Jak prát bez žmolků?

Jak se zbavit žmolků Na prádle

Asi nejjednodušší je žmolky ostříhat nůžkami, ale takto se zbavíte jen větších žmolků, které se často tvoří na švech a koncích rukávů. Na menší žmolky dobře funguje žiletka, případně holicí strojek. Ve správném sklonu s ní přejíždějte po oblečení.
Archiv

Jak se zbavit žmolků z pračky

Čistěte pračku pravidelně.

Jednou za tři měsíce nechte pračku prát naprázdno jen s 240 ml destilovaného octa, který odstraní žmolky a nános nečistot. Po každém praní vyprázdněte filtr a jednou za pár týdnů jej vakuově vyčistěte a pak otřete navlhčenou kuchyňskou utěrkou.

Jak zabránit Zmolkovani

Jak mu můžete tedy předejít Před praním oděv otočte naruby. To pomáhá ochránit povrch před třením o sebe a snižuje poškození způsobené jinými hrubými prvky v pračce, jako je například suchý zip. Oděvy, které mají předpoklady k žmolkování, perte na jemný cyklus a ideálně v oděvním sáčku.

Proč se tvoří žmolky

Jak vznikají žmolky

Krátce a jednoduše – žmolky jsou uvolněná vlákna z látky, která se zamotávají do sebe. Ať už jde o vlákna na konkrétním kousku látky, či další vlákna, která se nejčastěji uvolňují a nabalují při praní. A právě při praní žmolky často vznikají.
Archiv

Jak prát tepláky

Tepláky by se měly prát na maximálně 30 °C a žehlit na maximálně 110 °C. Nedoporučuje se sušení v bubnové sušičce ani bělení.

Jak Odžmolkovat tepláky

Pro odstranění této nevzhledné vady můžete buď použít speciální přístroj odžmolkovač, nebo sáhnout po nůžkách, holítku, izolepě či silonkách a dalších.Nůžky. Metoda, která by vás zřejmě napadla jako první.Holítko. Holítko nebo žiletku na holení chloupků seženete v každé drogerii.Houbička na nádobíSilonky.Suchý zip.

Co dát do pračky proti Chlupum

Použijte trochu bílého octa. Nelze vynechat bílý ocet. Představuje záchranu v mnoha situacích domácího života a může být velmi užitečný i při řešení problémů s nepříjemnými chlupy. Než zapnete pračku, přidejte do zásobníku na aviváž asi 120 ml octa; kyselina octová uvolní zvířecí chlupy přilepené na materiálu.

Jak se zbavit chlupů na černém oblečení

Než dáte prádlo do pračky, každý kousek vyklepejte. Materiály, které chlupy více přitahují, překartáčujte měkkým kartáčem na šaty a pak teprve je dejte do pračky. Do pračky pak zkuste dát čistou houbičku na nádobí, která na sebe nachytá chlupy uvolněné do vody. Lze použít i kousek molitanu.

Jak funguje Odžmolkovač

Odžmolkovače sice z látky žmolky také odřezávají, ale díky tomu, že jejich ostří chrání jemná mřížka, se nemusíte bát žádných nechtěných dírek. Ocelové nože v odstraňovači žmolků kmitají klidně rychlostí více než 8 000 otáček za minutu. Díky tomu jsou v odstraňování žmolků z oblečení účinné a efektivní.

Jak prát pletené věci

Obecně pro všechny vlněné kousky platí, že je můžeme prát jedině v pračce naprogramované na šetrné či ruční praní. Aby se nesrážely, neměla by teplota praní překročit 40 °C (u ovčí vlny raději volte 30 °C). Použijte taky raději speciální prostředek určený speciálně na praní vlny.

Jak se perou trička

Pro trička, košile a další barevné prádlo stačí obvykle prací program s teplotou 30 °C. Díky tomu déle zachováte původní barevnost prádla, a ještě ušetříte energii. Ložní prádlo nebo kapesníky zaslouží naopak teploty vyšší, které bezpečně odstraní případné bakterie. V takových případech volte teploty praní kolem 60 °C.

Proč prát prádlo naruby

Při praní se jednotlivé kousky prádla o sebe třou, dochází tak k postupnému otěru barvy a materiálu. Proto se doporučuje prát prádlo vždy obrácené naruby. Poškození je nejpatrnější na švech a okrajích oděvů.

Jak funguje Odzmolkovac

Jak odžmolkovač funguje: Seřízne i jemné žmolky, ale nepoškodí látku. Odžmolkovače sice z látky žmolky také odřezávají, ale díky tomu, že jejich ostří chrání jemná mřížka, se nemusíte bát žádných nechtěných dírek. Ocelové nože v odstraňovači žmolků kmitají klidně rychlostí více než 8 000 otáček za minutu.

Co je to Žmolek

Žmolek je malinká kulička pevně zachycená ve struktuře vlákna textilie. Vytváří se nejčastěji kvůli nadměrnému opotřebení nebo nešetrné údržbě. Nejvíce náchylné je lesklé a hladké oblečení. Doporučuje se prát v ruce práškem na jemné oblečení a ždímat na minimální otáčky.

Jak vyprat věci od chlupů

Automatickou pračku už má ale snad každý, k té stačí už jen běžná molitanová houbička na nádobí nebo kousek molitanu. Ten se přidá do pračky spolu s oblečením a chlupy se na něj nachytají. Houbička vás přijde na korunu, takže pokud se vám nebude chtít ji od nachytaných chlupů čistit, jednoduše ji vyhoďte.

Jak se zbavit chloupků v pračce

Houbička i natáčka do vlasů

Dejte ji do pračky společně s oblečením a chlupy by se měly nachytat na její hrubou stranu. Potom ji vyhoďte. Vhodná je univerzální houbička Vileda Style houbička (koupit v e-shopu). Pomůže i velká natáčka se suchým zipem, která chlupy rovněž zachytí.

Jak na chlupy v autě

Podobně lze použít i gumové kartáčky nebo dokonce gumové rukavice na mytí nádobí (čím „lepkavější“, tím lepší). Pracovní postup je potom velmi jednoduchý: interiér auta narychlo uklidím a vyčistím tak, jako normálně odshora dolů (někdy jsou chlupy i ve strepnici) chlupy postupně „vyčesávám“ ven a průběžně je odstávám.

Jak prát věci od chlupů

Než dáte prádlo do pračky, každý kousek vyklepejte. Materiály, které chlupy více přitahují, překartáčujte měkkým kartáčem na šaty a pak teprve je dejte do pračky. Do pračky pak zkuste dát čistou houbičku na nádobí, která na sebe nachytá chlupy uvolněné do vody. Lze použít i kousek molitanu.

Jak pouzivat Odzmolkovac

Praktický odstraňovač žmolků je pro to ideální pomocník do domácnosti, který vás vyjde ne na víc než na pár stovek. A právě na odstranění žmolků i z jemných svetrů je nejvhodnější. Stačí odžmolkovač zapnout, přiložit na oblečení a o zbytek už se postarají rychle rotující nože.

Jak vyprat svetr aby se srazil

1) Svetr vložte do kbelíku/dřezu a ten napusťte vlažnou vodou. Přidejte malé množství tekutého pracího prostředku, který je vhodný k praní vlny. 2) S citem vymáchejte. Dávejte si pozor, abyste svetr nevytahovali a neždímali, zabráníte tak jeho deformování.

Jak zmenšit vytahaný svetr

U sražených vlněných svetrů lze svetr zachránit. Přeperte sražený svetr, namočte do studené vody spolu s delikátním prostředkem na vlnu. Následně se můžete pokusit Váš kousek znovu natáhnout. U bavlněných, nebo lněných oděvů, lze vytahaná vlákna lisovat horkou žehličkou k navrácení vláken do původního tvaru.

Na co prát barevné prádlo

Vždy byste měli použít prací prostředek na barevné prádlo. Teplota vody by měla být 30 nebo 40 °C, pokud ale perete například barevné ručníky či kapesníky, je lepší zvolit 60 °C. A jako vždy – jemné prádlo raději perte samostatně a na mírný program.

Jaké barvy se mohou prát spolu

Především u barevného oblečení si dávejte pozor, může se stát, že z některých kousků bude pouštět barva. Ideální je tedy prát bílé oblečení samostatně, černé také a u barevného se řídit konkrétní barvou. Pokud máte kousky, které jsou vícebarevné, zařaďte je podle dominantní barvy.

Jak prát prádlo podle barev

Pro trička, košile a další barevné prádlo stačí obvykle prací program s teplotou 30 °C. Díky tomu déle zachováte původní barevnost prádla, a ještě ušetříte energii. Ložní prádlo nebo kapesníky zaslouží naopak teploty vyšší, které bezpečně odstraní případné bakterie. V takových případech volte teploty praní kolem 60 °C.

Jak se spravne pere

Základem každého praní je správné roztřídění prádla. Třídit byste měli alespoň na tři hromádky, podle barev – bílé a světlé, černé a tmavé, barevné. Pokud plánujete vyprat nový, barevně výrazný kus oblečení poprvé, doporučujeme provést první praní v ruce. Tím si ověříte, zda pouští, popřípadě nepouští barvu.