Jak pěstovat jehličnan v květináči?

Jak se starat o smrk v květináči

V interiéru umístěte stromek co nejdál od topení nebo krbu. Pravidelně jej mechanickým rozprašovačem roste, třeba i několikrát denně, aby nevyschl. Pomůže i vysoká vlhkost v pokoji, ideálně kolem 75% relativní vlhkosti. Samozřejmě strom pravidelně zalévejte tak, aby hlína byla vlhká, nikoliv však přemokřená.

Jak se starat o jehličnany v květináči

Dřeviny v nádobách sázejte do kvalitního substrát, nezapomeňte na drenážní vrstvu. Hned po zasazení je důkladně zalijte. Přiměřenou dávku vody jim dopřávejte pravidelně během celého roku, včetně zimy, kdy se teploty pohybují nad nulou.
Archiv

Jaký jehličnan do květináče

Ideální jsou zakrslé, pomalu rostoucí druhy a kultivary. Na trhu je velké množství dekorativních jehličnanů, ale pokud jste začátečníci, sáhněte po těch nejméně náročných, jako jsou jalovce, cypřiše a túje. Jedle, tisy a túje dobře snášejí stín, slunce milují cedry a jalovce.
Archiv

Co potrebuji jehličnany

Především při začátku růstu potřebují jehličnany hodně vláhy. Je proto ideální prolévat dostatkem vody každý den, kdy žádný déšť nespadne. Zároveň mohou v zárodku strom omezit i různé druhy plevele. Skvělou variantou, jak se plevele zbavit, je aplikace mulčovací kůry.

Jak zachránit usychající smrk

Je nutná opakované velmi intenzivní zalití ke kořenům, spíš pomůže u dosud nenapadených stromů. Desítky litrů vody, ne jen nějaké kropení konví!! Pak proudovou vodou řádně prolít korunu stromu. A pak se modlit, aby strom přežil.

Jak dlouho vydrží smrk

Smrk pichlavý roste do stejné výše 10-13 let, smrk ztepilý 9-10 let a borovice černá 8-9 let.

Jak často hnojit jehličnany

Aby byly jehličnany krásné, je nutné pravidelné hnojení několikrát ročně. Jedná se o stálezelené rostliny, u kterých nesmíme zapomínat na živiny a vodu během všech ročních období.

Jak kombinovat jehličnany v zahradě

Výborné je kombinovat druhy s různými tvary a barvami se vždyzelenými dřevinami (vavřín, skimmie, rododendron) a okrasnými travami. Ve skupině by měl vždy převažovat jeden druh a ostatní by měly kompozici nenásilně doplňovat.

Co zasadit do květináčů

Rostliny, které vám udělají v květináči radost v létě

Dekorativnímu venkovnímu květináči sluší voňavá levandule, vysadit do něj můžete také echinaceu, turecké karafiáty nebo okrasný česnek. Ve větších květináčích se bude dařit také keřům s nádhernými květy. Jde zejména o ibišek, rododendron nebo oleandr.

Jak zalévat jehličnany

Hned po výsadbě nezapomeňte stromy vydatněji zalít a jejich okolí mulčovat drcenou kůrou (stačí pěticentimetrová vrstva). Rok po výsadbě a v dalších letech v obdobích sucha zalévejte jehličnany pravidelně. Mladé jedince se dokonce doporučuje zalévat i v zimě, když nemrzne.

Co zasadit k jehličnanům

Rostliny pod jehličnany

Pěnišníky a azalky můžete doplnit vřesy a vřesovci, pierisy, libavkami, kapradinami, dřínem kanadským, bramboříky (zejména Cyclamen coum), bohyškami, konvalinkami, brusnicemi nebo borůvkami chocholičnatými. Pod jehličnany a v jejich okolí se také velmi dobře daří nenáročným kakostům.

Proč rezaví smrk

„S velkou pravděpodobností je původcem hmyzí škůdce mšice smrková. Nejčastěji napadené jsou smrky pichlavé, jinak též nazývané stříbrné, výskyt se ale objevil už i na dalších jehličnanech,“ informovaly na webových stránkách města Lucie Kovaříková z odboru životního prostředí a Gabriela Poulová z odboru majetku.

Proč usychá smrk

Poškození je způsobené mšicí smrkovou, u které došlo patrně vlivem teplé zimy k masivnímu přemnožení. Mšice sají mízu a tím poškozují strom. Jak se projevuje Napadení začíná od spodních pater směrem ke špičce stromu a od vnitřku stromu k vnějším částem větví.

Jak dlouho vydrzi jehličí bez vody

Ta by měla dosahovat až ke kůře, stromky totiž vodu sají pletivem, které je pod kůrou. V teple našich domácností stromek trpí, postříkejte mu proto rozprašovačem alespoň 1x denně jehličí. Takto ošetřený stromek vám vydrží doma v teple pěkný určitě víc jak 14 dní.

Jak roste smrk

Jak dlouho roste

Smrk pichlavý většinou doroste na plantáži do požadované výšky 180 centimetrů za 10 až 11 let. Smrk ztepilý musí růst 9 až 10 let, aby dosáhl zmíněné výšky. Borovice černá potřebuje k 180 cm 7 až 8 let. Borovice lesní roste rychle, k dosažení této výšky jí stačí pouhých 6 až 7 let.

Kam zasadit jehličnany

Pěstování jehličnanů je snadné, pokud jde o lokalitu, jsou poměrně nenáročné. Pokud dostanou dostatek živin, světla i vláhy, a budete se o ně pravidelně starat, zejména je stříhat, resp. zaštipovat, budou dělat radost dlouhá léta. Většině druhů se lépe daří na slunných či polostinných stanovištích, ale zvládnou i stín.

Jakou půdu pro jehličnany

Ideální jsou mírně vlhké půdy, ne však přemokřené. Vyšší půdní vlhkost snese jen borovice bahenní (Pinus uncinata) nebo borovice vejmutovka (Pinus strobus). Sušší půdy tolerují jalovce (Juniperus chinensis), kosodřeviny (Pinus mugo), jedle ojíněná (Abies concolor) či smrk pichlavý (Picea pungens).

Co vydrzi v květináči přes zimu

Odolné kvetoucí rostliny do květináče a nádoby

Ke kvetoucím kontejnerovým rostlinám, které si mohou i v zimě zachovat své stanoviště na terase a balkoně, patří zakrslý hvozdík sivý a šater plazivý. Levandule je také oblíbená – za obzvláště mrazuvzdorný druh je považována levandule lékařská (Lavandula Angustifolia).

Co do květináče na zimu

Doma pak naplňte truhlík či květináč zeminou nebo pískem, napíchejte do něj větvičky jehličnanů, prázdná místa, kde prosvítá hlína, zakryjte mechem nebo nadrobno nalámanou kůrou.

Kdy upravovat jehličnany

Ideální doba pro prořezávání jehličnatých stromů je uprostřed léta od července do srpna a před jarem od února do dubna.

Jak rychle rostou jehličnany

Například lípy a javory můžou ročně přispět asi dalšími 20 centimetry, kolem 50 centimetrů slibují například břízy, vrby či katalpy. Z rychle rostoucích jehličnanů jmenujme třeba cypřišovec Leylandův (až 1 metr za rok) nebo cypřišek nutkajský (60 centimetrů za rok).

Co dát pod smrk

Zahrady s handicapem – V jehličnatém podrostu

český název latinský název poznámka
borůvka chocholičnatá Vaccinium corymbosum opadavý keř
brusnice brusinka Vaccinium vitis-idaea stálezelený keř
pieris japonská Pieris japonica listnatý keř
vřes obecný Calluna vulgaris stálezelený polokeř

Jak ošetřit jehličnany

Smrky, jedle, borovice ponecháváme celé, u ostatních jehličnanů, jako jsou túje, tedy zeravy, nebo cypřiše, odstraňujeme na spodní třetině postranní výhonky. Řez pod uzlinou nebo na patce ošetříme speciálním prostředkem, který urychluje zakořenění nového výhonku.

Jak zachránit jehličnan

U jehličnanů pomůže pravidelné přihnojení hořkou solí. V akutních případech lze hnojivo aplikovat na list, kde jsou potřebné látky přijímány rychleji, ale lze ho přidat i ke kořenům. Obejděte svoji zahradu a opravdu pečlivě svoje stromy a keře prohlédněte, zda výše uvedenou pomoc také nepotřebují.

Jaká půda pro jehličnany

Půda. Většina jehličnanů dává přednost neutrálním, případně mírně kyselým půdám. V půdách se zásaditou reakcí se bude dařit například jen tisu, borovici černé nebo smrku omorice (Picea omorika). Ideální jsou mírně vlhké půdy, ne však přemokřené.