Jak psát rozmezí hodnot?

Jak psát správně rozmezí

Pokud chceme uvádět rozmezí, tedy „od–⁠do“, píšeme tato čísla s pomlčkou. Jakmile pomlčku použijeme mezi jednoslovnými výrazy, nebude oddělena mezerami, např. 1930–⁠1950, 10–⁠18. 6.

Jak správně psát pomlčku a spojovník

Důležité je zachovávat v celém textu konzistentní pravidlo. Často stačí v textovém editoru psát text a program MS Word automaticky opraví špatně napsanou pomlčku nebo spojovník podle mezer. Jednoduchým pravidlem, které platí pro většinu případů je: pomlčka se píše s mezerami, spojovník bez mezer.
Archiv

Jak udělat pomlčku na notebooku

Jak zapsat pomlčku: pomlčka – se musí vyvolat z ASCII tabulky, a to následovně: stiskneme a podržíme tlačítko levý ALT a postupně namačkáme klávesy 0 1 5 0. Alternativní zápis: můžeme využít UNICODE, kód U+2013 či externí program na tvorbu vlastních kláves jako HotkeyP, nicméně osobně mi zápis ASCII vyhovuje.

Jaký je rozdíl mezi spojovníkem a pomlčkou

Spojovník je krátká vodorovná čárka (-, na klávesnici je obsažena), která se v češtině užívá, pokud chceme vyjádřit, že spojené výrazy tvoří těsný významový celek. Na rozdíl od pomlčky se nikdy neodděluje mezerami z obou stran.

Jak se správně píše hod

Slova hodina, minuta a sekunda se krátí mezinárodními značkami h, min, s nebo českými zkratkami h., hod., min.; tedy např. 8 h, 8 h. i 8 hod.; 30 min i 30 min.; ale pouze 15 s (viz příloha Zkratky a značky v SSČ).

Jak používat spojovník

Spojovník (‑) je krátká vodorovná čárka (pozor na záměnu s pomlčkou –⁠⁠⁠ viz Pomlčka). Nenaznačuje‑li spojovník neúplné slovo, píše se bez mezer mezi výrazy, které spojuje. V češtině tento znak užíváme tehdy, chceme‑li vyjádřit, že jím spojené výrazy tvoří těsný významový celek.

Kdy se píše spojovník

Spojovník (‑) je krátká vodorovná čárka (pozor na záměnu s pomlčkou –⁠⁠⁠ viz Pomlčka). Nenaznačuje‑li spojovník neúplné slovo, píše se bez mezer mezi výrazy, které spojuje. V češtině tento znak užíváme tehdy, chceme‑li vyjádřit, že jím spojené výrazy tvoří těsný významový celek.

Kdy se píše jaká pomlčka

Obvykle bývá užívána ve funkci oddělování částí projevu (např. místo čárky ohraničující vsuvku či přístavek), vyjádření rozsahu, vztahu nebo vyznačení přestávky v řeči (k zesílení platnosti lze použít i více pomlček za sebou), dále i pro uvození přímé řeči a pro vyjádření celého čísla při psaní peněžních částek.

Jak napsat nulu na notebooku

Dobrý den, Pokud myslíte horní čísloce, tak musíte držet klávesu "Shift" a zároveň mačkat klávesu požadované číslice. Chcete zapnout numerickou klávesnici, tak je třeba podržet klávesu vlevo dole "Fn" a potom zmáčnkout klávesu F11/NumLk, která je v horní řadě.

Jak se píše pomlčka na klávesnici

Na většině počítačů s Microsoft Windows je možno pomlčku zadat podržením Alt a zápisu číselného kódu znaku:krátkou pomlčku pomocí Alt + 0 1 5 0 ,dlouhou pomlčku pomocí Alt + 0 1 5 1 .

Jak napsat pevný spojovník

Vytvoření pevné pomlčky

Na kartě Vložení ve skupině Symboly klikněte na Symbol. V okně, které se otevře, klikněte na Další symboly. V dialogovém okně Symbol klikněte na kartě Speciální znaky na řádek Nerozlomný spojovník , který chcete zvýraznit, a potom klikněte na Vložit. Klikněte na tlačítko Zavřít.

Jak napsat do 30 dnů

Špatně: Ozveme se Vám do 30-ti dnů. Zavoláme do 30ti minut. Osobám do 18ti let je vstup zakázán.

Jak psát čas od Do

Od do aneb jak napsat časové rozmezí

Časová rozmezí se píšou s pomlčkou BEZ mezer. Příklady použití: Otevírací doba je 9–⁠16 h. Pauza na oběd probíhá v čase 12.00–⁠12.45.

Kdy psát pomlčku a kdy spojovník

Kdy psát pomlčku bez mezer

Případy, kdy výrazy mezi sebou neoddělujeme mezerami, najdeme mezi jednoslovnými výrazy, jako je spojení jmen dvou různých osob, např. Suchý–Šlitr, a dále také mezi názvy místních jmen u víceslovných výrazů. V tomto případě pomlčka nahrazuje spojovník, např. Praha 5 – Smíchov.

Kde se píše dvojtečka

Dvojtečka (:) je interpunkční znaménko, tvořené dvěma stejně velkými tečkami situovanými nad sebou. Používá se v textu pro oddělení informací uvedených větnou konstrukcí před dvojtečkou, například pro uvedení seznamu, příkladu, údaje nebo přímé řeči.

Jaké písmeno se píše za pomlčkou

Takový případ může nastat tehdy, pokud za pomlčkou stojí vlastní jméno nebo název, tedy slova, která by sama o sobě začínala velkým písmenem. Vámi uvedené příklady se dle dostupných pravidel píší s písmenem malým.

Jak vložit spojovník

Klikněte do slova na místo, kam chcete vložit nepovinný spojovník. Stiskněte kombinaci kláves CTRL+spojovník.

Jak se píše rozmezí let

Údaje značící časové rozmezí/období zapisujeme pomocí pomlčky:bez mezer: pokud je pomlčka mezi jednoslovnými výrazy (8–17 hod., květen–září, 20. –40. léta 20. století, 11. –19. února, 16.oddělené mezerami z obou stran: pokud je pomlčka mezi víceslovnými výrazy (1. července – 31. srpna 2020, 11. – 19. 2019, 1.

Jak napsat absolutní hodnotu na klávesnici

Klávesová zkratka: PRAVÝ ALT + W.

Kde je na klávesnici numlock

Klávesa NmLk se nachází na horní pravé straně klávesnice. Někdy je na stejné klávese jako F8, F7 nebo Insert. Stisknutím kláves Fn+F8, F7 nebo Insert zapněte/vypněte numlock.

Jak se dělají znaky na klávesnici

Pro běžně používané znaky se obvykle užívá kombinace klávesy Shift a stisku příslušné dodatečné klávesy (jako zmiňovaná dvojtečka, nebo otazník). Pro méně běžné znaky pak bývá určena kombinace Pravý Alt (někde také „Alt Gr“) + klávesa (složené závorky, zavináč, znak dolaru atd.).

Jak spojit odstavce

Můžete to udělat dvěma způsoby – klávesou DELETE nebo BACKSPACE. U obou způsobů je důležité umístění kurzoru. Dejme tomu, že máte dva odstavce a chcete je spojit dohromady. Kurzor umístěte za poslední znak prvního odstavce a stiskněte klávesu DELETE (někdy se musí stisknout vícekrát).

Jak psát 20ti

Nikdy se nepíše ani „do 20ti let“ apod. – tvar číslovky vyplývá z kontextu věty, takže píšeme pouze „do 20 let“.

Jak napsat do 14 dnů

Opravdu do „14-ti“ Ale ne, takhle se číslovky nepíšou. Jde o častou chybu, ale už jednou pro vždy: jedině “do 14 dnů”. Nebo je možné napsat číslici slovem, tedy “do čtrnácti dnů”.

Jak správně používat pomlčku

Obvykle bývá užívána ve funkci oddělování částí projevu (např. místo čárky ohraničující vsuvku či přístavek), vyjádření rozsahu, vztahu nebo vyznačení přestávky v řeči (k zesílení platnosti lze použít i více pomlček za sebou), dále i pro uvození přímé řeči a pro vyjádření celého čísla při psaní peněžních částek.