Jak prát svetr z akrylu
Akrylový svetr můžete prát v ruce nebo v automatické pračce. Tak či tak však volte maximální teplotu 30 °C. Při volbě vyšší teploty by se mohlo oblečení srazit. Akrylové svetry perte na šetrný prací program či v ruce, příliš je nemačkejte při ždímání a sušte je ve vodorovné poloze.
Archiv
Jak prát a sušit svetry
Před praním vždy rozepněte všechny knoflíky a zipy. Při sušení nastavte nejnižší stupeň nebo prádlo vyvěste na šňůru. Pokud lze svetr prát v pračce, použijte nejnižší možný teplotní stupeň a nepoužívejte nastavení „air-dry“, což způsobuje výrazné tření. Nejlepší je prádlo sušit na vzduchu v poloze naležato.
Archiv
Co delat kdyz se srazi Vlneny svetr
Kvalitní přípravky obnovují na vlně vrstvu lanolinu a tím vlastně vrací pletenině pružnost. Připravte si tedy vodní lázeň o teplotě 30 °C, přidejte k ní množství pracího prostředku podle doporučení výrobce a svetr do ní na 20-30 minut namočte. A to nejlépe okamžitě po vytažení z pračky.
Jak sušit vlněné svetry
Svetry jsou velmi elastické – proto je třeba sušit je naležato, jinak by se mohli dosti protáhnout. Doporučujeme zatočit svetr do ručníku, a poté ho dosušit ve vodorovné poloze – na posteli či položený na sušáku na prádlo. Zní to poněkud komplikovaně, avšak celý proces praní nezabere více než 15 minut.
Archiv
Jak prát 100% vlnu
Vlněné oblečení perte vždy obrácené naruby. Nepoužívejte agresivní prací prostředky, „biologické“ přípravky s obsahem enzymů nebo prostředky s bělidly. Nejlépe uděláte, když si koupíte speciální prostředek na vlnu. Svetry složte do skříně na pevnou polici, abyste je ochránili před natahováním.
Jak žehlit vlnu
Žehlete, ideálně ještě lehce vlhké, na jednu tečku (do 100 °C), u silnějších kousků můžete žehlit na vyšší teplotu. Teplotu potřebnou na vyžehlení vašeho konkretního kousku vyzkoušejte postupným přidáváním teploty na žehličce – začínejte od teploty nižší!
Jak vybrat vlnu na svetr
Nejlepší jsou samozřejmě s příměsí vlny (merina, alpaky atd.), protože vlna má ty nejlepší termoregulační vlastnosti. A jako skvělý bonus po ní neelektrizují vlasy. Z naší nabídky doporučujeme příze YarnArt Flowers Merino a Alpaca, Sierra od Vlna-hep nebo Java od značky Mirafil.
Jak se pere mikina
Svetry a mikiny nedávejte na ramínka, zbytečně tak budete mít vytlačené důlky na ramenou a materiál se bude ničit. 2. Skládejte trika, svetry či mikiny na sebe jen do počtu maximálně pěti kusů. Tak docílíte toho, že se navršená pyramida nezhroutí, prádlo se zbytečně nezatěžuje a pohodlně vyndáte i spodní kus.
Co se Srazenym trickem
Sražené oblečení ponořte do vody a nechte namočené asi půl hodiny. Pak ho vyždímejte, přebytečnou vodu můžete vymačkat i mezi dvěma ručníky. Prádlo rozhodně neoplachujte studenou vodou! Snažte se oblečení co nejvíc roztáhnout a zatížit, po chvíli ho nechte na vzduchu přirozeně uschnout.
Jak ozivit svetr
Vypraný svetr nechte sušit rozložený naplocho na sušáku. Kašmírový svetr nepatří do sušičky, srazí se vám. Pokud si budete chtít svetr přežehlit, tak jen napařovací žehličkou s vlahou teplotou na program hedvábí-vlna. Svetry skladujte složené, v nepřeplněné skříni, aby mohly dýchat.
Jak prát vlnu
Vlna nemá ráda vodu a už vůbec ne teplou vodu. Vlněné produkty většinou stačí nechat vyvětrat nebo je můžete prát (ideálně) ručně do 30 stupňů. Případně můžete zvolit suché čištění, které najdete dnes snad již v každé čistírně.
Jak nosit Vlneny svetr
U vlněného svetru nebo saka postačí, když ho po nošení pověsíte na chvíli do okna a necháte jeho vlákna provětrat. Jakékoli nepříjemné pachy se z nich uvolní, vlna se načechrá do své typické vatové struktury a vy můžete oblíbený kousek bez obav uklidit do skříně.
Jak prát věci z ovčí vlny
Výrobky z ovčí vlny nebo výrobky z ovčí vlny s příměsí jiných látek doporučujeme prát v ruce při teplotě 30oC. V případě mechanického praní v pračce je nezbytné prát na program VLNA nebo JEMNÉ PRÁDLO max. na 30oC. Jako prací prostředek doporučujeme používat gelové prací prostředky s obsahem Lanolinu.
Čím prát vlnu
Pokud vaše pračka nemá cyklus na praní vlny, doporučujeme použít program studeného praní, který imituje ruční praní. Vlněné oblečení perte vždy obrácené naruby. Nepoužívejte agresivní prací prostředky, „biologické“ přípravky s obsahem enzymů nebo prostředky s bělidly.
Jak prát ovčí vlnu
Vlna je výjimečný materiál, který má mimo jiné samočistící vlastnosti, takže ji můžete prát minimálně a vydrží dlouho jako nová. Vlna nemá ráda vodu a už vůbec ne teplou vodu. Vlněné produkty většinou stačí nechat vyvětrat nebo je můžete prát (ideálně) ručně do 30 stupňů.
Jak pečovat o vlněný svetr
Nejlepší by bylo prát svetry a další vlněné oblečení ve studené vodě, ale pozor vlněné svetry, šály ani čepice neždímejte, jinak by ztratily tvar. Zbylou vodu z nich opatrně vymačkejte froté ručníkem. V žádném případě nedávejte vlněné oblečení do sušičky, ani nevěšte na sušák či na ramínko.
Jak se perou trička
Pro trička, košile a další barevné prádlo stačí obvykle prací program s teplotou 30 °C. Díky tomu déle zachováte původní barevnost prádla, a ještě ušetříte energii. Ložní prádlo nebo kapesníky zaslouží naopak teploty vyšší, které bezpečně odstraní případné bakterie. V takových případech volte teploty praní kolem 60 °C.
Co prát na 40
Běžné prací teploty se pohybují mezi 40 °C – 60 °C, přičemž na teplotu 40 °C pereme především klasické oblečení nebo třeba povlečení na teplotu 60 °C pracovní oděvy, nebo ručníky, které jsou více znečištěny. Důležité je se ale podívat i na označení každého kusu prádla, kde je doporučení výrobce, jak ho prát.
Co se stane kdyz se pere na 60
Pro zničení choroboplodných zárodků – 60°C
Zvýšená teplota ale sama o sobě všechny bakterie nezabije, k tomu je potřeba užít kvalitní prací prostředek, který dílo zkázy (pro patogeny) dokoná.
Jak vytáhnout sraženou vlnu
Pomůže dětský šampon i kondicionér
Oblečení pak vymáchejte, aby se vlákna mohla rozvolnit, jemně vyždímejte, pověste na ramínko a nechte volně uschnout. Pokud se jedná o vlněný svetr, nevěšte jej na ramínko, ale položte na suchý ručník, který vtáhne přebytečnou vodu do sebe, a umístěte na chladném místě.
Jak zachránit kašmírový svetr
Sražený kašmírový svetr zachrání mléko
Po důkladném opláchnutí, kdy svetr nebo jiné oblečení vložíte do vany se studenou vodou a několik minut s ním kroužíte, přidejte do vody, do níž svetr znovu namočíte, 100 ml mléka. Oblečení v této lázni nechte odpočívat asi 3 hodiny.
Jak prát Varenou vlnu
Vlna nemá ráda vodu a už vůbec ne teplou vodu. Vlněné produkty většinou stačí nechat vyvětrat nebo je můžete prát (ideálně) ručně do 30 stupňů. Případně můžete zvolit suché čištění, které najdete dnes snad již v každé čistírně.
Jak poznat kvalitní svetr
Kvalitní kašmírový svetr by měl být jemný a příjemný na omak, a ne hrubý nebo naopak až neuvěřitelně jemný a měkký, což je známka voskového postřiku. Čím jsou kašmírová vlákna delší a tenčí, tím víc je konečný výrobek jemnější a méně se žmolkuje. Kratší a silnější vlákna se víc žmolkují a konečný výrobek je hrubší.
Co si vzít pod svetr
Svetr s kulatým výstřihem je obecně považován za méně formální. A to z toho důvodu, že se pod něj nosí pouze tričko, či košile bez kravaty, z které je však vidět pouze část límce. Doporučujeme k němu i košili s rozhalenkou.
Jak prát výrobky z ovčí vlny
Výrobky z ovčí vlny nebo výrobky z ovčí vlny s příměsí jiných látek doporučujeme prát v ruce při teplotě 30oC. V případě mechanického praní v pračce je nezbytné prát na program VLNA nebo JEMNÉ PRÁDLO max. na 30oC. Jako prací prostředek doporučujeme používat gelové prací prostředky s obsahem Lanolinu.