Jak prát bavlněné košile?

Jak prát bavlněnou košili

Bavlněné košile můžete prát v klasické pračce, ale košile z jiných materiálů (například hedvábí nebo vlna) mohou vyžadovat profesionální čištění nebo ruční praní. Ručně vyčistěte všechny viditelné skvrny. Můžete na to použít tekutý, bezbarvý čistící přípravek nebo běžné mýdlo s vodou.
Archiv

Na jakou teplotu prát košile

Každou várku perte na maximálně 40 °C při silném znečištění, nebo na 30 °C u běžně znečištěných košil. K vyšší teplotě pračku nežeňte, košile by se vám mohla vrátit ve velikosti pro panenky. Používejte prací prášek nebo gel na jemné prádlo, aviváž vynechte.
Archiv

Jak prát Nežehlivé košile

Na košile Eterna se používá jen ta nejkvalitnější bavlna. Zpracovává se pomocí tlaku, čímž získává své nežehlivé vlastnosti. Košili pak stačí vyprat běžným způsobem jako ostatní prádlo – jen bez aviváže, která poškozuje bavlněná vlákna. Po vyprání ji pověsíte na ramínko, urovnáte a necháte uschnout.
Archiv

Jak Vyzehlit Bavlnenou košili

Obecné pravidlo zní, že kvalitní bavlněné košile žehlíme maximálně na 150 stupňů. Pokud chcete, aby byl výsledek perfektní, jemně pokropte košili vodou pár minut před žehlením. Látka bude vláčnější a žehlení tak půjde snáz. A pak už stačí rozepnout všechny knoflíčky a můžete se pustit do práce.
Archiv

Jak vybělit Zažloutlou košili

Obyčejný citron nebo koncentrát kyseliny citronové má skvělé bělicí účinky. Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí.

Jak správně prát v pračce

Základem každého praní je správné roztřídění prádla. Třídit byste měli alespoň na tři hromádky, podle barev – bílé a světlé, černé a tmavé, barevné. Pokud plánujete vyprat nový, barevně výrazný kus oblečení poprvé, doporučujeme provést první praní v ruce. Tím si ověříte, zda pouští, popřípadě nepouští barvu.

Jak prát Košily

Jak prát košileZapněte všechny knoflíčky na košili, nezapomeňte ani na ty na zápěstí.Otočte košili naruby.Nezapomeňte otočit i manžety a límec.Nastavte program na jemné prádlo.Podívejte se na všitý štítek a podle něj nastavte nejvyšší povolenou teplotu (nápovědu pro symboly na oblečení najdete zde).

Jakou zehlicku na košile

Žehlička by měla být napařovací, měla by mýt dostatečný příkon (nad 2 000 W) a hlavně dostatečný parní ráz (nad 50 g/min). Žehlicí plochu i žehlící prkno byste měli udržovat v naprosté čistotě, jinak riskujete zničení košile. Žehlící prkno si pořiďte co nejširší, budete tak moci žehlit větší plochu.

Jak se věší košile

Košili je nejprve nutné řádně protřepat a pověsit tak, aby se nemohly tvořit záhyby. Košile věšte na ramínka, aby neztratily svůj tvar. Košile z čisté bavlny nikdy nesušte v bubnové sušičce. Bavlněná vlákna se tím ničí.

Jak vyžehlit košili bez prkna

Pára ze žehličky košili zvlhčí a připraví ji na žehlení, díky čemuž je vyrovnávání košile jednodušší. Obecně pak platí, že lepší žehlička = vyšší proud páry. Do žehličky však nemusíte investovat zbytečně mnoho a zaměřte se na to, aby vám dobře seděla do ruky.

Jak srovnat košili

Použijte fén

Stačí, když místa, která chcete vyhladit, lehce navlhčíte, oděv rozložíte na nějakou rovnou plochu, třeba matraci postele, a pustíte se do fénování. Zmačkané prádlo můžete také na ramínku zavěsit někde v prostoru. Fén držte asi pět až sedm centimetrů od oblečení, abyste ho horkým vzduchem nezničili.

Co se zažloutlým oblečením

Bělení prádla octem

Buď ponoříte oblečení do roztoku vody s octem na půl hodiny před praním nebo půl sklenice octa přidáte místo aviváže do praní. Kromě efektu bělení ocet odstraňuje zažloutlé fleky a prádlo dezinfikuje. Zápachu octa se nemusíte bát. Po vysušení oblečení z něj vyprchá.

Jak na zažloutlé povlečení

Obyčejný citron nebo koncentrát kyseliny citronové má skvělé bělicí účinky. Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí.

Proč je prádlo po vyprání tvrdé

Pokud použijete příliš málo pracího prostředku, může to způsobit nedostatek aktivních přísad, které by bojovaly s tvrdostí vody, která tak může ovlivnit měkkost vláken. Také to může vést k obecně špatným výsledkům praní.

Proč prát prádlo naruby

Při praní se jednotlivé kousky prádla o sebe třou, dochází tak k postupnému otěru barvy a materiálu. Proto se doporučuje prát prádlo vždy obrácené naruby. Poškození je nejpatrnější na švech a okrajích oděvů.

Jak vybělit zažloutlé košile

Je li vaše prádlo zašedlé, zažloutlé, bílá barva je zašlá a vybledlá, revitalizujete ji pomocí citronové šťávy. Prádlo vhoďte do pračky a přímo k prádlu přidejte 2 hrnky citronové šťávy. U octu je postup úplně stejný, jako v případě citronové šťávy. Výsledky jsou totožné a prádlo krásně bílé.

Jak se správně žehlí

Vždy pamatujte, že je nutné žehlit pohybem nahoru a dolů, neboť kruhové pohyby mohou vést k poškození materiálu. Snažte se žehlit průběžně, alespoň jednou týdně. Jinak se prádlo nakupí a za jedno odpoledne se ho pak nezbavíte. Žehlení si můžete zpříjemnit třeba tím, že si pustíte oblíbenou hudbu.

Na co žehlit košili

Nejpopulárnější mezi žehličkami jsou napařovací žehličky. Pára ze žehličky košili zvlhčí a připraví ji na žehlení, díky čemuž je vyrovnávání košile jednodušší. Obecně pak platí, že lepší žehlička = vyšší proud páry. Do žehličky však nemusíte investovat zbytečně mnoho a zaměřte se na to, aby vám dobře seděla do ruky.

Jak nejlepe žehlit košile

Jak správně žehlit košile Rozepnutou košili pěkně rozprostřeme na žehlící prkno. Začínat by se mělo knoflíkovými a děrovanými částmi košile, pak se vyžehlí límeček z obou stran a zažehlí se přeložení límečku. Následně by se mělo pokračovat rameny a rukávy, které žehlete pomocí rukávníku.

Jak si narovnat košili bez žehličky

Vyzkoušejte obyčejný rozprašovač

Ten naplňte čistou vodou, trysku nastavte na nejjemnější rozptyl a z větší dálky postříkejte zmačkaný oděv, který jste zavěsili na ramínko. Navlhčenou látku čistou rukou opatrně vyhlaďte a nechte volně uschnout.

Jak vyprat Zaprané bílé prádlo

Vaječné skořápky, sůl nebo citron

Větší množství soli rozmíchejte ve vodě a přes noc do ní namočte zažloutlé záclony. Na druhý den je vyperte. Zaprané bílé prádlo rozzáříte díky citronu. Prádlo nechte odmočit ve vodě s několika plátky nakrájeného citronu, případně vytvořte lázeň z vody a citronové šťávy.

V čem vyprat záclony aby byly bílé

Na litr vody bychom měli přidat asi 2,5 lžíce octa. V této lázni necháme záclony přes noc a následně je vybereme. Bělení práškem do pečiva: V případě prášku do pečiva, lidově zvaného prdopeč, stačí do namáčecí vodní lázně nasypat sáček prášku do pečiva a nechat v ní záclony několik hodin namáčet a poté klasicky vyprat.

Jak změkčit bavlnu

Nic naplat, jak ručník saje poznáte po prvním vyprání v čistém pracím prostředku bez aviváže. Pro výraznější změkčení můžete ručníky vyprat v octu nebo citronové šťávě, urychlíte tím vyplynutí pravé podoby ručníku nebo utěrky.

Co na změkčení prádla

Nechcete používat chemii, ale přesto byste rádi měli prádlo měkké a voňavé Zkuste do praní přidat trochu octa. Ten prádlo krásně změkčí. Nemusíte se ani bát toho, že by byl jeho štiplavý pach z prádla cítit.

Na jakou teplotu prát prádlo

Nejčastěji používané teploty se pohybují v rozpětí od 30 °C do 60 °C, přičemž si ve většině případů vystačíte se 40 °C. Na 30-40 °C se doporučuje prát v podstatě každý materiál, od jemných svetříků až po džíny. A ložní prádlo Ani to už není potřeba „vyvařovat“ ve vyšší, než 60° teplotě.