Jak pěstovat hrách na zahradě?

Jak udělat oporu k hrachu

Větvičky, provázky, sítě

Větvičky nahrubo upravíme a zapícháme přímo k mladým rostlinám, umísťujeme je dostatečně hustě. Další možností je zatlouct k hráškům dostatečně vysoké tyčky a kolem nich natáhnout provázek. Provázek dáváme po vrstvách vzdálených asi 20-30 cm od sebe, po obvodu záhonu a křížem uvnitř záhonu.

Jak hluboko se sází hrách

Semena hrachu vyséváme nejlépe do řádků, které jsou od sebe vzdálené asi 20 až 30 centimetrů. Jednotlivá semínka umísťujeme po jednom do hloubky přibližně 5 centimetrů, do řádků vzdálených od sebe asi 30 centimetrů. Semínka zakryjte vrstvou zeminy a plochu lehce přimáčkněte. Hrášek je opravdu nenáročná rostlina.
Archiv

Co zasadit k hrášku

Hrášek můžeme pěstovat ve společné kultuře třeba s ředkvičkami, salátem, kedlubnami, mrkví, cuketami nebo okurkami. Špatní sousedé pro něj jsou všechny cibuloviny, brambory a rajčata. Hrášek je obecně docela otužilý a vzešlým rostlinkám nevadí ani teploty lehce pod nulou, „ustojí“ až -3 °C.
Archiv

Jak nejlépe pěstovat hrách

Hrách musí mít hlubší výsev, poléhavé hrachy vyséváme do řádků 25 – 30 cm od sebe, v řádcích po jednom na vzdálenost 3 – 5 cm, do hloubky 4 – 5 cm, semena šplhavých odrůd vyséváme do hnízd po 3 až 4 zrnech, do hloubky 4–5 cm a hnízda klademe 10–15 cm od sebe. Pnoucím odrůdám musíme připravit oporu.
Archiv

Jakou oporu pro hrách

Jako oporu se hrachu se doporučuje dát plotové pletivo nebo napnutou síť na rámu, hrách se po ní může dobře plazit. Nižší odrůdy oporu nepotřebují – stačí jim nahrnout trochu zeminy kolem stonku a vydrží být vzpřímené i za deště.

Jak se starat o hrášek

Jak pečovat o hrášek v truhlíku

Pamatujte, že hrášek má rád vlhkou půdu, ale ne přemokřenou. Zalévejte ho tedy spíše častěji, ale menším množstvím vody. Nezapomínejte občas hrášek i pohnojit – alespoň jednou za 3 týdny. Hrášek je relativně nenáročná rostlina, ale může být náchylná na škůdce a nemoci.

Jak nechat naklíčit hrách

Naklíčit hrách je velice jednoduché: vezměte vhodnou nádobu, vsypte hrách a zalijte studenou vodou. Nechte 24 hodin máčet. Pak vodu slijte a hrách v nádobě nechte klíčit. Hrách pravidelně proplachujte, kuličky vám nesmí oschnout.

Jak casto Zalevat hrách

Zálivku aplikujeme pravidelně zejména po výsevu, při vzcházení rostlin, při květu a nasazování lusků. Přihnojování hrachu není nutné. Rostlina si z půdy umí získat poměrně dost živin také díky symbiotickým bakteriím na kořenech.

Kdy nejpozději zasadit hrášek

Klíčem k pěstování hrášku je zasadit ho brzy na jaře, aby dozrál, dokud je ještě chladné počasí. V našich klimatických podmínkách je ideální vysévat hrášek v březnu nebo nejpozději v dubnu. V teplejších oblastech se dá pěstovat i podzimní hrášek, který ovšem není tak chutný jako ten jarní.

Co žere hrách

Zrnokaz bobový a fazolový, listopas, květilka

Vzcházející hrách může silně poškodit typický žír (zoubkování) dospělců listopasa čárkovaného (Sitona lineatus). Jedinou prevencí je včasný výsev.

Jak udělat oporu pro hrášek

Jako opora se používají buď jednotlivé tyčky, které můžete do sebe zaklesnout, druhou možností je střecha z drátěnky nebo latí a vystačíte si i se provázky nataženými mezi kolíky na krajích záhonů a nejjednodušší je zapíchnout do země větve stromů, které jste vystříhali na jaře.

Jak rychle naklíčit hrách

Naklíčit hrách je velice jednoduché: vezměte vhodnou nádobu, vsypte hrách a zalijte studenou vodou. Nechte 24 hodin máčet. Pak vodu slijte a hrách v nádobě nechte klíčit. Hrách pravidelně proplachujte, kuličky vám nesmí oschnout.

Jak naklíčit hrách na vatě

Klíčení na vatě – k tomu budete potřebovat buď klíčicí papír, nebo vatu. Semínka nejdříve namočte na 12 hodin do vody, poté je přesuňte na navlhčenou vatu a přikryjte, aby byla ve tmě. Kromě vaty můžete k naklíčení využít, pro někoho možná překvapivě, jemnou tkaninu, toaletní papír nebo odličovací tampon.

Jak dlouho Plodi hrášek

Rané typy můžete sklízet již za 11–12 týdnů po výsevu, pozdní za 13–14 týdnů. Cukrový hrášek určený ke konzumaci i s lusky nevydrží moc dlouho čerstvý.

Proč žloutne hrách

Pokud hrášku chybí hořčík a dusík, zežloutne. Pro zlepšení půdy na podzim použijte následující hnojiva: kompost, humus, superfosfát, draselná sůl.

Jak nechat vyklíčit hrášek

Luštěniny nejprve nechte přes noc nebo celý den máčet ve vodě, poté je slijte, propláchněte a vložte do PET lahve (případně klíčící nádoby). Luštěniny takto ponechte při pokojové teplotě zhruba 2-3 dny, dokud nevyrostou klíčky, u každého druhu to trvá jinak dlouho.