Jak prát bavlnu
Bavlna snese praní až do teploty 95 °C. Barevnou bavlnu perte kvůli možnému nebezpečí vyblednutí jen do 60 °C, a to v pracím prostředku pro barevné prádlo. Základem je však řídit se etiketou na jednotlivých textiliích. Bavlnu je zpravidla možné sušit v sušičce.
Jak prát bílá trička
Praní bílého prádla
Bílé bavlněné prádlo snese teplotu 60 °C, umělé materiály perte raději na 40. V každém případě ale zkontrolujte štítek na oblečení. Pračku plňte maximálně do dvou třetin, v přeplněné se prádlo nevypere. Používejte prací prášek určený na bílé prádlo, obsahuje rozjasňovače a bělící látky.
Na jakou teplotu prát barevné prádlo
Pro trička, košile a další barevné prádlo stačí obvykle prací program s teplotou 30 °C. Díky tomu déle zachováte původní barevnost prádla, a ještě ušetříte energii. Ložní prádlo nebo kapesníky zaslouží naopak teploty vyšší, které bezpečně odstraní případné bakterie. V takových případech volte teploty praní kolem 60 °C.
Archiv
Jak prát propocené prádlo
Vlhké prádlo, například propocené sportovní oblečení, je nejlépe vyprat ihned nebo je nejprve pověsit, aby uschlo. Nezapomeňte vyprázdnit kapsy. Barevný, potištěný nebo velmi citlivý textil před praním obraťte naruby. Zipy na oblečení vždycky zapněte.
Jak prát povlečení z bavlny
Bavlněné povlečení lze prát v pračce a doporučená teplota je 40, maximálně 60°C. Pokud není povlečení zásadněji znečištěno, nechte teplotu praní na 40°C a při prvním praní ji také udržte na nižší teplotě.
Kdy se srazí bavlna
bavlny může mít každá látka nebo i každá role trošku jinou srážlivost. Z praxe máme vysledováno, že u bavlněných úpletů a teplákovin, kdy je podíl nejčastěji 95% bavlna 5 % elastan, je srážlivost obvykle kolem 5-10%, ale může být až 20%!
Jak vyprat zaslou bílou
Obyčejný citron nebo koncentrát kyseliny citronové má skvělé bělicí účinky. Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí.
Jak na zažloutlé prádlo
Octový roztok odstraní žluté skvrny od potu
Pomoci vám však může překvapivě obyčejný vinný ocet! Ve 2 litrech teplé vody rozmíchejte 6 lžic octa, a nechte prádlo v roztoku naložené min. 3 hodiny. Poté jej vyperte v pračce v běžném pracím cyklu a uvidíte, že skvrny zmizí.
Jak prát barevné oblečení
Vždy byste měli použít prací prostředek na barevné prádlo. Teplota vody by měla být 30 nebo 40 °C, pokud ale perete například barevné ručníky či kapesníky, je lepší zvolit 60 °C. A jako vždy – jemné prádlo raději perte samostatně a na mírný program.
Na jaký program prát oblečení
Program a teplota praní
Odlišný program volte pro ložní prádlo, věci na sport či oblečení pro denní nošení. Pro vlněné či jemné prádlo volte šetrný program praní v ruce. Dnešní pračky jsou velmi účinné, proto pro běžné denní praní stačí teploty na 30 či 40 °C a úměrná dávka pracího prostředku.
Jak udělat aby prádlo vonělo
Nejjednodušší je použití běžného octa, který snadno koupíte v supermarketu a v akci se dá litr pořídit i do 8 Kč. Nalijte celou litrovou láhev přímo do bubnu prázdné pračky, nastavte nejvyšší teplotu a nechejte ji prát celý prací cyklus.
Jak prát polypropylen
Textilie se doporučuje prát za nízkých teplot a to optimálně kolem 40°C. Tyto materiály nepřijímají vlhkost, takže velmi rychle usychají. Nedoporučuje se prádlo žehlit, bělit, sušit v bubnové sušičce nebo chemicky čistit.
Jak prát bavlněné prostěradlo
Prostěradla můžete prát v automatické pračce stejně jako běžné prádlo. Pro praní barevných prostěradel výrobce doporučuje teplotu 40oC , pro bílé 60oC. Abyste zachovali měkkost a hebkost vláken používejte kvalitní prací prostředek na barevné nebo bílé prádlo a nepoužívejte aviváž, aby se nesnížila savost vláken.
Jak se starat o bavlnu
100% bavlnu můžete prát na 40-60° C, pokud je nebarvená, tak ji můžete i vyvářet a bělit. Bavlnu s příměsí lycry, elastanu nebo syntetiky perte výhradně na 40° C. Prádlo před praním otočte naruby, zapněte knoflíky i zipy. Nezapomeňte prádlo roztřídit podle barev.
Co se stane kdyz Vyperu prádlo na 90
Pozor na vysoké teploty praní
Každý materiál má jinou doporučenou maximální teplotu, na kterou ho můžete prát. Těžko očekávat, že pokud bavlněné tričko máte prát na 30°C a vy ho vyperete na 90°C, nic se nestane.
Jak obnovit bílé prádlo
Obyčejný citron nebo koncentrát kyseliny citronové má skvělé bělicí účinky. Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí.
Jak vrátit oblečení bílou barvu
Vaječné skořápky, sůl nebo citron
Větší množství soli rozmíchejte ve vodě a přes noc do ní namočte zažloutlé záclony. Na druhý den je vyperte. Zaprané bílé prádlo rozzáříte díky citronu. Prádlo nechte odmočit ve vodě s několika plátky nakrájeného citronu, případně vytvořte lázeň z vody a citronové šťávy.
Jak vybělit zažloutlé povlečení
Při praní přidejte do pračky trochu soli, vinného octa nebo jedlé sody. Tyto suroviny mají bělicí vlastnosti, takže vám pravděpodobně pomohou. Pro nejlepší výsledky používejte prášek na bílé prádlo.
Proč prát prádlo naruby
Při praní se jednotlivé kousky prádla o sebe třou, dochází tak k postupnému otěru barvy a materiálu. Proto se doporučuje prát prádlo vždy obrácené naruby. Poškození je nejpatrnější na švech a okrajích oděvů.
Jaké barvy se mohou prát spolu
Především u barevného oblečení si dávejte pozor, může se stát, že z některých kousků bude pouštět barva. Ideální je tedy prát bílé oblečení samostatně, černé také a u barevného se řídit konkrétní barvou. Pokud máte kousky, které jsou vícebarevné, zařaďte je podle dominantní barvy.
Jak správně prát v pračce
U syntetických materiálů určitě nepřekračujte teplotu 40 °C. Použijte prací prostředek na bílé prádlo a ždímání nastavte dle typu materiálu. Jemné materiály (například satén a hedvábí) neždímejte buď vůbec, nebo na nízké otáčky. Vysokým otáčkám odstřeďování se vyhněte i v případě vlněných a bavlněných svetrů.
Co použít místo prášku na praní
Zkuste použít obyčejný sprchový gel nebo tekuté mýdlo. Nebojte se toho a nalijte půl deci rovnou do bubnu pračky. Pokud nechcete plýtvat gelem nebo mýdlem, pak si připravte jednoduchý prací gel. Stačí v horké vodě rozmíchat vrchovatou lžíci nastrouhaného mýdla a sodu.
Co dát do pračky aby Vonela
Nejjednodušší je použití běžného octa, který snadno koupíte v supermarketu a v akci se dá litr pořídit i do 8 Kč. Nalijte celou litrovou láhev přímo do bubnu prázdné pračky, nastavte nejvyšší teplotu a nechejte ji prát celý prací cyklus.
Jak provonět prádlo bez aviváže
Nečistoty se zanášejí i ve vnitřku pračky, ale do té se jen tak nedostanete. Nejsnazší pomoc přináší ocet – nalijte 1 litr do bubnu a pusťte pračku naprázdno na nejvyšší teplotu. Existují speciální prostředky určené k témuž a profi přípravek můžete sehnat i k odvápnění zaneseného topného tělesa.
Jak se pere funkcni prádlo
Volte raději nízké otáčky i teplotu
Pokud perete jemné funkční prádlo, volte raději nízké otáčky ve výši 600 nebo 800 otáček/minutu. Dlouhým odstřeďováním vody by se vlákna mohla poškodit. Funkční prádlo se většinou pere na 30–40 stupňů Celsia.