Jak pěstovat hadovky ve skleníku?

Jak se starat o hadovky

Zeminu nenechávejte prosychat, ale zároveň ji ani nepřelévejte. Při výsadbě také myslete na oporu rostliny, aby se měla o co opřít a po čem šplhat. Určitě nenechávejte rostlinu, aby se rozrůstala po zemi. A co se týká odrůdy, velmi oblíbené jsou hadovky s dlouhými plody zvané Marta F1, Saturn F1 nebo Superstar F1.

Jak Vyštipovat okurky hadovky

Sazenice vysazujeme v řádku od sebe 60 – 70 cm a navádíme je na provázek upevněný na horním vedení (drátu, konstrukci) apod. V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).

Jak pěstovat salátové okurky ve skleníku

Výsadba do skleníku

Dejte jim rozestupy aspoň 30 cm, aby měly dostatek místa na růst i na plody – přece jen okurky jsou docela velké. Okurky ve skleníku můžete přihnojovat hnojivy na plod a zalévat, ale ne na listy, aby okurky nenapadly choroby, jako např. plíseň okurková nebo padlí.

Kdy vysazovat hadovky

Do zahrady zasaďte ideálně již mořená semena zhruba v druhé polovině května. Pokud sázíte do skleníku, můžete sázet již koncem dubna.
Archiv

Jak zalévat hadovky

Okurky vyžadují dostatek vláhy, ne však přemokření. Zalévejte méně často, ale důkladněji tak, aby vláha prosákla 10 – 20 cm do hloubky.

Co s okurkami Hadovkami

5 zajímavých receptů z okurek, ať už z hadovek nebo nakládačekOkurková polévka. Okurky jíme zpravidla nastudeno.Okurka s tvarohem. Dietní svačinka či večeře, která zasytí a přitom není příliš kalorická.Okurkový salát s mrkví a sýrem cottage.Okurkový salát s tuňákem.Okurkový salát na uskladnění

Jak zalévat okurky hadovky

Okurky zalévejte vodou teplou alespoň tak, jako je sama půda, v níž jsou okurky zasety. Nikdy nezalévejte příliš studenou, nebo příliš teplou vodou. Polní okurky nepotřebují po výsadbě žádné extra zvláštní zacházení, skleníkové okurky je však třeba podpořit.

Kdy zasadit okurky do skleníku

Chcete-li si předpěstovat vlastní sazenice, je třeba s vyséváním začít už kolem 10. dubna. Parapet v obýváku k tomu není vhodný, rostlinky potřebují v noci zřetelně nižší teplotu než ve dne, jinak se vám budou takzvaně vytahovat. Pozor také na správné načasování jejich přesazení do záhonu.

Kdy se sklízí salátové okurky

Sklizeň okurek začíná přibližně 12 týdnů po výsevu. U salátovek sbíráme plody dlouhé 15 – 20 cm. Nakládačky sklízíme při délce 2,5 – 7 cm nebo když mají vhodnou velikost pro naložení do láku. Pokud necháme na rostlině příliš dlouho zralé plody, mohou rostliny "shodit" plody v mladém stádiu.

Jak hluboko zasadit okurky hadovky

15 cm. Je určená pro pěstování ve sklenících, fóliovnících a fóliových tunelech. Při sklizni v délce 10–12 cm je považována za delikatesu.

Jak uchovat okurky hadovky

Skladovat byste je ale měli na tmavém chladnějším místě. Okurky mají rády pokojovou teplotu, takže lednice není vhodným místem pro jeho zachování. To samé platí pro mrkve. I ty snesou pokojové teploty, v lednici se často „scvrknou“ a změknou.

Jak naložit okurky hadovky

Do mísy si vložíme nakrájená kolečka okurek, přidáme cibuli, česnek, cukr, sůl a ocet a vše pečlivě promícháme. Okurky v míse poté odložíme na pět hodin do chladnějšího místa. Poté znovu okurky pečlivě promícháme a přeložíme je do vyvařených ale suchých sklenic, které pečlivě zavíčkujeme a osm minut je zavařujeme.

Co do skleníku na zimu

Špenát – kapusta, zelí, čínské zelí a většina kořenových plodin, jako pór, řepa, mrkev, tuřín, pastinák a ředkvičky si s klidem můžete na zimu do skleníku vysadit, výsledkem bude dřívější a chutná sklizeň. Cibule – existuje poměrně málo druhů sadbové cibule, které by rostly v zimě v nevyhřívaném skleníku.

Co se dává do skleníku

Nejvhodnější plodiny do skleníku jsou rajče, salát, mrkev, kopr, ředkvička, fazol tyčkový a okurka. Tyto druhy lze snadno pěstovat a rychlit i v nevytápěném skleníku. Rychlení znamená, že zkracujeme dobu od výsevu do sklizně. Ze sortimentu permasemínek doporučujeme do skleníku zejména tyčková rajčata.

Jak se opylují okurky ve skleníku

Odrůda skleníkových okurek vytváří dlouhé, chutné plody, stejně jako ty, které si koupíte na trhu. To nevyžaduje opylení. Proto se odstraňují všechny samčí květiny, abyste zabránili opylení a následnému zhořknutí plodů.

Jak daleko sázet hadovky

Předpěstované silné sazenice s dostatečně prokořeněnými baly vysazujeme na vzdálenost asi 60–80 cm do připraveného záhonu. Pěstování hadovek je u nás velmi rozšířené, sortiment odrůd je poměrně široký a je z čeho vybírat.

Jak daleko od sebe sázet hadovky

Sazenice vysazujeme v řádku od sebe 60 – 70 cm a navádíme je na provázek upevněný na horním vedení (drátu, konstrukci) apod. V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).

Jak uchovat okurky hadovky na zimu

Uchovávejte je v přihrádce, která je určena pro ovoce a zeleninu. Jakmile okurku načnete, je potřeba ji co nejdříve zpracovat, jinak začne měknout. Na zahrádce vypěstované plody vám v lednici nebo v chladném sklepě vydrží přibližně týden. Zavařené okurky vám vydrží několik let a jsou stále dobré a chutné.

Co s přebytkem salátových okurek

5 zajímavých receptů z okurek, ať už z hadovek nebo nakládačekOkurková polévka. Okurky jíme zpravidla nastudeno.Okurka s tvarohem. Dietní svačinka či večeře, která zasytí a přitom není příliš kalorická.Okurkový salát s mrkví a sýrem cottage.Okurkový salát s tuňákem.Okurkový salát na uskladnění

Kdy rajčata do skleníku

Sazenice rajčat můžete vysadit do jarního skleníku o 3 – 4 týdny dříve než na vnější záhon. Skleník chrání rostliny před posledními jarními mrazíky, které často přicházejí v polovině května.

Kdy zasadit do skleníku

Začít lze již v únoru. To můžete do skleníku vysít špenát, salát a ředkvičky. Pokud stihnete tento brzký výsev, na vlastní zeleninu se můžete těšit již koncem jara.

Jak se starat o skleník

Skleník musí dýchat

Kromě pravidelného přísunu vody musíte svým rostlinám ve skleníku dopřát také dostatek čerstvého vzduchu, aby se nedusily a v létě nepadly vedrem. I v tomto případě vám pomůže automatika. Vyplatí se hlavně v případě, když jste přes den mimo domov a nemáte možnost větrat podle momentálního počasí.

Jak pečovat o rajčata ve skleníku

Skleník je obvykle na slunném místě, ale pokud bude slunce příliš, mohlo by sazeničky spálit. Sázíme do cca 25 cm a ideální je dát přímo k rostlině také hnůj, nebo kompost. Před zasazením rostlinky zastřihněte a nechte jen horní listy. Do zeminy se zasazuje kořenový bal a rostlina až na nejvyšší listy.

Jak často zalévat ve skleníku

Jak správně zalévat ve skleníku

Množství zálivky určujeme podle počasí. Za slunečného počasí zaléváme více, při podmračeném počasí zase méně. Zaléváme nejlépe ráno a větším množstvím vody jednu za několik dní. Není potřeba zalévat každý den.

Jak zalévat rajčata ve skleníku

Za 1 čtvereční m emitovat 20 litrů vody. Jakmile půda vyschne, zalévání opakujte. Je však třeba mít na paměti, že při intenzivní zálivce se ve skleníku zvyšuje vzdušná vlhkost, kterou rostliny příliš nesnášejí. Větrání neumožňuje udržovat stálou vlhkost na úrovni 45-65%.