Jak pěstovat bylinky na okně?

Co se dá pěstovat za oknem

Na okně či balkoně můžete pěstovat například rajčata, papriky, fazole, ředkvičky, pažitku, salát i okurky. Na jaře a na podzim můžete do truhlíku vysévat také špenát.

Jak se starat o bylinky z obchodu

Bylinky co nejdříve po vsáknutí dodané vody přesaďte. Žádnou další výživu jim nedávejte, substrát a předchozí „doping“ umělým hnojivem stačí. Bylinky ponechte alespoň týden na místě, kde je sice světlo, ale kam nedopadá přímé sluníčko. Teprve pak je přesouvejte na okno.
Archiv

Které byliny se nesmí kombinovat

Těhotenství bez maliníku, šalvěje a pelyňku

Sice své miminko jedním šálkem lipového nebo šípkového odvaru určitě neohrozíte, ale některým bylinám se raději vyhněte obloukem, protože mohou vést k překrvení pánevních orgánů. Mezi ně patří maliník, šalvěj a pelyněk.

Jak se starat o bylinky doma

Bylinky pěstované doma mají obvykle vyšší nároky na péči než ty, které rostou na záhonu. Je potřeba je pravidelně, avšak mírně zalévat, aby měly dostatek závlahy. Nesvědčí jim však ani přelití. Tomu částečně zabrání dostatečná drenážní vrstva, která utvoří i dostatek vzduchu pro kořínky.
Archiv

Které bylinky pěstovat za oknem

Jsou to pažitka, petrželka, meduňka, máta, kopr nebo řeřicha. Nejlépe se bude dařit bylinkám doma za oknem. Místo na parapetu jim zajistí světlo a vzduch. Středomořské bylinky umístěte jedině za okno směřující na jih, ať čerpají co nejvíce slunečního svitu.

Co sazet doma

Zelenina, kterou můžete pěstovat doma pořád dokolaBazalka. Bylinka, kterou je velmi snadné pěstovat stále dokola.Jarní cibulka. Další zástupce zeleniny, která jde pěstovat velmi snadno.Pórek. Tato zelenina se pěstuje podobně jako jarní cibulka.Římský salát.Řapíkatý celer.Koriandr.Zázvor.Cibule.

Jak přesadit bylinky z obchodu

Přesazování Při přesazování umístěte dolů do otvoru obyčejný kamínek , aby přebytečná voda mohla odtékat a zároveň se nevyplavovala zemina. Pak nasypte trošku zeminy do květináčku, vložíme bylinky, opatrně okolo zasypte, jemně zatlačte a znovu přidejte pár hrstí zeminy. Po té bylinku řádně prolijeme.

Jak udrzet bylinky cerstve

Čerstvé bylinky v chladničce

Bylinky rozprostřete stonky dolů do skleničky s vodou a dejte je do chladničky. Denně vyměňujte vodu a v případě potřeby stonky zkraťte, aby nedošlo k jejich zahnívání. Rostlinky vám takto vydrží nejméně jeden týden jako právě uříznuté.

Jaké bylinky zasadit spolu

Středomořské druhy jako rozmarýn, tymián, oregano, yzop, estragon a saturejka zase milují slunce a suchou, propustnou půdu. Nezapomeňte také na to, že máta a meduňka mají rozpínavé kořeny, proto je nikdy nesesazujte s jinými bylinami dohromady. Dopřejte jim raději samostatný květináč.

Jaké bylinky se k sobě hodí

Bylinky, které se vyplatí pěstovat společně

Dobromysl + kopr a fenykl – všechny tyto bylinky se podporují v růstu navzájem a nekonkurují si. Kopr + pažitka – vedle sebe na vlhkém a slunném stanovišti, nekonkurují si. Petržel + meduňka – dělá jim dobře propustná půda, navzájem se pozitivně ovlivňují.

Kde pěstovat bylinky v bytě

Pěstování bylinek v bytě

Jsou to pažitka, petrželka, meduňka, máta, kopr nebo řeřicha. Nejlépe se bude dařit bylinkám doma za oknem. Místo na parapetu jim zajistí světlo a vzduch. Středomořské bylinky umístěte jedině za okno směřující na jih, ať čerpají co nejvíce slunečního svitu.

Jak správně zasadit bylinky

Bylinky se většinou vysazují přímo do květináče naplněného kvalitním substrátem na pěstování. Sázet bylinky doporučujeme řídce, protože se následně rozrostou a pozor je také třeba dát na kombinaci jednotlivých druhů. Ne všechny druhy se totiž mezi sebou snášejí.

Kdy zasít semínka

Během února a března je totiž ideální čas začít si předpěstovat určité plodiny. Nováček sice tuto dobu promeškal, ale může se připravit na příští rok, aby opět nezaspal. Na svém parapetu již od února můžete začít předpěstovat plodiny nebo zkusit klíčivost semínek. S předpěstováním či zaséváním začínáme již v únoru.

Co se vysévá v únoru

Takto časný výsev se vyplatí u raného salátu, celeru, brokolice, lilku, paprik. Pro časnou sklizeň lze již v únoru začít s předpěstováním rajčat, cibule, petrželky. Z okrasných květin je dobré si již v únoru předpěstovat druhy s dlouhou dobou vývoje. Patří mezi ně lobelka, hledík, plamenka Drumondova, petúnie, dosny.

Kdy se sází bylinky

Bylinky si můžete předsadit doma. S předsazováním začněte v březnu nebo na začátku dubna. Ven se mohou přesadit až tehdy, jakmile nejsou venku mrazy. Bezpečná doba je přibližně v polovině května.

V čem uchovávat bylinky

Správné nádoby na ukládání bylinek

Ideální jsou skleněné nádoby, které zabrání tomu, aby bylinky přejímaly pachy z okolí a začaly plesnivět. Alternativou ke skleněným nádobám jsou vzduchotěsné plechové či plastové potravinářské krabice.

Jak dlouho vydrží bylinky

Nádoby či krabice s bylinkami je třeba popsat, aby nedošlo k záměně. Některé bylinky vydrží až dva roky, ale pokud skladujete například květ, spotřebujte ho do jednoho roku. Bylinky neskladujte na světle, dejte je třeba do spíže.

Co s cim zasadit bylinky

Bylinky, které denně používáme v kuchyni, by měly být po ruce. Proto co nejblíže domu pěstujeme petržel, pažitku, kerblík, naťový celer, bazalku, saturejku setou, mateřídoušku či brutnák. Klidně vysejte kopr mezi zelí, rajčata, zelí, cibuli a mrkev.

Jak správně kombinovat bylinky

Směs důkladně promícháme. Není pravidlem, že hlavní byliny musíme do směsi dát největší množství. Právě v případě pelyňku by směs asi nebyla k pití, proto použijeme raději menší množství. Do jedné směsi nedáváme bylinky, které se musí například vařit (kořeny), spolu s bylinkami, ze kterých se připravuje nálev.

Jaký květináč na bylinky

Klasikou jsou nejrůznější nádoby keramické, ať už s glazurou nebo bez ní. Vždy ale kontrolujte, aby měly na dně drenážní otvory, kterými má přebytečná voda možnost odtékat. Dřevo je jako tradiční materiál nejvhodnější pro použití na přímém slunci.

Co se dá pěstovat v bytě

V samozavlažovacích květináčích a truhlících poroste široká škála zeleniny a postupně můžeme sklízet naprosto čerstvé plody: například ředkvičky, různé druhy salátů a listové zeleniny, řapíkatý celer, kadeřavou petržel, pažitku, hrášek, koktejlová rajčata, papriky nebo okurky hadovky, cukety a mnoho dalších.

Kdy se mají zasadit bylinky

Bylinky je ideální zasadit ve chvíli, kdy se již venkovní počasí trochu ustálilo. Ideálně tedy koncem března nebo začátkem dubna.

Které bylinky pěstovat spolu

Bylinky, které se vyplatí pěstovat společně

Majoránka – podobně jako tymián je vhodná ke všem druhům bylinek i ostatních rostlin. Dobromysl + kopr a fenykl – všechny tyto bylinky se podporují v růstu navzájem a nekonkurují si. Kopr + pažitka – vedle sebe na vlhkém a slunném stanovišti, nekonkurují si.

Co se dá sázet v červenci

V červenci spíše sklízíme, na uprázdněné záhony ale můžeme stále zasít zeleninu s kratší vegetační dobou. Hodí se červená řepa, která do podzimu vyroste alespoň do malých bulviček, listový nebo ledový salát, špenát, roketa, polníček, pekingské zelí, raná karotka, kedlubny a různé odrůdy ředkví a ředkviček.

Jak nechat vyklíčit semínka

Při sázení do substrátu stačí semínka namočit na 12 až 24 hodin do vody. Jakmile nabobtnají, puknou a objeví se první klíček, přemístíte je do vlhkého sadbovacího média.