Jak pestovat hrách na balkoně
Hrášek se v pohodě vejde do truhlíku (dvě řady, s mezerami 5 cm od sebe), fazole je o něco náročnější a je lepší na ně mít větší nádobu (30 cm průměr pro 3 rostliny). Hrášek stačí vysít podle návodu od semenáře a v momentě, kdy rostlinky vykouknou, tak ještě přidat tyčky, po kterých se budou šplhat.
Archiv
Jak zalévat hrášek
Hrášek je opravdu nenáročná rostlina. Vzešlé rostlinky jsou otužilé a snáší i mírný mráz, posléze hrách nejlépe prospívá při teplotách kolem 15 °C. Zalévat nemusíte příliš často, aby ale byly lusky dostatečně šťavnaté, nesmí půda zcela vyschnout. Záhonky odplevelujeme a pravidelně okopáváme.
Archiv
Kdy nejpozději zasadit hrášek
Klíčem k pěstování hrášku je zasadit ho brzy na jaře, aby dozrál, dokud je ještě chladné počasí. V našich klimatických podmínkách je ideální vysévat hrášek v březnu nebo nejpozději v dubnu. V teplejších oblastech se dá pěstovat i podzimní hrášek, který ovšem není tak chutný jako ten jarní.
Co pestovat na balkoně na slunci
„Odvážnější mohou na jaře a na podzim vyzkoušet i listové saláty a ředkvičky, v létě pak popínavé fazole nebo hrášek. A místo bych určitě našla i pro keříková mini rajčátka, papriky a jahody,“ radí lektorka Kokozy.
Jak hluboko síť hrách
Hrách musí mít hlubší výsev, poléhavé hrachy vyséváme do řádků 25 – 30 cm od sebe, v řádcích po jednom na vzdálenost 3 – 5 cm, do hloubky 4 – 5 cm, semena šplhavých odrůd vyséváme do hnízd po 3 až 4 zrnech, do hloubky 4–5 cm a hnízda klademe 10–15 cm od sebe.
Kdy dát sazenice na balkon
S výsevem začněte v březnu. Pokud máte velké jižní okno, můžete začít i dříve. Mladé rostliny dejte ven od dubna, pokud je balkon slunný a chráněný před větrem. Na teplomilnou zeleninu jako rajčata, lilky a papriky je ideální jižní balkon.
Co dát po hrášku
Poslední várku hrášku můžete vysévat až koncem června, sklízet pak budete v září. Pro sklizeň na podzim vyberte pozdní odrůdy. Hrách nemusí mít samostatný záhon, můžete ho pěstovat ve společnosti jiné zeleniny, třeba celeru, salátů, brokolice, okurek nebo mrkve. Ve stejný čas můžete vysévat i fazole (dietní luštěniny).
Co žere hrách
Zrnokaz bobový a fazolový, listopas, květilka
Vzcházející hrách může silně poškodit typický žír (zoubkování) dospělců listopasa čárkovaného (Sitona lineatus). Jedinou prevencí je včasný výsev.
Jak pěstovat hrášek v květináči
Hrášek můžete sázet přímo do půdy nebo do květináče. Pokud sázíte do květináče, naplňte ho zahradní zeminou a na povrch vysypte semena hrášku. Zakryjte je tenkou vrstvou zeminy. Do truhlíku (jako vždy samozavlažovacího) o velikosti 80 cm se mi vejdou 2 řady hrášku, v každé řadě cca 10 rostlinek.
Čím hnojit rajčata na balkoně
Organickými, fosforečnými a draselnými hnojivy půdu hnojíme na podzim, dusíkatými hnojíme 60 % z celoroční dávky před výsadbou a potom přihnojujeme 20 % po 20 dnech po výsadbě, zopakujeme to po dalších 20 dnech. Toto přihnojování můžeme nahradit například zředěným zákvasem z kopřivy, kostivalu, merlíku.
Co pěstovat v truhlíku na balkoně
Mezi nejoblíbenější zeleninu patří rajčata, pak papriky (i ty pálivé), ale zkusit můžete i ředkvičky, hrášek, fazolky, mrkve, kedlubny či tykvovité rostliny. Zapomenout nesmíme ani na stále plodící či měsíční jahody.
Jak nechat naklíčit hrách
Naklíčit hrách je velice jednoduché: vezměte vhodnou nádobu, vsypte hrách a zalijte studenou vodou. Nechte 24 hodin máčet. Pak vodu slijte a hrách v nádobě nechte klíčit. Hrách pravidelně proplachujte, kuličky vám nesmí oschnout.
Kdy se seje hrách
V závislosti na odrůdě můžete vysévat od poloviny března do května. Do řádků vzdálených přibližně 40 cm sejte zrnka hrachu v odstupu 3 až 5 cm do hloubky přibližně 3 cm. Zahrňte a půdu lehce přimáčkněte. K nejčasnějším patří hrách zrnový, který dobře snáší zimu.
Proč žloutne hrách
Pokud hrášku chybí hořčík a dusík, zežloutne. Pro zlepšení půdy na podzim použijte následující hnojiva: kompost, humus, superfosfát, draselná sůl.
Kdy dát tyčky k rajčatům
Jestliže se chystáte vysadit sazenice tyčkových či keříčkových rajčat do skleníku nebo případně do fóliovníku, výsev se provádí v první polovině března, a to buď přímo ve vytápěných prostorách skleníku, nebo v teplém pařeništi. Můžete je ovšem umístit i za okno, kde je dostatek světla a tepla.
Jak velký květináč na rajčata
Při pěstování rajčat v květináčích je důležité, aby byl květináč dostatečně velký. Rajčata mají hluboké kořeny a potřebují prostor. Květináč by měl mít průměr 30-40 cm a objem alespoň 15 litrů pro jednu rostlinu rajčete.
Kdy zacit pestovat na balkoně
S výsevem začněte v březnu. Pokud máte velké jižní okno, můžete začít i dříve. Mladé rostliny dejte ven od dubna, pokud je balkon slunný a chráněný před větrem.
Jaké květiny do truhlíku
Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).
Jak rychle naklíčit hrách
Naklíčit hrách je velice jednoduché: vezměte vhodnou nádobu, vsypte hrách a zalijte studenou vodou. Nechte 24 hodin máčet. Pak vodu slijte a hrách v nádobě nechte klíčit. Hrách pravidelně proplachujte, kuličky vám nesmí oschnout.
Jak naklíčit hrách na vatě
Klíčení na vatě – k tomu budete potřebovat buď klíčicí papír, nebo vatu. Semínka nejdříve namočte na 12 hodin do vody, poté je přesuňte na navlhčenou vatu a přikryjte, aby byla ve tmě. Kromě vaty můžete k naklíčení využít, pro někoho možná překvapivě, jemnou tkaninu, toaletní papír nebo odličovací tampon.
Jak hnojit hrášek
Ideální je rozpuštěné organické hnojivo (např. Hnojík), které aplikujete každých 14 dní k rostlinkám během růstu. Jakmile začnou tvořit květy, s hnojením přestaňte. Jako oporu se hrachu se doporučuje dát plotové pletivo nebo napnutou síť na rámu, hrách se po ní může dobře plazit.
Jak vysoko nechat růst rajčata
Maximální výška tyčkových rostlin by měla být asi 150 cm – pak hlavní výhon zaštípněte; rostlina se tak nebude vysilovat a všechnu svoji sílu dá do plodů (ne do stonku a listů). U keříčkových rajčat tvarujte rostlinu tak, aby bylo uvnitř keříčku dostatek světla.
Co zasadit k rajčatům
Co zasadit vedle rajčat: Paprika Kapusta Kedlubny Česnek Cibule Fazole MrkevPaprika.Kapusta.Kedlubny.Česnek.Cibule.Fazole.Mrkev.
Co dát na dno květináče
Na dno hliněného květináče umístíme drenážní vrstvu. Můžete použít hrubý štěrk, kamínky nebo střepy ze starých hliněných květináčů. U těch plastových není drenážní vrstva nutná, my ji ale vždy do květináče přidáváme, abychom měly jistotu, že kořeny rostliny nebudou sedět ve vodě.
Co pestovat na balkoně na sever
„Nejproblematičtější je severní, zastíněný balkon. Bez dostatečné doby oslunění rostliny skomírají. Na severní straně ale zvládnete mátu, meduňku, petrželku nebo pažitku. Rajčata bych nedoporučila, nicméně lidé mi často říkají, že i na severním balkonu sklízejí třeba jahody.