Jak prát Pletene věci
Do pračky ho raději vůbec nedávejte. Kašmír perte ručně ve studené vodě a použijte speciální jemný prací prostředek. Dobře poslouží taky dětský šampon. Zároveň byste svou oblíbenou kašmírovou šálu či svetřík neměla prát častěji než jednou za měsíc; dvakrát do roka ho pak můžete vzít do osvědčené čistírny.
Jak vyprat svetr aby se srazil
1) Svetr vložte do kbelíku/dřezu a ten napusťte vlažnou vodou. Přidejte malé množství tekutého pracího prostředku, který je vhodný k praní vlny. 2) S citem vymáchejte. Dávejte si pozor, abyste svetr nevytahovali a neždímali, zabráníte tak jeho deformování.
Archiv
Jak vybělit svetr
Než oblečení vyřadíte ze šatníku, zkuste jej zachránit! Postačí vám k tomu obyčejný ocet a voda. Smíchejte tři lžíce octa s litrem vody a v této lázni nechte daný kousek oblečení namočený několik hodin. Poté ho stačí vyprat jako obyčejně a je to!
Jak prát světlé prádlo
Jak prát bílé prádlo V případě, že jde o bavlněné materiály, snese bílé prádlo bez problémů i vyšší teploty praní (60 °C), umělé materiály ale perte maximálně při 40 °C, při vyšších teplotách by totiž mohlo dojít k poškození oblečení. Vždy používejte prací prostředky určené na bílé prádlo.
Archiv
Na jaký program prát svetr
Teplota: Svetry lze prát při teplotách vyšších než 40°C – každopádně nedoporučujeme více než 60°C – a před volbou teploty si vždy pozorně přečtete pokyny na visačce oděvu. Cyklus: Pokud vám vaše pračka umožňuje speciální cyklus pro bavlnu použijte jej – hodí se pro všechny oděvy z bavlny.
Jak žehlit svetr
Žehličkou přežehlete zmačkané místo velmi zlehka přes utěrku, pouštějte žehličkou hodně páry. Po přežehlení pečlivě narovnaný svetr položte na vodorovnou ssavou podložku (ručník/y) a nechte doschnout. Pozor: Svetry pletené z příze s vysokým podílem umělých materiálů jsou na nešetrné žehlení citlivější než vlněné.
Jak zachránit sražený svetr
Záchrana sraženého svetru: U sražených vlněných svetrů lze svetr zachránit. Přeperte sražený svetr, namočte do studené vody spolu s delikátním prostředkem na vlnu. Následně se můžete pokusit Váš kousek znovu natáhnout.
Jak se pere kašmírový svetr
Pokud se rozhodnete vyprat svetr v automatické pračce, pak pouze s programem na praní vlny a s teplotou do 20°C. Pokud ale můžete, vyperte svetr v ruce. Nikdy neždímejte v ruce, použijte odstřeďování automatické pračky na maximálně 1000 otáček/min.
Jak na zažloutlé prádlo
Octový roztok odstraní žluté skvrny od potu
Pomoci vám však může překvapivě obyčejný vinný ocet! Ve 2 litrech teplé vody rozmíchejte 6 lžic octa, a nechte prádlo v roztoku naložené min. 3 hodiny. Poté jej vyperte v pračce v běžném pracím cyklu a uvidíte, že skvrny zmizí.
Jak správně prát v pračce
U syntetických materiálů určitě nepřekračujte teplotu 40 °C. Použijte prací prostředek na bílé prádlo a ždímání nastavte dle typu materiálu. Jemné materiály (například satén a hedvábí) neždímejte buď vůbec, nebo na nízké otáčky. Vysokým otáčkám odstřeďování se vyhněte i v případě vlněných a bavlněných svetrů.
Na jaký program prát oblečení
Program a teplota praní
Odlišný program volte pro ložní prádlo, věci na sport či oblečení pro denní nošení. Pro vlněné či jemné prádlo volte šetrný program praní v ruce. Dnešní pračky jsou velmi účinné, proto pro běžné denní praní stačí teploty na 30 či 40 °C a úměrná dávka pracího prostředku.
Jak se pere ovčí vlna
Vlna je výjimečný materiál, který má mimo jiné samočistící vlastnosti, takže ji můžete prát minimálně a vydrží dlouho jako nová. Vlna nemá ráda vodu a už vůbec ne teplou vodu. Vlněné produkty většinou stačí nechat vyvětrat nebo je můžete prát (ideálně) ručně do 30 stupňů.
Co se nesmí žehlit
Pokud jde o umělé materiály, jako je polyester, ale také flanel nebo tvíd, musíte je žehlit na nízké teploty, jinak byste látku nenávratně poškodila. Žehlete je vždy z rubové strany. Naopak bavlna nebo len snesou velmi vysoké teploty a na nižší teploty je nikdy dobře nevyžehlíte.
Jak ozivit svetr
Vypraný svetr nechte sušit rozložený naplocho na sušáku. Kašmírový svetr nepatří do sušičky, srazí se vám. Pokud si budete chtít svetr přežehlit, tak jen napařovací žehličkou s vlahou teplotou na program hedvábí-vlna. Svetry skladujte složené, v nepřeplněné skříni, aby mohly dýchat.
Jak opravit Zplstnatělý svetr
Vlněné svetry po několikerém praní často zplstnatí a ztrácejí svůj vzhled. Jejich původní novotu obnovíme, když je namočíme na několik hodin asi do pěti litrů vody, ve které jsme rozmíchali půl litru mléka. Svetr pak ještě ručně vypereme šamponem na vlasy.
Co dělat když se srazí svetr
U sražených vlněných svetrů lze svetr zachránit. Přeperte sražený svetr, namočte do studené vody spolu s delikátním prostředkem na vlnu. Následně se můžete pokusit Váš kousek znovu natáhnout. U bavlněných, nebo lněných oděvů, lze vytahaná vlákna lisovat horkou žehličkou k navrácení vláken do původního tvaru.
Co dělat když se srazí kašmírový svetr
Sražený kašmírový svetr zachrání mléko
Oblečení v této lázni nechte odpočívat asi 3 hodiny. Po uplynutí této doby je vše připraveno k opětovnému natažení. Nejdříve tedy látku důkladně opláchněte, abyste ji zbavili nepříjemného zápachu. Poté ji jemně natahujte v prstech a pokuste se svetru dodat ztracený tvar.
Jak vyprat Zaprané bílé prádlo
Vaječné skořápky, sůl nebo citron
Větší množství soli rozmíchejte ve vodě a přes noc do ní namočte zažloutlé záclony. Na druhý den je vyperte. Zaprané bílé prádlo rozzáříte díky citronu. Prádlo nechte odmočit ve vodě s několika plátky nakrájeného citronu, případně vytvořte lázeň z vody a citronové šťávy.
Proč žloutne bílé prádlo
Praní bílého prádla
Používejte prací prášek určený na bílé prádlo, obsahuje rozjasňovače a bělící látky. Pozor ovšem na běliče na chlorové bázi, po nich při sušení na slunci prádlo žloutne.
Proč je prádlo po vyprání tvrdé
Pokud použijete příliš málo pracího prostředku, může to způsobit nedostatek aktivních přísad, které by bojovaly s tvrdostí vody, která tak může ovlivnit měkkost vláken. Také to může vést k obecně špatným výsledkům praní.
Proč prát prádlo naruby
Při praní se jednotlivé kousky prádla o sebe třou, dochází tak k postupnému otěru barvy a materiálu. Proto se doporučuje prát prádlo vždy obrácené naruby. Poškození je nejpatrnější na švech a okrajích oděvů.
Jak vyprat prádlo v pračce
Jak správně vyprat prádloTřídit a zase třídit. Základním pravidlem pro úspěšnou péči o prádlo je třídění dle barev a materiálůVolit správný program. Různé prádlo vyžaduje různou péči.Ani málo, ani moc. Při dávkování pracího prostředku dodržujte předepsané množství uvedené na obalu.Dopřejte prádlu prostor.
Jak prát vlnu v pračce
Vlněné oblečení perte vždy obrácené naruby. Nepoužívejte agresivní prací prostředky, „biologické“ přípravky s obsahem enzymů nebo prostředky s bělidly. Nejlépe uděláte, když si koupíte speciální prostředek na vlnu. Svetry složte do skříně na pevnou polici, abyste je ochránili před natahováním.
Jak pečovat o vlnu
Vlna je výjimečný materiál, který má mimo jiné samočistící vlastnosti, takže ji můžete prát minimálně a vydrží dlouho jako nová. Vlna nemá ráda vodu a už vůbec ne teplou vodu. Vlněné produkty většinou stačí nechat vyvětrat nebo je můžete prát (ideálně) ručně do 30 stupňů.
Jak žehlit s parni žehličkou
A práce s nimi je jednoduchá a rychlá:Vytáhnete napařovač ze skříně.Nádobku napustíte vodou.Oděv navléknete na ramínko.Přístroj zapojíte do sítě.Zmáčknete jedno tlačítko.Počkáte pouhou 1 minutu.Začnete žehlit.