Jak pěstovat kaktusy aby kvetly?

Jak se starat o kaktus doma

Kaktusy je možno letnit, avšak na deštěm chráněném místě. V zimě je nutná doba odpočinku při teplotě 10 – 13 ° C, snesou však i teploty okolo 5 ° C; Zálivka: v létě zaléváme pravidelně tak, že necháme substrát mezi zálivkami vždy vyschnout. Od podzimu zálivku postupně omezujeme a v zimě nezaléváme takřka vůbec.

Kdy kvetou kaktusy

U většiny druhů kaktusů se s kvetením setkáváme v době od června do září. Poté následuje období kvetení podzimních a vánočních kaktusů, které začíná měsícem říjnem. Následuje únor s kvetením některých druhů Mamillarií. Dalším druhem jsou velikonoční kaktusy, které kvetou od poloviny března.
Archiv

Jak moc Zalevat kaktusy

Držte se tedy zásady, že budete zalévat jednou týdně nejlépe ráno nebo navečer, a to raději jednou důkladně než často a mírně.

Co potřebuje kaktus

Nejvhodnější vodou na zálivku je dešťovka, tvrdá voda kaktusům neprospívá. Pokud chcete kaktusy trochu přihnojit, pak jen velmi mírně a nejpozději do druhé poloviny léta, nikoli na podzim. V létě kaktusům dopřejte letnění, za teplých slunných dnů snesou i přímé slunce.
Archiv

Jak dlouho vydrží kaktus bez vody

Kaktus může bez vody přežít i dva roky.

Kde mít kaktus

Kaktusy potřebují přímé sluneční světlo. Milují tedy parapety jižních, západních a východních oken, kde jsou co nejblíže sklu. Pokud máme ale kupříkladu stůl přímo u jižního okna, snese bodlinatý zelenáč také místo vzdálené až 50 cm od okna.

Čím hnojit kaktusy

Kaktusy není potřeba hnojit. Veškeré potřebné živiny si kaktus vezme ze substrátu, do kterého ho vysadíte. Pokud víte, že na přesazování nejste, můžete aplikovat speciální hnojivo na kaktusy, ale nejvýše třikrát do roka.

Jak poznat že je kaktus mrtvý

To poznáte. Jestli kaktus zmrznul, tak se po roztátí rozteče. Pokud vyschnul, tak zůstane zcvrknutý. Teď to moc nepoznáte.

Jak oživit kaktus

Kaktus vyjměte z květináče, zbavte ho starého substrátu a nechte několik dní zasychat kořeny. Poté jej můžete přesadit do nového substrátu, který zalijte až zhruba za dva týdny. V opačném případě rostlina uhyne.

Jak často přesazovat kaktusy

Kaktusy přesazujeme na jaře a nebo v létě, když za největších veder jejich růst stagnuje. Kaktus vyjmeme z nádoby, zbavíme starého substrátu a přesadíme do nového. Ovšem až poté, co nám kořeny do několika dnů pořádně zaschnou.

Proč mi nekvetou kaktusy

Nejčastější příčinou, proč pěstitelům kaktusy nekvetou a uhnívají, je špatná zálivka. Zálivka kaktusu by neměla probíhat po příliš krátkých intervalech. Lépe než často a mírně kaktusům vyhovuje delší absence vody a poté důkladné zalití. Nemusíme zalévat jen substrát.

Jak často se má zalévat kaktus

Zálivka – kaktusy zalévejte vždy z vrchu a zbývající vodu z podmisky nebo okrasného květináče ihned vylijte. V létě zalévejte kaktusy 1x za 14 dní. V zimě maximálně jednou za 1-1,5 měsíce. Hnojit stačí jednou za tři týdny a v zimě vůbec.

Jak často se přesazují kaktusy

Přesazování vánočního kaktusu každé tři až čtyři roky je většinou dostačující. Raději vždy ale počkejte, až rostlina začne vypadat vyčerpaně, bez energie nebo si všimnete, že několik kořenů prorůstá drenážním otvorem. Rostlina může často spokojeně kvést ve stejném květináči po celé roky.

Jak zachránit uschly kaktus

Předně necháme rostlinu 1 – 2 dny bez květináče, odstraníme uhnilé stonky a výhony. Teprve poté ji přesadíme do nového kaktusového substrátu. Rostlinu zalijeme roztokem Fundazolu. V zimě by měly být kaktusy na chladném avšak světlém stanovišti při teplotě 10 ° C.

Jak velký květináč na kaktus

Při výběru květináče buďte důkladní

Pro domácí pěstování jsou tedy nejvhodnější plastové květináče. Průměr květináče v jeho horní části by měl být jen o málo větší, než je průměr těla přesazovaného kaktusu. U květináčů je velmi důležité, aby měly dostatečně velké odtokové otvory ve dnu.

Jaký květináč na kaktusy

Sukulenty sázejte nejlépe do květináčů s dírkami, aby bylo možné vylívat přebytečnou zálivku z podmisky. Pokud si vyberete květináč bez dírek, nezapomeňte na dno nasypat buď několik kuliček keramzitu nebo střepy keramických květináčů. Vytvoříte tak přirozenou drenáž a zemina nebude převlhčená.

Jak hluboko zasadit kaktus

Tělo rostliny zasadíme do nového květináče vždy stejně hluboko, jak tomu bylo v původní nádobě. Příliš hluboko zasazené kaktusy mohou totiž snadno začít hnít na kořenovém krčku!

Co znamená když kaktus žloutne

kaktusy žloutnou a měknou, mají-li v zimě nadbytek vody. V nejhorším případě může dojít k hnilobě základu stonku.

Jaký květináč pro kaktus

Pro domácí pěstování jsou vhodné i plastové květináče. Průměr květináče v jeho horní části by měl být jen o málo větší, než je průměr těla přesazovaného kaktusu. U květináčů je velmi důležité, aby měly dostatečně velké odtokové otvory ve dnu. Pokud nemají, raději je zvětšíme.

Jak na výsev kaktusů

Semena kaktusů vyséváme vždy řídce na povrch substrátu. Pouze největší semena v rámci čeledi, např. u zástupců rodu Teprocactus, Opuntia atp., lehce zamáčkneme, ale nikdy je nezakrýváme vrstvou substrátu nebo písku. Samotný výsev provádíme buď přímo ze sáčku nebo z listu papíru.

Jak se správně starat o kaktus

V létě zalévejte kaktusy 1x za 14 dní. V zimě maximálně jednou za 1-1,5 měsíce. Hnojit stačí jednou za tři týdny a v zimě vůbec. Snažte se zaléváním simulovat kaktusům jejich domovinu – jednorázová závlaha a dlouhé sucho.

Jak zachránit usychající kaktus

Pokud jsou uhnilé, rostlinu již nelze zachránit. Pokud jsou však kořeny zdravé, jisté šance na záchranu rostliny tu jsou. Předně necháme rostlinu 1 – 2 dny bez květináče, odstraníme uhnilé stonky a výhony. Teprve poté ji přesadíme do nového kaktusového substrátu.

Jak udělat substrát pro kaktusy

Pro normální kaktusy zhruba v poměru tři díly zahradnického substrátu na jeden díl písku. Ale není to definice, na kterou by byl spoleh. Sami musíte poznat, že to je ideální poměr. Někdo dá 4 díly písku na 1 díl zeminy.

Jakou zem na kaktusy

Doporučuje se půda s volnou strukturou, velmi propustná, obsahující vysoké procento minerálních částí, tj. písek, keramzit a štěrk. Při přípravě vlastního substrátu pro kaktusy a sukulenty je nejlepší smíchat 80 % tohoto drenážního materiálu s maximálně 20 % kompostu nebo univerzální půdy.

Jaký Substrát na kaktusy

V současné době je možné ve specializovaných obchodech zakoupit namíchaný substrát určený pro pěstování kaktusů a ostatních sukulentních rostlin. Většinou je tvořen určitým poměrem tzv. bílé (světlé) rašeliny, černé (tmavé) rašeliny, písku, jílovitých minerálů jako je bentonit nebo granulovaný jíl, popř.