Jaký prut na sumčí přívlač?

Jaký prut se hodí na přívlač

Univerzální prut na přívlač prostě neexistuje. Neexistuje vláčák, se kterým by bylo možné vodit stejně kvalitně jak pěticentimetrový plovoucí wobler, tak třeba patnácticentimetrový potápivý wobler. Každý z nich, aby vlastnosti dané konstrukcí byly optimálně využité, potřebuje něco jiného.

Jak chytit sumce na přívlač

Sumce potřebujeme důkladně napíchnout na háček, hrot háčku se musí zapíchnout do dost tvrdého materiálu a tak je třeba používat šňůry, které ani i píď nepovolí. Ostrý a kavlitní háček, který se při námaze nenarovná, by měl být samozřejmostí, i když více stojí!
Archiv

Jak navázat prut na sumce

Stručný popis navázání montáže:

Na kmenovou šňůru připevníme zarážku, navlékneme splávek, opět dáme zarážku, na konci uvážeme obratlík s karabinkouo větší nosnosti. Na karabinku pak připneme montáž s trojháčky s nástražní rybkou. Háčky zajišťujeme gumovou zarážkou zabraňující vyvléknutí rybky z háčku.

Jaký vlasec na sumce

Určitě by měl být s průměrem alespoň 0,50 mm a více. Dále se při výběru vlasce musíme upřít i na to, jakým způsobem chceme lovit. Pokud lovíme na krátké vzdálenosti- do 20 metrů, zvolme si vlasec hrubší a hlavně tvrdý.

Jak si vybrat prut

U kaprových prutů platí, že čím vyšší testovací křivka prutu je, tím vyšší je pravděpodobnost ztráty ryby při zdolávání. Jestliže je prut tvrdší, nemůžete náhlé výpady v příbřežních partiích už tak dobře odpružit, jak to dokáže měkčí prut. Pro normálního sportovního rybáře tedy stačí prut s křivkou 2,5 lb.

Jak vybrat naviják na přívlač

Ideální velikost navijáku na přívlač

Ideálního nic není ale vsadil bych se, že většina rybářů má na přívlač navijáky ve velikostech 2500 – 4000. To je tak akorát pro univerzální použití, se kterým se dá jít snad na všechno od pstruhů a okounů až po štiky.

Jak začít chytat sumce

Kdo chce začít lovit sumce, právě položená je správná volba, jak se sumci začít. Velkou výhodou je fakt, že lze začít chytat sumce i na klasické kaprové pruty, pokud mají alespoň trochu kvalitní očka. Ovšem nepodceňujte sílu kmenové šňůry, ale i nosnost použité bižuterie a především nosnost návazců.

Na co se dá chytit sumec

Proto k jejich lovu volíme především rousnice, kuřecí droby, plátky jater, atd. V pozdějším jaru, když teplota vody dosahuje 15-17 stupňů, už sumci nejsou tak vybíravý a spolknou všechno, na co narazí. V této době je nalezneme jak v hloubce, tak i na menších mělčinách.

Jak se uvazuje sumec

Pokud se jedná o větší rybu, stejným „chvatem“ si ho pouze přidržím a druhou rukou jej uchopím obráceně (čtyři prsty do tlamy, kde se zaklesnou za kartáči do vzniklé kapsy a palec z vnější strany). Pokud jsou háčky zaseknuty rizikově, pouze ho přidržím, háčky uvolním ještě ve vodě a pak teprve sumce vylovím.

Jak dlouhý návazec na sumce

Jedná se o asi 60 cm dlouhou bužírku. Zhruba ve třetině délky je pomocí lepící pásky připevněna karabina, do které upínám zátěž. Po sestavení celé montáže vede kratší konec ke splávku a delší k prutu. Tato pomůcka se hodí i pro lov s podvodním splávkem či na položenou.

Jak vybrat naviják na sumce

Při lovu sumců byste měli jednoznačně zvolit naviják, pokud budete nahazovat. Sumcový naviják je totiž mnohem praktičtější a jednodušše ovladatelný jako multiplikátor. Nezapomeňte zvolit velkokapacitní naviják, do kterého navinete alespoň 150 m šňůry o nosnosti 50 kg.

Jak navinout vlasec na multiplikátor

Připevněte naviják na jakýkoliv prut, protáhněte vlasec největším očkem, udělejte na konci smyčku a při navíjení držte vlasec mezi dvěma prsty nebo kouskem hadříku. Při navíjení díky vodě nedochází ke tření a mokrý vlasec si parádně ukládá na cívku navijáku, přesně tak, jak potřebuje.

Jaký rybářský prut pro začátečníky

Jako univerzální prut pro začátečníka doporučujeme prut v délce 8,6ft (260cm) až 9ft (270cm) pro lov na středních a velkých řekách. V případě, že budeme muškařit na potocích a malých říčkách, které jsou obklopeny pobřežní vegetací, šáhneme po prutě kratším a to v délce od 7ft (210cm) do 8ft (245cm).

Co znamená lb na prutů

Hmotnost doporučené zátěže se u kaprových prutů zpravidla neudává v gramech, ale v anglických librách (lb). Na prutu tak najdete jeho testovací křivku. Testovací křivka znamená hmotnost, která je zapotřebí, aby se prut v celé své délce prohnul. V podstatě jde tedy o zátěž, kterou maximálně můžeme s prutem zvednout.

Jakou velikost cívky navijáku

Obvyklá velikost cívky pro přívlač je 2500 – 3500 a samozřejmě lze použít i naviják s menší nebo o něco větší cívkou. Nezanedbatelným parametrem u přívlačových navijáků je i jejich hmotnost.

Jak nejlépe na sumce

Je to jednoduché, můžeme buť přímo na kmenovou šňůru navléci průběžné olovo, ukončit ho stoperem a obratlíkem s karabinkou s nosností 50 až 100 kg, nebo můžeme uvázat montáž na sumce a tu pak připnout na karabinku na konci kmenové šňůry. Také lze olovo zafixovat, někdo nemá rád průběžné montáže.

Jak hledat sumce

Každopádně sumce můžeme hledat opět v hlubších částech řeky a v prohlubeninách. Taková místa se velmi často nacházejí na vnější straně ohybu řeky, kde jsou dno a břeh proudící vodou vymílány a sumec zde má ideální stanoviště.

Kdy jít na sumce

Hlavní sezóna lovu sumce souvisí především s teplotou vody a místními předpisy. V ČR jsou nejlepšími měsíci k lovu sumce červen až polovina či konec září.

Jak správně zabít sumce

Sumce je samozřejmě nutné nejprve co nejšetrněji zabít. Nejprve ho omráčíme ránou do hlavy, musí být sílná, protože sumec má silnou lebku. Pak na jeho temeni nahmatáme konec lebky a tak 2 až 3 prsty od ní ho usmrtíme dlouhým, úzkým nožem, ten zabodnem tak hluboko, aby jsme s jistotou probodli mozek ryby.

Jak držet sumce

Vždy bychom se měli řídit stejným pravidlem jako při zdolávání ze břehu. Pokud je sumec v tahu, měla by osa rukojeti prutu být vodorovně s hladinou. Pouze pokud se ryba nechá přitahovat, můžeme prut zvedat a následně rychle získanou šňůru dovíjet.

Kdy sekat sumce

Poznáme tak záběr a moment, kdy sekat. Sekáme tehdy, když nám číhátko vyjede až k prutu. Místo žížal lze na háček navléknout i menší živou nástražní rybku, stačí ji zavěsit za hřbet.

Jak velký háček na sumce

Používáme jeden trojháček o velikosti 2/0 a jeden jednoháček o velikosti 7/0. Tato velikosti háčků je vhodná pro nastražení ryby o velikosti do 30 centimetrů.

Jakou velikost navijáku na přívlač

Velikosti navijáku

Na plavanou, přívlač a feeder používáme nejčastěji navijáky velikosti 1000-4000 (10-40). Na položenou volíme spíše větší velikosti a to 5000 – 14000. Pro lov sumců pak buďto multiplikátory, nebo k lovu sumců přizpůsobené, robustní smekací navijáky o velikostech 6000 a větší.

Jak namotat pletenou šňůru

To se dělá jednoduše. Na konec kmenového vlasce (pletenky) navážeme koncové olovo a párkrát si s prutem nahodíme co nejdále od břehu. Pak rychle smotáváme olovo na konci kmenovky a tím kmenovou šňůru (vlasec) na cívce pěkně dotáhneme.

Jak nasadit vlasec na prut

Připevněte naviják na jakýkoliv prut, protáhněte vlasec největším očkem, udělejte na konci smyčku a při navíjení držte vlasec mezi dvěma prsty nebo kouskem hadříku. Při navíjení díky vodě nedochází ke tření a mokrý vlasec si parádně ukládá na cívku navijáku, přesně tak, jak potřebuje.