Jak pěstovat ředkvičky doma?

Jak správně pěstovat ředkvičky

Ředkvičky jsou poměrně nenáročné, stačí jim lehčí půdy dostatečně zásobené živinami. Brzy po výsevu klíčí a během pár týdnů je můžete začít sklízet. Ředkvička je plodina krátkého dne, tudíž kvalitnější bulvičky vytváří na jaře a na podzim, v létě se zbytečně vyčerpává vyháněním do květu.

Jak pěstovat ředkvičky v květináči

Ředkvičky vypěstujete na balkoně či parapetu velmi snadno, stačí obyčejný truhlík, do kterého je vysejete ve dvou řádcích. Mezi semeny v řádku udržujte rozestup asi 3 cm a překryjte je 2 cm silnou vrstvou substrátu.
Archiv

Jak pěstovat ředkvičky na zahradě

Ředkvičky jsou na půdní poměry nenáročné, stačí jim lehčí záhřevné půdy, dostatečně zásobené živinami. Před výsevem je žádoucí provést prokypření a přidat kompost, který půdu zlehčuje a díky vysokému obsahu užitečných mikroorganismů pomáhá jejímu zahřívání.

Jak zalévat ředkvičky

Zálivka. Ředkvičky musejí vyrůst rychle, aby byly šťavnaté a jemné. Pokud rostou pomalu, mají sklon k dřevnatění. Zaléváme je pravidelně, ale menšími dávkami, aby je nenapadly plísně a hniloby.
Archiv

Proč nerostou ředkvičky

Pokud je půda studená, ředkvička vykvete, ale nepřinese ovoce. Aby se předešlo problémům se sklizní, měly by být ředkvičky vysazeny v té době tak, aby při tvorbě kořenových plodin za slunečného počasí teplota nepřesáhla +18 ° C a v noci neklesla pod +10 ° C. Pro růst ředkviček musí být půda zahřátá na +15..

Co žere ředkvičky

Pokud na vzcházejících ředkvičkách či kedlubnách zaznamenáte malé černé broučky, kteří vykusují díry do listů, půjde o dřepčíky. Tito žraví škůdci útočí hlavně na jaře za suchého počasí. Dřepčíci si pochutnávají hlavně na listech brukvovité zeleniny, ale napadají i některé letničky, například lichořeřišnici.

Co zasadit k Ředkvičkám

Jakmile tuto chutnou zeleninu sklidíte, můžete tedy na stejné místo vysadit jiné druhy, jako je například celer, zelí, hrách nebo dokonce i mrkev a pórek. Pokud jde o vhodné sousedy, ředkvičky dobře snáší přítomnost fazolí, řeřichy, mrkve, salátu, rajčat nebo jahod, ale špatně se jim daří poblíž cukety nebo okurek.

Jak získat semena z ředkvičky

Ukroutíme nebo odřízneme nať tak, aby zbyly jen asi 2-3 cm dlouhé stopky listů. Dbáme na to, aby zůstalo zdravé a nepoškozené srdéčko, tedy vegetační vrchol, z něhož bude vyrůstat květní výhon nesoucí semena. Dlouhý kořínek zaštípneme a bulvičku pak zasadíme zpět do půdy.

Co potřebuje ředkvička

Ke zdárnému vývoji ředkvičky potřebují dostatek slunce a pravidelnou zálivku, ale vzhledem krychlosti růstu nepotřebují přihnojování. Stačí je vysít do humusem bohaté půdy. Ředkvičky sklízejte včas, dokud jsou křehké a šťavnaté, nečekejte na co největší bulvy.

Proč ředkvičky nedělají bulvy

Nejčastější příčinou protáhlých bulviček je příliš hluboký výsev. Semena ředkviček stačí vysévat do hloubky 1 – 1,5 cm. Určitě se nenechte prvním neúspěšným pokusem odradit. Při nákupu semen se poraďte s prodejcem, která odrůda je pro které období pěstování nejvhodnější.

Jak pěstovat ředkvičky ve skleníku

Obvykle se ve skleníků vysévají v polovině února a prvních červených ředkviček se pak můžete dočkat už po třech týdnech, tedy klidně začátkem března. Důležité je vysévat ředkvičky s určitými rozestupy, minimálně 3 cm od sebe, jinak se nevyhnete nudné povinnosti jednocení.

Proč jsou ředkvičky dřevnaté

Vcelku jednoduché_ sucho + pomalý růst=dřevnaté ředkvičky. Dobrý den. Ředkvičky je dobré sázet brzo na jaře, když je ještě zima, přikrýt tkaninou, zalévat a ještě když je chladno, jíte. Nyní jsou velké vedra a sucho, jak už bylo napsáno, proto jsou ředkvičky dřevnaté.

Co sázet po ředkvičkách

Co zasadit po ředkvičkáchZáhony, které se uvolnily po sklizni, načechrejte a vytrhejte plevel.Doporučuje vysévat co nejrychleji po první jarní sklizni.Vysévat můžete pozdní letní a podzimní zeleninu – bezpečně vám jště naroste mrkev, řepa, černá ředkev, hrách nebo kopr.

Jak dlouho rostou ředkvičky

Předpěstování urychlí růst, ale nutné rozhodně není. Ředkvičky totiž rostou opravdu rychle a na první sklizeň se nečeká dlouho. V chráněných prostorách růst trvá zhruba 3 – 4 týdny. Při pěstování přímo na záhonech ředkvičky vyrostou za přibližně 5 týdnů.

Jak hluboko sázet ředkvičky

Ředkvičky patří k rostlinám, které nemají hluboké kořeny. Semena vyséváme do hloubky 1-2 cm. Kdo si chce ještě více ulehčit práci, může koupit osivo v tzv. výsevných páscích.

Kdy zasadit semínka ředkviček

Do studeného pařeniště je vyséváme v polovině března. Výsev na záhony do volné půdy provádíme od března do poloviny června, řídce do řádků vzdálených od sebe 10–15 cm. Od poloviny srpna do poloviny září vyséváme semínka pro podzimní pěstování.

Jak hluboko zasadit ředkvičky

Jak vysévat Pěstební nádoba nemusí být příliš hluboká, postačí hloubka 20 cm. Ředkvičky patří k rostlinám, které nemají hluboké kořeny. Semena vyséváme do hloubky 1-2 cm.

Proč ředkvičky nerostou

To může být způsobeno např. pozdním výsevem ranných odrůd. Vybíhání podporuje také sucho, chudá půda a opožděná sklizeň. Nejlépe se ředkvičkám daří v lehčích záhřevných půdách, které jsou dostatečně zásobené živinami.

Proč jíst ředkvičky

Ředkvičky obsahují hořčičné glykosidy (glukosinoláty), které pomáhají rostlinu chránit před býložravci a zároveň jí dodávají typickou chuť a mírnou štiplavost. Tyto látky jsou pro lidské tělo velmi prospěšné a mají mimo jiné pozitivní vliv na imunitní systém.

Co vysadit k rajčatům

Zkušení pěstitelé vám ale řeknou, že rajčata budou dobře prosperovat třeba s česnekem, cibulí, petrželí, mrkví, ale i s květinami, jako je třeba měsíček nebo tymián. Z dalších druhů zeleniny můžete k rajčatům přisadit saláty, mrkev, anebo okurky.

Které rostliny pěstovat spolu

Které rostliny se podporují a pěstujeme je společněOkurky a celer. Společné pěstování okurek nakládaček a celeru přináší oboustrannou spokojenost.Česnek a jahodník.Růže a levandule.Afrikán a brambory, nebo rajčata.Bazalka a okurky.Kopr a mrkev.Křen a brambory.Zelí a celer.

Jak hluboko se sází ředkvičky

¨Semena ředkviček sejte přibližně 0,5-1 cm pod povrch půdy, nejméně 3 cm od sebe. Koncem února můžeme, pokud počasí dovolí, vysévat rané otužilé ředkvičky, přímo na venkovní záhony. Teplotu půdy, která je pro úspěšné klíčení zásadní, mírně zvýšíme pomocí černé folie.

Na co je zdravá ředkvička

Léčivé účinky ředkviček, ředekví:

Ředkvička i ředkev obsahují vitamín C, B1, B2, B6, beta-karoten, železo, vápník, síru, fosfor, hořčík, draslík, měd. Podporují trávení, zlepšují činnost žaludku i střev, zamezují hnilobným procesům ve střevech, snižují překyselení žaludku.

Co se dá udělat z ředkviček

Vyzkoušet můžete třeba ředkvičkovou polévku, ředkvičkovou omáčku nebo zapečené ředkvičky na mnoho různých způsobů. Kromě plodů pak můžete jako přísadu do salátů použít také květy ředkviček nebo třeba jejich mladé listy. Ty se navíc hodí jako koření a připravují se také jako špenát.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.