Jak pěstovat mech v bytě?

Jak pěstovat mech v teráriu

Mechy a kapradiny zvládnou i temnější místo, takže se hodí i tam, kde by jiné rostlinky strádaly. Nebojte se je pověsit do méně světlé chodby, do kouta, nebo umístit někde dál od oken. Uvidíte sami, jak se jim bude dařit. Vláhu potřebují zhruba jednou za měsíc, hlavně pokud bude nádoba uzavřená.
Archiv

Jak rozmnožit mech

Snadné množení mechů, mech se totiž množí sám

Mechy lze dokonce i snadno množit. Stačí totiž kousek již pěstovaného mechu odrýpnout, přesadit a nechat rozrůstat.
Archiv

Jak se starat o Mecharium

Jak pečovat o mecháriumZalévání Ne vždy je mechárium hermeticky uzavřeno. To je způsobeno typem víčka.Osvětlení Ideální místo je metr od okna, které není na přímém slunečním světle.Teplota. Vyhněte se přímým zdrojům tepla, jako jsou paneláková topení, plynová topidla a další.Údržba. Terárium je přirozeně vlhké.

Jakou půdu potrebuje mech

Mech preferuje kyselé nebo na živiny chudé půdy.

A ta se právě často vyskytuje v kyselých a chudých, zhutněných půdách nebo na kameni. Díky absenci kořenů mechy nečerpají živiny ani výživu ze substrátů, na kterých rostou.

Kdy sbírat mech

Mech by se měl sbírat ve vegetačním období. V lese tedy nechte mechy, které žloutnou. Samotná stabilizace spočívá v přípravě stabilizačního roztoku v poměru 1 dílu glycerinu a 2 dílů vody, která by měla mít okolo 50 – 60 stupňů. Mech ponoříme do tohoto roztoku tak, aby byly ponořené všechny kořeny.

Jak dlouho vydrží mech

Nepotřebuje údržbu. Mech nevyžaduje žádnou údržbu ani sluneční světlo. Mech si zachovává svoje vlastnosti, nebude vadnout a nevyžaduje vodu. Takto vydrží více jak 7 let.

Kde se daří mechu

Kde se nejlépe daří mechu a co roste na půdách alkalických, kyselých, suchých a písčitých, jílovitých, zhutněných, hlinitých a zamokřených, půdách s vysokým obsahem dusíku, půdách chudých a nebo bohatých na živiny a půdách s vysokým či nízkým obsahem draslíku či vápníku.

Jak osadit terárium

Zabydlení terárií se liší podle jejich druhu

Zatímco náročnější vlhkomilné rostliny preferují větší vrstvu zeminy, sukulenty zase ocení spíš větší vrstvu kamenů a písku. Obecně používám coby podklad písek, kamínky, štěrk, drť kamenů a substrát vhodný právě pro sukulenty.

Jak pěstovat rostliny ve skle

Na dno nádoby nasypte keramzit, štěrk nebo hrubší písek. Drenážní vrstvu překryjte kouskem netkané textilie, aby se vrstvy nemísily. Vysaďte rostlinky, dobře je vmáčkněte do substrátu a zalijte. Při sesazování více rostlin počítejte alespoň smalým prostorem na rozrůstání, nevysazujte je těsně vedle sebe.

Kdy proti mechu

Nejlépe hned na jaře provzdušníme trávník vertikutátorem, ten také naruší souvislé kořenění mechu. Tuto proceduru provedeme klidně do kříže, nebo dokud vidíme, že vertikutátor pořád mech vytahuje. Do takto připraveného trávníku je zapotřebí vpravit dlouhodobé hnojivo s dostatkem dusíku.

Kdy pouzit hnojivo proti mechu

Aplikaci provádíme nejlépe na jaře v období intenzivního růstu trav. Anti-Mech lze aplikovat i zálivkou z konve formou hnojivého 0,5% roztoku (50 g/10l vody). Aplikaci zálivkou neprovádějte za velmi teplého a slunného počasí, kdy hrozí popálení travních rostlin.

Jak stabilizovat mech doma

Samotná stabilizace spočívá v přípravě stabilizačního roztoku v poměru 1 dílu glycerinu a 2 dílů vody, která by měla mít okolo 50 – 60 stupňů. Mech ponoříme do tohoto roztoku tak, aby byly ponořené všechny kořeny. Ponořené mechy přesuňte na světlé místo a nechte 7 – 15 dní.

Jak zafixovat mech

Pokud si stabilizaci mechu chcete vyzkoušet, projděte se lesem a nasbírejte si kopečkové mechy (bělomech sivý), ploché mechy, či lišejníky (dutohlávka sobí, nebo terčovka bublinatá). Seberte si i drobné větvičky nebo šišky či sušenou kůru. Sbírejte opatrně a vždy šetrně k přírodě.

Čím se lepí mech

Pokud jste se rozhodli vytvořit kombinovanou mechovou stěnu z více druhů mechů, ideálním řešením je kombinovat i oba druhy lepidel – větší kusy plochého mechu nebo kopečků můžete lepit na rozetřené lepidlo na větší ploše a na vyplnění mezer a finální úpravy obrazu můžete použít tavnou pistoli.

Co nesnáší mech

Mechy nesnášejí zásaditost a hodně živin, vápenatá hnojiva jsou tedy pro ne silným nepřítelem. Dobré je hnojit například ledkem vápenatým, pozor však na správné použití. S mechem umí zatočit i speciální hnojiva založená na správném poměru dusíku a železa.

Jaké rostliny do terária

Do suchého terária se hodí indonéská liána potos (šplhavec), dále pak tlustice (Crassula), pepřinec (Peperomia) a tilandsie. Hodí se i lopatkovec, monstera, fíkus a různé druhy mechů, které dobře zadržují vodu. Vhodné jsou i kaktusy, sukulenty a některé druhy menších palem.

Co pestovat v teráriu

Z dalších rostlin se do terárií hodí Selaginella, Adiantum, Pteris, Asplenium, Nephrolepis, Anthurium, Tradescantia, Philodendron, Hedera, Scindapsus, Peperomia, Platycerium, Ficus pumila, Fittonia, Chlorophytum. V teráriu můžeme také pěstovat některé druhy orchidejí, např.

Jak si udělat Florarium

Pro suché florárium nasypeme nejprve vrstvu štěrku, pak drť nebo písek a nakonec hlinitopísčitý substrát pro kaktusy. Pro kapradiny a mechy nasypeme nejprve vrstvu drtě a pak již specifický substrát s přídavkem rašeliny.

Jak vytvořit vlastní ekosystém

Sežeňte velikou skleněnou láhev, čím větší tím lepší. Naházejte dovnitř trochu hlíny, zasaďte kytku, trochu vody a zavřít. Voilá, vytvořili jste si vlastní soběstačný ekosystém. Teď stačí nechat to nějaký ten čas růst a máte do pokoje krásnou ozdobu.

Co je proti mechu

Nejčastější účinnou složkou v boji proti mechu je síran železnatý, do některých výrobků se přidává i síran amonný, který pomáhá k regeneraci travního porostu.

Čím vyhrabat mech

Nejlépe je použít vertikutátor. Po provzdušnění se vyplatí zapravit do vrchní vrstvy půdy písek, smíchaný s kompostovou zeminou. Máte-li větší plochu trávníku, je lepší použít k jeho provzdušnění elektrický vertikutátor. Ten ho zbaví nejen mechu, ale také plevelů.

Jak dlouho vydrží stabilizovaný mech

Jak dlouho vydrží stabilizovaný mech Stabilizované zelené mechové stěny jsou velice dekorativní a mají vynikající akustické vlastnosti. Nepotřebují světlo ani žádnou závlahu. Vydrží po mnoho let bez zvláštní péče (cca 15 let).

Co zasadit do terária

Z dalších rostlin se do terárií hodí Selaginella, Adiantum, Pteris, Asplenium, Nephrolepis, Anthurium, Tradescantia, Philodendron, Hedera, Scindapsus, Peperomia, Platycerium, Ficus pumila, Fittonia, Chlorophytum.

Jak udělat Bioaktivni terárium

Bioaktivní, přírodní terárium je vybavené tak, aby dokázalo žít vlastním životem. Při jeho zařizování se vybírají pouze přírodní produkty, aktivní substrát, zasadí se do něj živé rostliny, vloží se do něj kultury mikroorganismů, jako jsou např. chvostoskoci nebo stínky a také se terárium správně osvětlí.

Co dát do skleněné koule

Které rostliny jsou vhodné

Vybíráme rostliny malého vzrůstu, které milují vlhko a nejsou náročné na světlo. Ideální pro výsadbu do lahví a sklenic jsou sleziníky, šáchor, helxine, tilandsie, pteris, tlustice, rozchodníky.