Jak pěstovat buk lesní?

Jak vypěstovat buk z bukvice

Pokud si koupíte semena buku třeba na jaře, je nutné je nejdříve namočit do vody, a pak je stratifikovat v ledničce po dobu alespoň 6 týdnů až dvou měsíců. Až pak se mohou vysadit se zárukou vyklíčení. Takto je nutné zacházet i se semeny bukvic, které hned nevysadíte a sušené si je odložíte na výsadbu v další sezóně.
Archiv

Jak rychle rostou buky

V literatuře ho můžete najít i pod jménem Fagus sylvatica f. purpurea, ale tento název souhrnně označuje všechny buky s červenými listy. Pochází z Evropy a v naší přírodě je běžně rozšířený. Dorůstá výšky 25 až 30 metrů, s přírůstkem asi 30 cm ročně.

Jak zasadit Buk lesni

Semena vysévejte do spařeného substrátu a překryjte je vrstvou zeminy, která bude 2–3 násobkem průměru semen. Substrát udržujte stále mírně vlhký nebo využijte pařeniště. Doba klíčení může být až několik měsíců. Stanoviště by mělo být slunečné či polostinné.
Archiv

Jak často plodí buk

Buky plodí vždy po několika letech, plodit začínají nejdříve ve 30 letech. Produkce bývá největší v letech následujících po horkém, slunném a suchém létě, jen zřídka ale více let po sobě. Plody ‒ bukvice ‒ jsou trojboké nažky uzavřené v číšce pokryté měkkými ostny. Jsou jedlé, ve velkém množství mírně toxické.
Archiv

Kdy se sbírají bukvice

V říjnu začíná hlavní sběrová sezóna, kdy se začínají sbírat plody buku a dubů. Nejdříve opadávají plody suché, poškozené hmyzem nebo hluché. Teprve pak opadávají plody zdravé a plné. Žaludy i bukvice se sbírají ze země.

Jak se mnozi buk

Chceme-li ho sami rozmnožovat, vyčkáme koncem října na samovolný opad bukvic, které pak sesbíráme. Osivo necháme na vzdušném místě oschnout, přičemž ho musíme občas přehrnout. Pak je uskladníme ve vzdušném sklepě, navrstvené s mírně vlhkým pískem do nízkých hromádek, které každé 2 – 3 týdny přerovnáme.

Čím hnojit buk

Humózní, mírně kyselý, dobře propustný a přiměřeně výživný. Aplikujeme až po vytvoření nových výhonů (hrozí neúměrně velké listy). Hnojíme běžně dostupnými hnojivy např. KRISTALON, OSMOCOTE, PLANTACOTE…

Jak se starat o buk

Fagus sylvatica (Buk lesní nebo-li obecný) je ideální vysadit na slunné stanoviště, případně pak do polostínu. Na obou stanovištích se buku obecnému daří velmi dobře – pokud byste ho nezastřihávali a nechali ho volně růst, může dorůstat až výšky 25 metrů, pokud se mu daří.

Jak stříhat buk

Buk patří mezi stromy co velmi dobře snáší řez, je tedy možné odstranit živé větve až do průměru 120 mm. Koruna buku je velmi hustá a u starších exemplářů velmi často každoročně dochází k odumírání krátkých větviček nejnižších řádů. Odstraňování těchto suchých větviček je zbytečné, neboť se již rok po řezu objeví nové.

Co roste na buku

Žaludy, bukvice, kaštany…

Na dubu dozrávají žaludy, na buku bukvice a na třetím vzadu, kaštanovníku, kaštany. Všechny tři patří do čeledi bukovitých, a pro tu je příznačné, že plod je jednosemenná nažka, částečně nebo zcela uzavřená ve zveličelé číšce.

Jak rostou bukvice

Tesařík bukový (Cerambyx scopolii) je veliký brouk s mohutnými tykadly. Plody vyrůstají v dřevnaté číšce. Číška se otevírá čtyřmi chlopněmi a uvnitř obsahuje dvojici trojbokých nažek = bukvic. Nakonec zůstanou na větvích jen prázdné číšky.

Jak rozmnožit Blýskavku

Množení blýskavky – nejčastěji se keř množí klasickým řízkováním. Odebírá se jednoletý výhon, kterému ponecháme dvouletou patku, aby lépe zapustil kořeny. Řízek namočíme do stimulátoru zakořenění a zapíchneme jej do květináče s zakořeňovacím substrátem.

Jak rozmnožit buk

Chceme-li ho sami rozmnožovat, vyčkáme koncem října na samovolný opad bukvic, které pak sesbíráme. Osivo necháme na vzdušném místě oschnout, přičemž ho musíme občas přehrnout. Pak je uskladníme ve vzdušném sklepě, navrstvené s mírně vlhkým pískem do nízkých hromádek, které každé 2 – 3 týdny přerovnáme.

Kdy se stříhá buk

Ať už jste pro svou zahradu zvolili listnatý habr, buk lesní nebo jehličnatý tis, tsugu či zerav západní, během srpna byste rostlinám měli dopřát ozdravný prostřih. Jde o to, aby byly dostatečně husté, zdravé a vedle praktické funkce i dobře vypadaly.

Kdy Prorezat buk

Buk snáší řez velmi dobře a lze jej ošetřovat po celý rok. Dokonce jej lze pěstovat i jako vysoký tvarovaný živý plot. Vzhledem k tenké kůře je nutno dát pozor při odstraňování velkých větví.

Kdy raší buk

Listy buku raší až později na jaře. Nejsou členěné, mají výraznou žilnatinu, chlupatý řapík a hladký okraj. Na jaře jsou jasně zelené, později tmavnou a na podzim se barví do červenohněda. Často na stromech drží celou zimu a opadávají až na jaře.

Jak často kvete buk

Kvete v IV až V. Buk lesní se dožívá až 400 let a plodit začíná ve věku 50 až 80 let.

Jakou barvu má buk

Bukové dřevo patří z listnáčů k nejznámějším. Je tvrdé, málo pružné, poměrně pevné. Barvu má světle hnědou až narůžovělou, pařením získá tmavší, charakteristickou barvu.

Kdy stříhat Blýskavku

Blýskavka – kdy stříhat Keř roste poměrně rychle, a tak je důležité udržovat jeho tvar pravidelným střihem a řezem. Blýskavku upravujeme minimálně jednou ročně. Nejlepším obdobím pro řez je konec zimy až začátek jara, kdy je ještě období vegetačního klidu a na větvích nejsou patrné pupeny.

Čím hnojit Blýskavku

Není třeba žádné speciální hnojivo. Keř má rád výživnou půdu, takže pokud chcete pomoci, volte kompost nebo jiná přírodní hnojiva.

Jakou kůru má buk

Buk je opadavý listnatý strom.

Je rozšířený po celém mírném pásmu Evropy, Asie a Severní Ameriky. Většinou jde o mohutný a dominantní strom, proto je buk nepostradatelný pro krajinné úpravy. Buk má hladkou, šedou kůru a rozložitou korunu. Má malé, nenápadné květy a plodí bukvice (nažky).

Jak Strihat buk

Buk patří mezi stromy co velmi dobře snáší řez, je tedy možné odstranit živé větve až do průměru 120 mm. Koruna buku je velmi hustá a u starších exemplářů velmi často každoročně dochází k odumírání krátkých větviček nejnižších řádů. Odstraňování těchto suchých větviček je zbytečné, neboť se již rok po řezu objeví nové.

Jak tvarovat buk

buk (lesní): Dá se tvarovat velmi dobře, můžete ho seříznout i velmi radikálně, a přesto ochotně obrazí (téměř jako habr). Hlavní řez by měl probíhat v zimě, drobnější tvarové úpravy snese od jara přibližně do poloviny léta (u pozdějších zásahů hrozí, že nově vytvořené letorosty nestihnou do zimy dozrát).

Kde roste buk lesní

Buk lesní roste téměř v celé Evropě mírných zeměpisných šířek, ve vyšších polohách je rozšířen i v Evropě jižní. V jihovýchodní Evropě na něj navazuje buk východní (Fagus orientalis). Buk se přirozeně vyskytuje především v biotopech bučin, v Česku tedy v nadmořských výškách 300 až 1 000 m.

Která dřevina má lesk javor nebo habr

Mezi lesklá dřeva patří javor (používá se termín hedvábný lesk), platan, buk, jilm, z tropických dřev například mahagon. Dřeva habru, jabloně a hrušně patří mezi dřeva bez lesku.