Jak velký květináč na cherry rajčata
Jak pěstovat rajčata doma
Při pěstování rajčat v květináčích je důležité, aby byl květináč dostatečně velký. Rajčata mají hluboké kořeny a potřebují prostor. Květináč by měl mít průměr 30-40 cm a objem alespoň 15 litrů pro jednu rostlinu rajčete.
Archiv
Kdy zasadit rajčata do květináče
Výsev a výsadba balkonových rajčat
Rajčata se vysévají v období od konce února do konce března, aby byla připravená na pozdější přesazení do zvolených nádob. Základem jsou mělké výsevní misky nebo menší truhlíky a květináče s připraveným substrátem.
Archiv
Jak často zalévat rajčata v květináči
Zalévání – většinou jedenkrát denně, podle počasí, v létě klidně 3-5 litrů vody denně do jedné nádoby.
Archiv
Jak se starat o cherry rajčata
Ideální volbou je polostinné stanoviště s dostatečným množstvím tepla, světla a vzduchu. Při volbě sponu je důležité počítat s tím, že se keříčkové odrůdy rozrostou do šířky. U cherry rajčat, která patří mezi tyčkové odrůdy, je nutné zajistit rostlinám dostatečnou oporu.
Co dát na dno květináče
Na dno hliněného květináče umístíme drenážní vrstvu. Můžete použít hrubý štěrk, kamínky nebo střepy ze starých hliněných květináčů. U těch plastových není drenážní vrstva nutná, my ji ale vždy do květináče přidáváme, abychom měly jistotu, že kořeny rostliny nebudou sedět ve vodě.
Jak hluboký květináč na rajčata
Pro tyčková rajčata můžeme použít velké květináče, speciální pytle a jiné objemnější nádoby s odtokovými otvory. Minimální průměr pěstební nádoby by měl být čtyřicet centimetrů a minimální hloubka třicet centimetrů. Určitě v tomto případě platí, že čím větší a hlubší nádoba bude, tím lépe se bude rostlině dařit.
Jaký květináč na rajčata
Vhodnou nádobou na pěstování rajčat jsou nejen velké květináče a bedničky k tomu určené, ale recyklovat můžete velké nádoby, vědra i starší květináče. Rajčata můžete na balkoně dokonce pěstovat i v tlustém igelitovém pytli.
Jak správně uvázat rajčata
Většina pěstitelů rajčat dává přednost tyčkovým odrůdám. Ty se vedou na jeden výhon a musí se vyvazovat k opoře. Rostliny dosahují výšky až 2 metry. Pro uvazování je nutné použít pružný materiál, který se nezařezává do stonku a tak se výborně hodí staré punčocháče.
Co je drenáž v květináči
Drenáž funguje jako vrstva oddělující vodu v podmisce nebo na dně nádoby od substrátu. Měla by umožňovat částečné nasávání vody zeminou, ne ale natolik, aby došlo k přemokření. K těmto účelům jsou používány nejrůznější materiály. Důležitá je jejich hrubá struktura a schopnost propouštět vodu.
Co použít jako drenáž
Na dno hliněného květináče umístíme drenážní vrstvu. Můžete použít hrubý štěrk, kamínky nebo střepy ze starých hliněných květináčů. U těch plastových není drenážní vrstva nutná, my ji ale vždy do květináče přidáváme, abychom měly jistotu, že kořeny rostliny nebudou sedět ve vodě.
Jak vyvázat rajčata ve skleníku
Rostoucí rajče nepotřebuje nijak vyvazovat, pouze jak přirůstá do výšky se hlavní stonek opatrně navede na další spirálku tyče. Stabilita rostliny je naprosto v pohodě.
Jak pěstovat Tyčková rajčata
Jak pěstovat rajčata tyčková: Rajčatům se nejlépe daří na místech vystavených celý den slunci a chráněných před studenými větry. Půdu mají mít hlubokou, nejlépe středně těžkou, bohatou na živiny. Semena vyséváme během února a března do truhlíků, které dáme do teplého pařeniště nebo skleníku, lze je umístit i za okno.
Jak namíchat substrát pro pokojové květiny
Propustnou zeminu bohatou na živiny potřebují téměř všechny běžně pěstované druhy zeleniny. Vhodná směs je např. kompost, zahradní zemina, rašelina a písek v poměru 2:2:1:1 či zahradní zemina, písek a rašelina 1:1:1 s přídavkem granulovaného hnoje či umělého hnojiva v doporučeném množství.
Co je Drenaz v Kvetinaci
Drenáž funguje jako vrstva oddělující vodu v podmisce nebo na dně nádoby od substrátu. Měla by umožňovat částečné nasávání vody zeminou, ne ale natolik, aby došlo k přemokření. K těmto účelům jsou používány nejrůznější materiály. Důležitá je jejich hrubá struktura a schopnost propouštět vodu.
Jak daleko od sebe sázet rajčata ve skleníku
Skleník je obvykle na slunném místě, ale pokud bude slunce příliš, mohlo by sazeničky spálit. Sázíme do cca 25 cm a ideální je dát přímo k rostlině také hnůj, nebo kompost. Před zasazením rostlinky zastřihněte a nechte jen horní listy.
Jak vysoko rostou rajčata
Maximální výška tyčkových rostlin by měla být asi 150 cm – pak hlavní výhon zaštípněte; rostlina se tak nebude vysilovat a všechnu svoji sílu dá do plodů (ne do stonku a listů). U keříčkových rajčat tvarujte rostlinu tak, aby bylo uvnitř keříčku dostatek světla.
Jak urychlit růst rajčat
Rajčata vyséváme 6-10 týdnů před datem, ve kterém budeme moci sazeničky rostlin vysadit ven, případně do skleníku. Vyšší teplotou při klíčení můžeme start o týden i dva urychlit (doba potřebná pro předpěstování závisí na teplotě, kterou semenům a sazeničkám dopřejeme), rychlejší klíčení podpoříme i máčením.
Jak si namíchat vlastní substrát
Vylehčená zemina
substrát složený z písku a zahradní zeminy v poměru 2:1, či písku, zahradní zeminy a rašeliny 2:2:1) jsou vhodné pro pěstování převážně suchomilnějších rostlin, ne příliš náročných na živiny, např. kaktusů a sukulentů, některých skalniček, cibulovin, okrasných travin a dalších.
Jakou zeminu na rajčata
Do kontejneru můžete nasypat jakýkoli kvalitní, nejlépe organický a lehký substrát pro zahrady i pokojové rostliny nebo také přírodní zeminu obohacenou o humus, ta by však měla tvořit asi jen 40 % objemu květináče. Někdo přidává i trochu (zahradního) kompostu.
Jak udělat drenáž na zahradě
Drenážní potrubí se ukládá do výkopu a zasypává štěrkem
Trubky se ukládají do země, a to do hloubky alespoň 70 cm. Vždy by však měly být nad spodní úrovní základového pásu, aby mohly odvést veškerou přebytečnou vodu. Do připraveného výkopu se nejprve umístí nopová folie, která podpoří odvětrávání základové desky.
Kdy sít rajčata aby se dali do skleníku
Pěstování rajčat ve fóliovníku
Sazenice můžete do fóliovníku zasadit ve chvíli, kdy teplota v něm neklesá pod 15 °C (vhodné je umístit do fóliovníku teploměr), a stejně tak by neměla vystoupat nad 27 °C (v teplých dnech je třeba větrat). Pamatujte na to, že rajčata potřebují propustnou a dobře prohnojenou půdu.
Co se dává do skleníku
Nejvhodnější plodiny do skleníku jsou rajče, salát, mrkev, kopr, ředkvička, fazol tyčkový a okurka. Tyto druhy lze snadno pěstovat a rychlit i v nevytápěném skleníku. Rychlení znamená, že zkracujeme dobu od výsevu do sklizně. Ze sortimentu permasemínek doporučujeme do skleníku zejména tyčková rajčata.
Kdy začnou červenat rajčata
Srpen je důležitým obdobím pro budoucí úrodu rajčat. Právě začínají červenat první plody a keříčky slibují bohatou úrodu. Aby stačila dozrát, nesmíme se bát razantního zásahu.
Co chybí rajčatům
Nedostatek doplňkových živin
Rajčata potřebují v malém množství i další prvky jako je měď, zinek, síra, mangan nebo bór. Několik z nich může být rovněž příčinou výše zmíněné chlorózy rajčat.
Jak namíchat substrát pro rajčata
Optimální substrát pro rajčata by měl být kombinací velice kvalitní tmavé i světlé rašeliny a hnojiva. Měl by mít jemnou, vzdušnou strukturu a vynikající jímavost vody. Ideálně s poutačem vody, což napomáhá lepšímu klíčení semínek. Tento substrát by měl zajistit výživu rostliny pro prvních šest týdnů.