Jak si doma vypěstovat houby
Způsoby, jak houby doma pěstovat
Postup je jednoduchý. Do špalku (ne staré dřevo napadené jinými houbami) vyvrtáme díry ve vzdálenosti cca 15 cm od sebe. Průměr i délka by měla být o něco širší než je velikost kolíčku. Kolíček zasuneme do vyvrtaného otvoru, tak aby nevyčníval a otvor uzavřeme horkým včelím voskem.
Archiv
Jak pěstovat houby v květináči
Snadné a rychlé pěstování
Zakoupený substrát stačí položit do samozavlažovacího truhlíku, aby se dotýkal na dně umístěných knotů. Plodnice obsahují 95 % vody a tuto vodu je z větší části nutné do substrátu dodávat. Mycelium vroste do knotů a podle potřeby růstu plodnic si ze zásobníku samo odebírá vodu.
Jak rozmnožit houby
Houby se mohou rozšířit z lesních porostů sporami, kterými se rozmnožují. Spory hub je také možné si do zahrady „donést“ s mulčovací kůrou, v níž bývají obsažené především spory smržů, a v různých substrátech pro rostliny, jejichž základ tvoří rašelina a kůrová drť.
Kdy zasadit houby
Období výsadby: začátek března až konec listopadu. Výběr stanoviště: Před samotnou výsadbou je nejdůležitější správný výběr stanoviště. Všechny zmíněné houby mají totožné či podobné nároky. Houby nemají rády příliš velkou intenzitu slunečního záření, a proto je ideální pro výsev zastíněné místo ze západní strany.
Jak vyrobit mycelium
Klonování hub na agaru
Na výše popsaným způsobem připravených agarových miskách lze houby i klonovat. K tomu potřebujeme čistý kousek čerstvé, živé plodnice, který prostě položíme na povrch agaru. Houbová vlákna, z nichž je plodnice složená, postupně vypučí a zpětně vytvoří mycelium, které se rozroste po povrchu agaru.
Jaké houby lze pěstovat umělé
Hlíva ústřičná, žampiony a další
Žampiony jsou typickou nenáročnou houbou po dlouhá léta pěstovanou v umělém prostředí. Asi nejvíce osvědčeným substrátem pro pěstování žampionů je perlit.
Jak správně hledat houby
Houby mají rády klidné prostředí a především dostatek vláhy. Naopak, nesnášejí vítr a příliš sucha. Snažte se proto hledat na místech v závětří a s přiměřenou vlhkostí půdy. V chladnějších obdobích, jako je jaro a začátek léta, hledáme houby spíše na slunných stanovištích – na okraji lesa, louky, při cestách a podobně.
Jak udělat podhoubí
Nejprve musí podhoubí prorůst celým substrátem, k tomu je potřeba vysoká teplota 24 až 29 stupňů Celsia. Když podhoubí proroste substrátem, je čas na teplotní šok. Ten probudí houby a vytvoří se plodnice. Substrát tedy přemístěte do chladnějšího prostředí, kde se teplota pohybuje okolo 14 stupňů.
Jak klonovat houby
Klonování hub na agaru
K tomu potřebujeme čistý kousek čerstvé, živé plodnice, který prostě položíme na povrch agaru. Houbová vlákna, z nichž je plodnice složená, postupně vypučí a zpětně vytvoří mycelium, které se rozroste po povrchu agaru.
Jak si doma vypěstovat žampiony
Pro dobrý růst potřebují žampiony živiny ze substrátu, ale i půdní a vzdušnou vlhkost. Měli byste proto bedýnky pravidelně kontrolovat a mírně je zalévat. Kromě toho můžete čas od času pokropit podlahu, odkud se bude voda vypařovat do vzduchu. První úrody se pak dočkáte zhruba za 10 týdnů.
Jak pěstovat houby ve sklepě
Pěstujte třeba ve sklepě
Houby potřebují speciální podmínky. Většinou jde o tzv. metodu šoku, kdy nejprve houbám dopřejete vyšší teplotu 24-29 °C a následně je přemístíte do chladného prostředí o teplotě 14 °C. Nejčastěji seženete připravené boxy pro pěstování žampionů, hlívy ústřičné, penízovky či houby shiitake.
Kde se nesmí sbírat houby
Není tedy dovoleno sbírat plodnice:chráněných hub.v rámci přírodních památek a národních přírodních památek, pokud je sběr hub paušálně zakázán vyhlašovací dokumentací (NPP Luční, NPP Velký vrch, NPP Rendez-vous)na území národní přírodní rezervace (platí zákaz pohybu mimo značené cesty)
Kde je největší výskyt hub
Největší množství hub většinou roste na jihozápadních až severozápadních svazích, zatímco místa orientovaná na východ či jihovýchod jsou v tomto ohledu spíše chudší. Nejčastěji se samozřejmě vyskytují v lesích, kde se jim dobře daří, ale některé druhy můžete najít i v parcích, na louce nebo na zahradě.
Kdy se sází žampiony
První žampiony nám vyrostou za 10 až 12 týdnů. Při pěstování uvnitř můžeme podhoubí vysadit kdykoli, tedy v jakoukoli roční dobu. Do nádoby se substrátem je vysadíme do hloubky cca 50 mm (opět volíme vždy podhoubí velikosti ořechu), načež mezi jednotlivými kusy necháme prostor cca 30 cm široký.
V čem pěstovat houby
Jako pěstitelský materiál lze použít například dřevo, hobliny, slámu, nebo obiloviny (proso) či rýži. Třeba houba Reishi je obvykle pěstována na dubových kmenech. Aby šlo kultivační médium použít jako substrát, tepelně se sterilizuje, následně řeže a ručně vkládá do ochranného obalu.
Proč se v Německu nesmí sbírat houby
I Německo svými zákony omezuje sběr hub, a to pouze pro osobní spotřebu. Hmotnostní limity se v jednotlivých spolkových zemích liší – většinou se pohybují od 0,5 do 2 kg. Kdo jich chce sbírat víc, potřebuje zvláštní povolení. Německo reguluje sběr hub hlavně kvůli zachování biodiverzity.
Kde je zakaz sberu hub
Vůbec nejpřísnější regulace pak platí v Nizozemsku, které je jedinou zemí Evropské unie, kde platí zákaz sběru hub v jakémkoliv množství. "Ve většině evropských států platí zákaz houbaření na cizích soukromých pozemcích, zatímco v Nizozemsku platí i ve veřejných lesích a parcích.
Jak najit hřiby
Houby mají rády klidné prostředí a především dostatek vláhy. Naopak, nesnášejí vítr a příliš sucha. Snažte se proto hledat na místech v závětří a s přiměřenou vlhkostí půdy. V chladnějších obdobích, jako je jaro a začátek léta, hledáme houby spíše na slunných stanovištích – na okraji lesa, louky, při cestách a podobně.
Co ovlivňuje růst hub
Základním předpokladem pro růst hub je přiměřená teplota a dostatek vlhkosti. Jak říká známé lidové pořekadlo, houby rostou po dešti. Není potřeba však po dešti ihned utíkat do lesa, je potřeba počkat pár dní, aby houby stihly vyrůst. Záleží především na počasí, jaké převládalo před deštěm.
Jak pěstovat žampiony v bytě
Ideální teplota pro domácí pěstování hub by se měla pohybovat kolem 18-22 °C a substrát by měl mít asi 23 °C. Bedýnky podložte prkny nebo je vyskládejte do polic, přičemž povrch můžete zakrýt sterilovanou hlínou. Aby měly žampiony správné podmínky, je nutné bedýnky pravidelně kontrolovat a mírně zalévat.
Jak pěstovat žampiony na zahradě
Pěstování žampionů na zahradě
Pěstování žampionů venku je o něco jednodušší, stačí najít stinné, vlhčí místo a zakoupit naočkovaný substrát. Na vybraném stanovišti odhrneme část trávníku a do otvorů, hlubokých asi 5 cm, vložíme kousky žampionového podhoubí.
Jak se sbírají houby
Houby nikdy neřežte
Nikdy houby neřežte nožíkem! Zbytek houby totiž hnije v půdě a zničíte podhoubí pro další růst. Houbu, kterou chcete sebrat, opatrně krouživým pohybem vykruťte z podhoubí včetně hlízy (kdo neví, to je ta část houby v zemi).
Co znamená kdyz je hodně hub
Říká se, že když roste hodně hub, čeká nás krveprolití. V nádherné knize Jak jsem potkal ryby o tom píše i Ota Pavel: „Bratr Hugo našel stráň plnou bílých hřibů. Museli si dokonce půjčit nůše od tety Karolíny. Ta s maminkou plakala, protože pověra praví, že když roste hodně hub, bude válka.
Proč jít na houby brzy ráno
Vyrazit do lesa hned ráno má i řadu předností. Houby jsou po noci zchlazené, minimálně napadeny havětí, a tím se Vám pak budou doma i lépe zpracovávat. Chlad a pevnost plodnic opravdu dělá své. Houby vypadají v ranním čase nejlépe a to je důležité i pro naše zdraví.
Jak sbirat Hlivu
Hlívu sklízíme těsně před tím než začne vypouštět výtrusy (bílý prášek). To poznáme tak, že střední kloboučky v trsu plodnic začnou narovnávat podvinuté okraje. V tuto chvíli vykroutíme celý trs. Plodnice rostou ve 3 – 4 vlnách.