Jak psát rozpětí čísel?

Jak psát správně rozsah

Údaje o rozsahu píšeme vždy s půlčtverčíkovou pomlčkou (–) a bez mezer. Zápisy používající spojovník či mezery jsou tedy nesprávné.

Jak psát rozsah stran

Pomlčku velmi často používáme ve smyslu rozsahu nebo spojení: „a“, „až“, „od-do“, „odkud–kam“ a „versus“. Například: „dvojice cestovatelů Zikmund–Hanzelka“ (a), „strana 6–15“ (až), „otevřeno 8–20“ (od–do), „autobusová linka Praha–Plzeň“ (odkud–kam) nebo „zápas Kometa–Sparta“ (versus).
Archiv

Jak se dělá spojovník

Jedná se o krátkou horizontální čáru (-) mezi dvěma části slova, nebo mezi výčtem rozsahu. Klasický spojovník lze napsat přímo klávesou, která je nečastěji umístěná u pravého Shiftu (tlačítko mezi tečkou a Shiftem na klávesnici).

Jak správně psát pomlčku a spojovník

Pomlčka je dlouhá vodorovná čárka a, jak bylo řečeno, na české klávesnici ji nenalezneme, obsahuje pouze spojovník (-), pro pravou pomlčku (–) musíme držet klávesu alt a zadat sekvenci čísel 0150, případně 0151 pro delší variantu pomlčky (—).
Archiv

Jak se píše rozsah čísel

vyjádření rozsahu (s významem ‚až' či ‚od … do' nebo ‚z … do'): strana 23–⁠26, v letech 1945–⁠1948, říjen–⁠duben 9–⁠16 h, otevřeno 8–⁠20 hod., dálnice Praha–⁠Brno, autobus Jihlava–⁠Telč, 1. –⁠3.

Jak psát číselný rozsah

Pokud chceme uvádět rozmezí, tedy „od–⁠do“, píšeme tato čísla s pomlčkou. Jakmile pomlčku použijeme mezi jednoslovnými výrazy, nebude oddělena mezerami, např. 1930–⁠1950, 10–⁠18. 6.

Kdy se píše spojovník

Spojovník (‑) je krátká vodorovná čárka (pozor na záměnu s pomlčkou –⁠⁠⁠ viz Pomlčka). Nenaznačuje‑li spojovník neúplné slovo, píše se bez mezer mezi výrazy, které spojuje. V češtině tento znak užíváme tehdy, chceme‑li vyjádřit, že jím spojené výrazy tvoří těsný významový celek.

Jak napsat poml4ku

Jak zapsat pomlčku: pomlčka – se musí vyvolat z ASCII tabulky, a to následovně: stiskneme a podržíme tlačítko levý ALT a postupně namačkáme klávesy 0 1 5 0. Alternativní zápis: můžeme využít UNICODE, kód U+2013 či externí program na tvorbu vlastních kláves jako HotkeyP, nicméně osobně mi zápis ASCII vyhovuje.

Jak správně psát čísla

Číslovky základní, řadové a násobné

se píší zvlášť, pouze pokud mají převrácený slovosled, píší se dohromady: dvacet jedna, tři sta padesát šest, ale jednadvacet, šestapadesát. Za řadovými číslovkami (kolikátý) píšeme tečku: 5. kapitola, o 8.

Jak se píše 15 ti

Právě v psaní základních číslovek dělá chybu mnoho lidí. Chyba přitom spočívá v použití číslice a přidání koncovky. Špatně je i tvar s pomlčkou a přidáním koncovky, např. 25ti, 15-ti atd.

Jak psát čísla v textu

Číslovky základní, řadové a násobné

se píší zvlášť, pouze pokud mají převrácený slovosled, píší se dohromady: dvacet jedna, tři sta padesát šest, ale jednadvacet, šestapadesát. Za řadovými číslovkami (kolikátý) píšeme tečku: 5. kapitola, o 8.

Kde se píše dvojtečka

Dvojtečka (:) je interpunkční znaménko, tvořené dvěma stejně velkými tečkami situovanými nad sebou. Používá se v textu pro oddělení informací uvedených větnou konstrukcí před dvojtečkou, například pro uvedení seznamu, příkladu, údaje nebo přímé řeči.

Jak se píše částka Kč

Číslo a značku oddělujeme mezerou: 100 Kč = sto korun českých, 2 000 000 Kč = dva miliony korun českých (viz Značky, čísla a číslice). Pokud mezi číslem a značkou mezera není, čteme složený výraz jako přídavné jméno: 100Kč = stokorunový (viz Tvoření a psaní výrazů složených z číslic a slov (typ 12procentní, 20krát)).

Kdy se píše jaká pomlčka

Obvykle bývá užívána ve funkci oddělování částí projevu (např. místo čárky ohraničující vsuvku či přístavek), vyjádření rozsahu, vztahu nebo vyznačení přestávky v řeči (k zesílení platnosti lze použít i více pomlček za sebou), dále i pro uvození přímé řeči a pro vyjádření celého čísla při psaní peněžních částek.

Jak psát 20ti

Nikdy se nepíše ani „do 20ti let“ apod. – tvar číslovky vyplývá z kontextu věty, takže píšeme pouze „do 20 let“.

Jak psát dlouhá čísla

Vypisujeme‑li číslovky slovy, píšeme každé slovo zvlášť, např. dvacet jedna, padesát čtyři, devět set, dva tisíce (jedno) sto šedesát osm, dva tisíce dvě stě třicet jedna, jeden milion tři sta tisíc sedm set šedesát osm; dvacátý pátý, stý padesátý, čtyřstý sedmdesátý osmý, tisící devítistý padesátý šestý.

Jak se píše 50ti

Běžně se totiž ke značce dopisuje koncovka, která tam vůbec, ale vůbec nepatří: třeba bez 50ti procent, do 50ti kilo místo správných bez či do 50 procent a podobně.

Jak psát správně dvojtečky

V českém rozložení klávesnice se dvojtečka nalézá pod klávesou „L“ napravo, píše se se shiftem. V anglickém rozložení se nalézá hned napravo od klávesy „L“ a i zde se píše se shiftem. Alternativně ji lze zapsat pomocí číselného kódu znaku na numerické klávesnici sekvencí kláves Alt + 5 8 .

Jak psát po dvojtečce

Následuje‑li po dvojtečce větný celek, je možné ho začít jak malým, tak velkým počátečním písmenem. Následuje‑li celek nevětný, píšeme obvykle písmeno malé.

Jak psát jednotky za čísly

Jednotky, se píší vždy stojatě, oddělené zúženou mezerou od číselné hodnoty, tedy 3m, 15°C, 45W, 273K, 100%. Jedinou výjimkou je úhlový stupeň: 90°.

Jak se píše milion v číslech

Milion

← 999 999 1 000 000 1 000 001 →
Celé číslo 1 000 000 Jeden milion
Rozklad 26 × 56
Římskými číslicemi
Dvojkově 11110100001001000000

Jak psát 15ti

Nesprávně je 15ti letý kapitán či 15-ti letý kapitán. Poznámka: v případě psaní čísla s jednotkou, např. 10 kg banánů, je vhodné mezi číslo a jednotku místo obyčejné mezery vkládat mezeru nezlomitelnou (   ): „10 kg“ dá výsledek „10 kg“.

Jak napsat 10letý

10letý/10ti letý aneb perlička českého pravopisu

Podle českého pravopisu se jedná o tzv. složené číselné výrazy, kde se spojuje číslovka psaná číslicí s jiným slovem. Všechny tyto jednoslovné výrazy vždy píšeme bez mezer, bez spojovníku a nepřikládáme k nim ani žádné koncové části (ti, -ti, -nácti apod.).

Jak se píše 10x

Bez mezery se píše rovněž například 10x neboli 10krát, 10násobný nebo desetinásobný. Číslovky složené z jednotek a desítek píšeme a vyslovujeme dvojím způsobem: jedenadvacet, dvaadvacet nebo dvacet jeden, dvacet dva…

Jak se píše 15ti

O číslovkách to platí dvojnásob. V zásadě je třeba řídit se pravidlem, že číslovky psané numericky (číslem), se v psané podobě neskloňují. Skloňují se až v ústním projevu, při čtení, proto rozhodně vynechejme všechna -ti. Tedy žádné od 18-ti ani 18ti ani 18 ti let, správně je pouze od 18 let (čteme: od osmnácti let).