Jak pěstovat dýní na balkoně?

Jak se Zaštipují dýně Hokaido

Nároky a péče o rostlinu

Dýni Hokaido je dobré zaštipovat, aby se rozvětvovala. Bude tak dávat větší úrodu. Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m. Dýni sázejte na slunné a teplé záhony.
Archiv

Kdy se sadí dýně

Tykve jsou obecně teplomilné plodiny, proto s výsevem nespěchejte a počkejte, až bude půda dostatečně prohřátá. Výsadba je ideální od konce dubna až do konce května, do dolíčků v záhonu po 2–3 semenech. Je třeba do důlku dát semen raději více, protože dýňová semena mají tendenci zasychat.
Archiv

Co sázet k dýní

Pokud se sžíráte tím, že byste chtěli mít dýně větší než váš soused, pak vězte, že nejlepším hnojivem je v tomto případě králičí hnůj. Ten se dává tzv. pod dýni, tedy dříve než rostlinu zasadíme, zakopeme do záhonu zhruba dvacet centimetrů pod povrch půl kyblíku králičího hnoje. To je tak akorát pro dvě rostliny.

Jak se starat o dýně

Dýně mají rády půdu s dostatkem živin, vláhy a slunečního svitu. Proto je při výsadbě přihnojte chlévskou mrvou nebo dobře rozloženým kompostem, na kterém je můžete i pěstovat. Pěstování dýní není nijak náročné. Stačí, když je budete pravidelně odplevelovat a v případě velkého sucha pravidelně zalévat.

Kam zasadit Hokkaido

Dýně potřebuje hodně prostoru a nesnáší těsné sousedství jiných plodin, nejlépe se cítí, když je někde úplně mimo zeleninové záhony. Kvůli možnému přenosu houbových nemocí nepěstujeme dýně poblíž okurek, rajčat a brambor a hlavně nikdy nepo nich.

Jak dlouho roste dýně Hokaido

Vegetační doba většiny odrůd je od 110 do 130 dní. Zimní tykve sklízíme plně vyzrálé až tehdy, kdy je slupka plodu tak tvrdá, že do ní nezaryjeme nehet. Na dlouhých výhonech nasazuje tykev plody postupně. Ty nejmladší, ještě s měkkou slupkou, nebudou dostatečně vyzrálé před příchodem prvních mrazů.

Jak sázet semínka dýně

Dýňová semena můžeme vysévat přímo na záhon v druhé polovině května do předem připravených jamek do hloubky 3 až 5 cm a ve vzdálenosti 1,2 až 1,5 metru od sebe. Musíme počítat s tím, že se hokaidohodně rozroste a potřebuje dostatek místa. S předpěstováním sazenic začneme zhruba začátkem dubna.

Jak se pěstují dýně

Pro pěstování dýní jsou ideální středně těžké, na živiny bohaté půdy. Půdu musíme důsledně zalévat, odstraňovat plevel, přihnojovat a okopávat. Dýně mají rády slunce, ale vyrostou i v polostínu. Podle toho, jakou dýni jsme se rozhodli pěstovat, musíme ponechat i rozestupy mezi jednotlivými semeny.

Kdy se sklízí dýně

Nicméně, obecně lze konstatovat, že sklizeň dýní začíná koncem srpna a končí koncem října. Pomocí několika málo triků můžete rychle zjistit, kdy máte vaše dýně sklízet. Po ukončení růstové fáze dýně jsou stonky suché a dřevnaté. Pokud je stonek zcela dřevnatý, můžete dýni sklidit bez váhání.

Jak zalévat dýně Hokaido

Dýně mají bohatou kořenovou soustavu, potřebnou vláhu si proto obstarají samy. Ale dopřejeme jim vydatnou zálivku hlavně z počátku růstu, pak během tvorby květů a plodů a také v případě dlouhodobého sucha. Zaléváme ke kořenům, ne na listy, abychom se vyvarovali šíření plísní.

Jak vyklíčit semínka dýně

Jako první odstraňte dužinu ze semínka uvnitř dýně, které následně přesuňte do cedníku. Cedník vložte pod tekoucí vodu a pořádně propláchněte. Nechejte vodu volně téct po dýňové dužině a začněte pečlivě z dužiny vybírat jednotlivá semínka, které následně ještě opláchněte pod tekoucí vodou.

Jak dlouho vydrží dýně

Ideální je teplota kolem 10 – 15 oC, při které následně slupka dýně ztvrdne, čímž dužinu spolehlivě ochrání. Vzdušná vlhkost by se podle doporučení měla pohybovat v rozmezí i 50-65%. Na takto vybraném a upraveném stanovišti mohou dýně vydržet čerstvé a zdravé až po dobu 4 měsíců.

Kdy je zralá dýně Hokaido

Počkejme si, dokud nebude mít hokkaido uschlou, nahnědlou a zvadlou stopku – to je teprve znakem času sklizně. Nedostatečně zralá dýně má tenkou lehce zranitelnou slupku a nevydrží dlouhé skladování, zatímco pevná slupka plod lépe ochrání. Dýně můžeme skladovat na suchém chladném místě.

Jak oddělit dýňová semínka

V domácnosti získáváme osivo postupně tak, jak dýně spotřebováváme. Vždy před vařením je rozřízneme nožem nebo rozsekneme sekerkou a semena vybereme prsty. Pokud je to možné, vyjímáme jen čistá semena, bez zbytků dužiny. Ušetříme si tak práci s čistěním.

Jak dlouho sušit dýňová semínka

Dýňová semínka se nejlépe suší v předehřáté troubě na 180 stupňů Celsia, na papíře by se neměla vzájemně překrývat a vždy po několika minutách je vhodné jimi zatřást, aby se nepřipékala. Sušení trvá jen několik minut a po vychladnutí se mohou promnout v ruce, aby se zbavila tenkého zaschlého povlaku.

Jak zalévat dýně

Dýně mají bohatou kořenovou soustavu, která zasahuje hluboko dopůdy, avětšinou si potřebnou vláhu obstarají samy. Když je ale delší sucho, musíme je pravidelně a vydatně zalévat ke kořenům. Pozor, abychom nekropili listy, a tak zbytečně nepodpořili šíření plísní.

Jak dlouho roste dýně

Tykev musí dozrát

Vegetační doba většiny odrůd je od 110 do 130 dní. Zimní tykve sklízíme plně vyzrálé až tehdy, kdy je slupka plodu tak tvrdá, že do ní nezaryjeme nehet.

Jak se pozná že je dýně zralá

Jak poznat zralou dýní

Zralou dýni poznáme velmi snadno. Přestane totiž růst, její stonek zdřevnatí a okolo nasazení stopky najdeme na slupce vlasové trhlinky. Navíc má plod samozřejmě výraznou barvu, vyloženě láká ke sklizni. A když na dýni poklepete, uslyšíte dutý, dunivý zvuk.

Jak uchovat dýni na zimu

Celou dýni skladujte na suchém a chladném místě (okolo 15 °C, ne v lednici) tak, aby kolem ní mohl volně proudit vzduch. Pokud ji skladujete déle, občas ji prohlédněte, jestli se na některém místě nekazí.

Jak pěstovat dýně v květináči

Jak na pěstování dýně na balkóněPotřebujeme dostatečně velký květináč anebo nádobu.Dýně potřebuje dostatečnou zálivku.Dýně Hokaido pro svůj růst potřebuje světlo a teplo.Půda v květináči by měla být propustná.Zalévání musí být vydatné a pravidelné.K dýni dejme do květináče oporu.

Jak uchovat dýně na zimu

Jak skladovat dýně

Raději volte suchý, teplý byt, než vlhký, studený sklep. Nejvhodnější je teplota 10 – 15°C. Máme ale vyzkoušeno i skladování v chodbě v panelákového bytu při teplotě kolem 20°C a dýně vydržely celou zimu. Dýně se neustále odpařuje, proto slupka dýně postupně tvrdne a po čase už není poživatelná.

Jak rychle oloupat dýňová semínka

Základem je vždy oddělit dvě slupky narušením boční rýhy, nehtem to jde snadno u semen čerstvých, ostřím malého nožíku i u těch starších nebo sušených. Pak zatlačte dvěma prsty z obou stran slupek na výstupek u zobáčku, ten by měl jít odlomit.

Jak udělat dýňová semínka

Jak a kde se dají využít Dýňová semínka báječně poslouží jako večerní mlsání k filmu. Stačí je předtím, než je vyndáte z trouby, posypat solí, mletým chilli, bylinkami nebo vaší oblíbenou směsí koření. Připravit se dají i nasladko.

Jak opéct dýňová semínka

Usušená semínka promíchejte s olivovým olejem a rozložte je na pečicí papír na plech. Troubu rozpalte na 180 °C a semínka pečte cca 30 minut, dokud nezezlátnou. Pravidelně je promíchávejte, aby se nespálila. Pokud nastavíte troubu na program gril, budou semínka rychleji hotová a také křupavější.

Kdy se sklízí máslová dýně

Dýně obvykle sklízíme v období zhruba od konce prázdnin do konce října, nejpozději však do příchodu prvních mrazíků: namrznutím utrpí životnost dýně i kvalita dužiny. Hlavním ukazatelem, že dýně je připravena ke sklizení, je suchý a dřevnatý stonek, tykev by zároveň měla být dostatečně vybarvená a s matným povrchem.