Jak přírodně vyčistit troubu
Z jedlé sody vyrobíte jednoduchou pastu. Smícháním stejného množství jedlé sody a citronové šťávy dostanete abrazivní roztíratelnou pastu, kterou nanesete na vnitřek trouby, včetně skla a necháte ji působit přes noc, ideálně alespoň dvanáct hodin. Ráno stačí navlhčeným hadříkem do čista setřít.
Jak dobře vyčistit troubu
Smíchejte sůl s octem, vzniklou pastu nanesete na povrch trouby, nechte působit a pak hadrem setřete. Při čištění trouby pouze octem, otřete celý vnitřek trouby hadrem namočeným v octu. Pak rozhřejte troubu na vyšší teplotu – klidně na 150 °C. Ocet v teplé troubě snadno rozpustí mastnotu a nečistoty.
Jak dlouho trvá předehřát troubu
=> Úspora energie na 10 minut předehřívání trouby (0,42 kW)
Zapneme horký vzduch. Tím zkrátíme dobu pečení z 90 na 70 minut. Teplotu můžeme ponechat, při horkovzdušném pečení jí není třeba zvyšovat.
Co místo trouby
Na trhu jsou k dostání například elektrické hrnce a pánve, které zajistí rychlou přípravu výborných a zároveň zdravých pokrmů. Navíc to zvládnou i bez tuku a bez vaší časté asistence.
Jak vyčistit silně znečištěnou troubu
Do rozprašovače nalejte vinný (nebo klidně i obyčejný) ocet a vnitřek trouby vystříkejte. Směs začne reagovat a pěnit. Pěnu setřete vlhkým hadříkem nebo houbičkou. Možná budete muset trochu přitlačit, výsledek vás ale velmi mile překvapí.
Jak často čistit troubu
Troubu byste správně měli čistit po každém pečení.
Běžný uživatel kuchyně se k čištění trouby dostane jednou za několik měsíců, a ještě jej pár týdnů odkládá. Vestavné trouby s funkcí samočištění jsou výborným pomocníkem. Při vysoké teplotě se všechny nečistoty spálí, a údržba trouby je tak snadná.
Jak na zaschlou mastnotu
Připravte si do nádoby s rozprašovačem směs 3 lžic jedlé sody a 1 hrnku teplé vody. Nastříkejte ji na mastné místo kuchyňské linky a nechte 10 minut působit. Nakonec setřete vlhkým hadříkem a následně osušte.
Kdy používat horkovzdušnou troubu
Horkovzdušné pečení
Rychleji se tak vysuší povrch připravovaného pokrmu a vytvoří se tlustší kůrka. Horkovzdušné pečení je ideální pro přípravu pečiva typu sušenky či cukroví, ale používá se i na pečení masa, zeleniny a na sušení potravin na jedné nebo více úrovních současně.
Proč se předehřívá trouba
Pokud není u receptu výslovně uvedeno, že se moučník vkládá do studené trouby, musíme troubu předehřát. Většina šlehaných těst by v málo vyhřáté troubě klesla, protože by z nich vyprchaly vzduchové bublinky a moučník by byl sražený. Týká se to piškotových těst a těst nadlehčených bílkovým sněhem.
Jakou pánev mohu dát do trouby
Nevhodné tak jsou především pánve s plastovou rukojetí. Naopak vhodné jsou pánve litinové značky Staub, celokovové pánve Zwilling nebo pánve s odnímatelnou rukojetí Woll. A protože milujeme praktické výrobky, samozřejmě v naší nabídce nechybí pánev vhodná do trouby s poklicí, čímž získáte zase další možnosti použití.
V jaké výšce má být trouba
Vestavné trouby instalujeme ideálně ve výšce očí (nad 80 cm) nebo s dalším spotřebičem nad sebe tak, že vyšší spotřebič je vespod. Trouba může být ale i pod pracovní plochou, pokud nám to prostor nedovolí jinak. Vyšší umístění zajistí, že manipulace s horkým nádobím bude jednodušší.
Co je samočistící trouba
Pyrolýza neboli pyrolytické čištění trouby spočívá v zahřátí vnitřního prostoru trouby na extrémně vysokou teplotu, většinou až na 500 °C. Díky tomu dojde ke spálení všech nahromaděných nečistot a usazenin, hlavně tedy tuku a mastnoty.
Co odstraní mastnotu
Při úklidu kuchyně si vystačíte s jedlou sodou a kypřícím práškem. Tyhle dvě ingredience dokáží pomoci od dlouho usazené špíny a mastnoty. Jak na to Na suchý hadřík naneste trochu oleje (může to být i obyčejný kuchyňský olej) a potřete ním zaschlé mastné skvrny.
Jak se zbavit zapečené mastnoty
Odstranění mastnoty pomocí peroxidu vodíku a sody
Jedlou sodou posypte celý povrch nebo veškeré mastnoty, které chce odstranit, a pak tuto plochu polijte peroxidem vodíku. Povrch následně opláchněte a vysušte. Pokud by na ploše přeci jen zůstaly nějaké nečistoty, můžete postup podle potřeby zopakovat.
Jak nastavit troubu na horkovzduch
Při pečení v horkovzdušné troubě nastavíme teplotu o přibližně čtvrtinu nižší než při pečení klasickém. Maso pečeme zpočátku zakryté víkem pekáče nebo alespoň alobalem, aby se nevysušilo. Větší kusy je výhodné péct zpočátku při nižší teplotě, tím dosáhneme šťavnatosti.
Jak péct bez Horkovzduchu
Při statickém pečení se uvedou do provozu topná tělesa na stěnách a bez proudění vzduchu se teplo šíří rovnoměrně ze všech stran. To je vhodné pro pečení chleba, pizzy, focacii, ale také dortů, koláčů, sušenek, pusinek, piškotových dortů a také tzv. španělského chleba.
Jak dlouho vydrží trouba
Jaká je podle vaší zkušenosti průměrná životnost trouby Petr Bukuvka, Slatinice: Běžně bývá kolem deseti let. Martin Juřena, Brno: Okolo deseti let. Jan Koptík, Touškov: Průměrná životnost trouby je cca 15 let, ale záleží na kvalitě ochrany kovových částí (smalt a jiné úpravy).
Jak poznám jestli může hrnec do trouby
Na sporák, do trouby i chladničky
Když si pořídíte nerezové nádobí s nepřilnavým povrchem, můžete ho použít na všechny typy sporáků a varných desek, včetně indukčních. Má-li odnímatelnou rukojeť, pak ho lze dát i do trouby, s vhodnou poklicí i do chladničky.
Jak péct v hliníkové formě
Hliníkové pečicí formy jsou klasickou volbou pro pečení potravin. Tyto pánve nebo tácy umožňují rychlou přípravu pokrmů, protože hliník je materiál, který rychle absorbuje teplo a rozvádí ho po celé pánvi. Měli byste s nimi však zacházet opatrně, abyste je nepromáčkli.
Kam umístit mikrovlnou troubu
Mikrovlnnou troubu je také vhodné umístit ne příliš vysoko, aby člověk nemusel zvedat ruce. Nejčastěji se umísťuje do výšky očí, přímo nad pečicí troubu. Vedle této vysoké skříně se umísťuje stejně vysoká lednice s mrazničkou, a vzniká tak dnes asi nejpoužívanější sestava.
Kam umístit myčku v kuchyni
Ideální umístění myčky je poblíž kuchyňského dřezu, kam lze opláchnout zbytky jídla a větší nečistoty. Mimo to lze použít pro myčku a dřez také stejný sifon.
Jak vybrat správnou troubu
Pro jednotlivce či pár zpravidla stačí trouba s vnitřním objemem do 45 litrů. Pro menší rodiny nebo rodiny, kde se příliš trouba nepoužívá, jsou vhodné trouby s objemem 40 až 70 litrů. Pro čtyř a vícečlenné rodiny a rodiny, kde se často peče, jsou vhodné trouby s objemem nad 70 litrů.
Jak se zbavit zaschlé mastnoty
Na zažranou mastnotu pak platí jeden fígl, který se možná bude někomu zdát podivný, ale skutečně funguje. Stačí zaneřáděné místo přetřít čistým hadříkem namočeným v oleji. Lze použít minerální, ale i jakýkoli jiný běžný kuchyňský olej. Zaschlé mastné skvrny pod olejem prakticky ihned změknou a půjdou snadno dolů.
Co rozpouští mastnotu
Připravte si do nádoby s rozprašovačem směs 3 lžic jedlé sody a 1 hrnku teplé vody. Nastříkejte ji na mastné místo kuchyňské linky a nechte 10 minut působit. Nakonec setřete vlhkým hadříkem a následně osušte.
Na co je dobrý horkovzduch
V horkovzdušné troubě můžeme péct více plechů najednou, což oceníme zvláště při pečení většího množství cukroví, koláčů a jiného pečiva. Výhodná je i na pečení masa, protože je v ní upečené rychleji a má krásně křupavou kůrku.