Jaké písmeno po Odrážce?

Jaké písmeno se píše za středníkem

Středníkem oddělujeme položky které tvoří nevětné celky. Po středníku se neuvádí velké písmeno a pokud věta tvořící seznam (nebo jeho konec) za seznamem nepokračuje, musí být poslední položka ukončena tečkou.

Jak napsat například

Je‑li výčet neúplný, píše se za ním interpunkční čárka a tři tečky (viz Tři tečky) s oddělující mezerou, např. Člověk má pět smyslů: zrak, sluch, … Při pomalém výdechu počítejte do deseti: jedna, dva, … Z důvodu interpunkční úspornosti lze tři tečky připojit i za poslední vyjmenovanou položku výčtu.
Archiv

Jak vypnout velká písmena

Návod, jak vypnout automatické psaní velkých písmen, je v tomto článku dále. Ve Wordu 2010 je nutné vyvolat nabídku Soubor > Možnosti. Zde dle obrázku záložku Kontrola pravopisu a mluvnice, dále tlačítko Možnosti automatických oprav a v dalším okně vypnout Velká písmena na začátku vět.
Archiv

Jak psát odrážky v textu

Pak máte dvě možnosti: První varianta: Napište je jako věty, tedy první písmeno velké, na konci napište tečku. Druhá varianta: První písmeno bude malé a ukončené čárkou (nebo středníkem). Poslední položka bude mít tečku.
Archiv

Jaké písmeno se píše za pomlčkou

Takový případ může nastat tehdy, pokud za pomlčkou stojí vlastní jméno nebo název, tedy slova, která by sama o sobě začínala velkým písmenem. Vámi uvedené příklady se dle dostupných pravidel píší s písmenem malým.

Jaké písmeno se píše za dvojtečkou

Následuje‑li po dvojtečce větný celek, je možné ho začít jak malým, tak velkým počátečním písmenem. Následuje‑li celek nevětný, píšeme obvykle písmeno malé.

Co to je dvojtečka

Dvojtečka (:) je interpunkční znaménko, tvořené dvěma stejně velkými tečkami situovanými nad sebou. Používá se v textu pro oddělení informací uvedených větnou konstrukcí před dvojtečkou, například pro uvedení seznamu, příkladu, údaje nebo přímé řeči.

Co znamená dvojtečka

Dvojtečka se používá pro uvozování výčtu a přímé řeči (citace), pro signalizaci vysvětlení/odůvodnění (ve smyslu výrazů totiž, tj., a to, neboť atp.), pro označení poměru a dělení, pro zápis měřítka map, k vyjádření sportovního skóre, pro zápis časových údajů nebo mezi popiskem a vlastním údajem ve formulářích, nejsou‑ …

Co to je kapitálky

Kapitálky se používají pro vyznačování, tzn. zvýraznění či odlišení částí textu, obdobně jako kurzíva. Kapitálky se často používají pro vyznačení jmen nebo názvů, protože vzbuzují slavnostní až honosný dojem.

Jak se píší velká písmena

Mezi 3 základní pravidla pro psaní velkých písmen patří následující:Vlastní jména (jména osob, měst, řek, států, organizací apod.)Vyjádření zvláštního vztahu k osobě či věci (v dopisech apod.)Začátek větného úseku (včetně nadpisů a titulků)

Jak citovat odrazky

Je třeba uvést odkaz na zdroj již na začátku převzatého textu a dále text provazovat na autora (stačí uvést např.: „dále autor uvádí…“ a pokračovat v psaní odstavce). Stejně tak u odrážek uvést autora již před dvojtečkou, uvozující začátek odrážek/číslování/výčtu.

Jak se dělají odrážky ve Wordu

Definování nové odrážyVyberte text nebo seznam s odrážkami, který chcete změnit.Na kartě Domů klikněte ve skupině Odstavec na šipku vedle položky Seznam s odrážkami. a potom klikněte na Definovat novou odrážku.Klikněte na Symbol a potom klikněte na symbol, který chcete použít.Klikněte na OK.

Jaký je rozdíl mezi spojovníkem a pomlčkou

Spojovník je krátká vodorovná čárka (-, na klávesnici je obsažena), která se v češtině užívá, pokud chceme vyjádřit, že spojené výrazy tvoří těsný významový celek. Na rozdíl od pomlčky se nikdy neodděluje mezerami z obou stran.

Co je to spojovník

Spojovník (‑) je krátká vodorovná čárka (pozor na záměnu s pomlčkou –⁠⁠⁠ viz Pomlčka). Nenaznačuje‑li spojovník neúplné slovo, píše se bez mezer mezi výrazy, které spojuje. V češtině tento znak užíváme tehdy, chceme‑li vyjádřit, že jím spojené výrazy tvoří těsný významový celek.

Co znamená Dvojtecka

Dvojtečka (:) je interpunkční znaménko, tvořené dvěma stejně velkými tečkami situovanými nad sebou. Používá se v textu pro oddělení informací uvedených větnou konstrukcí před dvojtečkou, například pro uvedení seznamu, příkladu, údaje nebo přímé řeči.

Jak se píše skóre

Výkladové slovníky češtiny zaznamenávají pouze nesklonné podstatné jméno středního rodu skóre (v 7. p. je možné užít i tvar skórem) s významem ‚stav nebo výsledek sportovního utkání vyjádřený poměrem bodů'. Slovo skór výkladové slovníky (zatím) nezaznamenávají, přesto se v určitých oblastech užívá poměrně běžně.

Jak se píše ku

Z následující dvojice výrazů je pravopisně správná a přijatelná pouze jedna podoba. Napsat můžeme jen a pouze ku prospěchu (psáno zvlášť). Jedná se o běžné spojení předložky, která dnes již působí zastarale – „ku“ (má stejný význam jako předložka k/ke) a podstatného jména prospěch (s významem užitek, zisk apod.).

Jak se dělají dvě tečky

Psaní na klávesnici

V českém rozložení klávesnice se dvojtečka nalézá pod klávesou „L“ napravo, píše se se shiftem. V anglickém rozložení se nalézá hned napravo od klávesy „L“ a i zde se píše se shiftem. Alternativně ji lze zapsat pomocí číselného kódu znaku na numerické klávesnici sekvencí kláves Alt + 5 8 .

Co je to Verzalka

Majuskule, tradičně, zejména v paleografii, také majuskula (jinak velké písmeno, v typografii verzálka, verzála), je původní forma písmen (v latince A, B, C, …), která se objevila kolem 3. století př. n. l. Opakem jsou minuskule (malá písmena, minusky: a, b, c, …).

Co to je kurzíva

Kurziva (variantně i -zí- a -si-, též polokurziva, či italika) je v typografii řez písma, písmo vyznačující se mírným sklonem doprava a drobnými změnami podoby u některých písmen oproti základnímu typu písma, bližší psacímu písmu.

Kdy se nepíše velké písmeno

Jména zeměpisná: světadíly, země, ostrovy, hory, moře, jezera, řeky apod. Názvy obcí a městských částí: sem patří i názvy jednotlivých částí měst, jako jsou nábřeží, zastávky veřejné dopravy, ulice, náměstí apod. Oficiální názvy organizací, institucí, orgánů apod.: např.

Jak se píší přezdívky

Skloňování

Pád Číslo jednotné Číslo množné
1. přezdívka přezdívky
2. přezdívky přezdívek
3. přezdívce přezdívkám
4. přezdívku přezdívky

Jak udělat přímou citaci

Přímá citace neboli citát je doslovně převzatý text, který uvádíme vždy v uvozovkách, můžeme jej i typograficky zvýraznit kurzívou. V případě delšího citátu než 40 slov nebo 4 řádky lze citát napsat do samostatného odstavce s odsazením 5 pt či o jeden bod menším písmem.

Jak vypadá parafráze

Existují dva základní způsoby, jak využít ve svém textu cizí informace či myšlenky: citace a parafráze. V citaci uvádíte doslovné znění svého zdroje a dáváte ho do uvozovek. Parafráze je naopak volným zopakováním myšlenek a do uvozovek se nedává. Pro obě ale platí, že je třeba původní text reprodukovat přesně.

Jak delat odrazky

Definování nové odrážyVyberte text nebo seznam s odrážkami, který chcete změnit.Na kartě Domů klikněte ve skupině Odstavec na šipku vedle položky Seznam s odrážkami. a potom klikněte na Definovat novou odrážku.Klikněte na Symbol a potom klikněte na symbol, který chcete použít.Klikněte na OK.