Jak pěstovat eukalyptus v květináči?

Jak se starat o Eucalyptus

Nejlepší způsob je zálivka spodem — květináč umístit do podmisky. Rostlina si tak vsákne jen to, co potřebuje, přebytečnou vodu z podmisky můžete vylít. U nás v letním období zaléváme eukalyptus jednou týdně kapkovou závlahou, kdy voda kape přímo ke kořenům eukalyptu, ten takto prolijeme 1 – 2 hodiny.
Archiv

Jak se starat o eukalyptus v bytě

Pěstování v bytě

Eukalyptus vyžaduje co největší množství rozptýleného světla. Přímé sluneční záření mu ale škodí. Nejlépe prospívá u oken orientovaných východním či západním směrem. Na nedostatek denního světla reaguje rostlina vytahováním.
Archiv

Jak zachranit uschly eukalyptus

Spousta lidí se toho bojí, a tak eukalyptus pěstuje jen jako letničku. Je pravda, že ne všechny blahovičníky u nás pěstované zimu přežijí. Některé i uschnou. Aby se tak nestalo, měly by být uloženy do chladné a světlé místnosti s teplotou maximálně 10 až 13 °C, přičemž pod 8 °C by rozhodně nikdy neměla klesnout.

Co potřebuje eukalyptus

Pro eukalyptus je nutné vybrat světlé místo, ale neměly by na něho dopadat přímé sluneční paprsky. Na zimování musíme eukalyptus přemístit domů. Zde by teplota nikdy neměla klesnout pod 8°C. Nejlepší bude, pokud se bude pohybovat kolem 10 – 13°C.
Archiv

Jak dlouho vydrží eukalyptus

Eukalyptus, méně známý ruskus ale i šater jsou ideální volbou nejen kvůli minimalistickému vzhledu. Všechny rostliny vydrží ve váze skutečně dlouho, i několik týdnů. A pokud se rozhodnete pro jejich výměnu, prostě je nechte vysušit a svou službu udělají podruhé.

Kde zasadit eukalyptus

Pěstování venku je pro eukalypty naprosto ideální. Máte-li ho pouze jako pokojovku, je často problém zajistit rostlině během letních měsíců dostatek slunce. Naproti tomu v zahradě se vždy najde dobře prosluněné místo, kde blahovičník načerpá paprsky.

Proč schne eukalyptus

Půda nesmí od jara do podzimu vyschnout, zvláště v létě, nově nasazené listy jinak usychají. Substrát by ale neměl být ani dlouhodobě přemokřený. V zimě je však nutné vláhu omezit podle teploty – čím vyšší teplota, tím častější zálivka. Půda může mimo sezonu i mírně vyschnout, ale ne přeschnout.

Proč žloutne eukalyptus

Při nedostatku denního světla vytváří dlouhé, slabé, řídce olistěné výhonky. Zálivka by přes léto měla být vydatná, rostlina nesmí vyschnout, ale škodí jí i trvalé přelití. Rosení není nezbytné. V zimě je na místě zálivka velice mírná.

Jak často zalévat eukalyptus

Zálivka – eukalyptus zaléváme teprve tehdy, kdy substrát v květináči úplně vyschne. Důležité je tuto dobu zbytečně neprodlužovat. Rostlina v květináči vydrží bez vody maximálně týden a pak už se nemusí vzpamatovat. Sledujte tedy stav půdy a po vyschnutí keřík hned zalijte.

Kdy stříhat eukalyptus

Jak stříhat eukalyptus

Stříhat mladé výhony můžeme prakticky kdykoliv během roku. Radikálnější řez je vhodné provádět na jaře, kdy se keř probouzí opět k životu.

Jak sušit eukalyptus

Eukalyptus sušíte nejlépe ve svazečcích, které zavěsíte na místa, kde proudí vzduch, ale ne na přímém slunci. Sušené listy potom vložíte do plátěných sáčků a můžete je využít na odpuzování hmyzu ze skříní, nebo položit mezi okna apod.

Jak se stříhá eukalyptus

Eukalyptus však musíme tvarovat, abychom vzhledu stromku dosáhli. V počáteční fázi zvolte jeden hlavní, nejsilnější výhon vyrůstající přímo ze středu. Zbytek výhonů odstraňte, výhon v jeho horní části zastřihněte a dále už intuitivně nechejte růst pouze ty výhony, které budou tvořit korunu.

Co žere eukalyptus

Koala se jako potravní specialista živí výhradně listy eukalyptu. Ty jsou plné halucinogenních toxinů a pro většinu zvířat nepoživatelné.

Jak ostříhat eukalyptus

Jak stříhat eukalyptus

Stříhat mladé výhony můžeme prakticky kdykoliv během roku. Radikálnější řez je vhodné provádět na jaře, kdy se keř probouzí opět k životu. U eukalyptu platí, že čím více výhony zkrátíte, tím více spících oček se probudí a vyroste nových výhonů.

Kdy a jak stříhat eukalyptus

Jak stříhat eukalyptus

Stříhat mladé výhony můžeme prakticky kdykoliv během roku. Radikálnější řez je vhodné provádět na jaře, kdy se keř probouzí opět k životu. U eukalyptu platí, že čím více výhony zkrátíte, tím více spících oček se probudí a vyroste nových výhonů.