkost
Granulát pohlcuje vlhkost ze vzduchu, která se ukládá v plastové nádobce pohlcovače. Granulát postupně snižuje účinnost a po vyčerpání jeho účinků je potřeba ho vyměnit. Trvanlivost granulátu je v místnosti do 20 m2 2-5 měsíců v závislosti na vzdušné vlhkosti a teplotě vzduchu v místnosti.
Proč míčky do sušičky
Jejich velkou výhodou je, že oddělují prádlo od sebe, čímž ulehčují a urychlují sušení, a tak vám konec konců míčky do sušičky ušetří hodně peněz za energii. Navíc změkčují tkaniny bez použití chemických látek. A ano, i alergici se mohou radovat, protože jsou netoxické a nealergické.
Proč je prádlo že sušičky zmačkané
V první řadě byste měli vědět, na kolik kilogramů prádla vaše sušička je, a respektovat to. „Pokud je přeplněná, pak se vzduch nedostává mezi prádlo a to zůstane zmačkané. Pamatujte na to, že maximální kapacita sušičky je určená pro bavlnu, ostatní druhy tkanin je potřeba sušit podle objemů uvedených v návodu.
Proč je prádlo po vyprání tvrdé
Pokud použijete příliš málo pracího prostředku, může to způsobit nedostatek aktivních přísad, které by bojovaly s tvrdostí vody, která tak může ovlivnit měkkost vláken. Také to může vést k obecně špatným výsledkům praní.
Jak změkčit prádlo při praní
Jestli chcete mít prádlo nadýchané, přidejte do pračky trochu prášku do pečení nebo jedlé sody. Prádlo by se mělo prát na 60 stupňů Celsia, jinak v něm přežijí bakterie, tvrdí experti. Místo bělicích přípravků zkuste vsadit na citron. Jak na to
Co na zatuchlé prádlo
Zatuchlé prádlo dejte do pytle a přisypte k němu jedlou sodu. Nechte působit přes noc, nebo alespoň několik hodin. Až prádlo vytáhnete, oprašte ho a dejte vyprat. Klidně přidejte kypřící prášek nebo ocet, abyste dosáhli silnějšího účinku.
Co pomaha na vycisteni pračky
Půl hrnku jedlé sody rozpusťte ve vodě a nalijte do přihrádky na prášek a aviváž. Do bubnu pračky nalijte 2 hrnky octa a přidejte sáček jedlé sody. Spusťte nejdelší program s nejvyšší teplotou, po vyprání pračku propláchněte. Roztokem octa a jedlé sody očistěte i další místa, kde se usazuje vodní kámen a nečistoty.