Jak pěstovat meloun na zahradě?

Jakou půdu potrebuje meloun

Meloun vodní potřebuje dobře propracovanou a propustnou půdu bohatou na humus a živiny, základem je kompost nebo uzrálý chlévský hnůj. Vyžaduje lehčí půdy hlinitopísčité až hlinité. Naprosto nevhodné jsou půdy těžké, studené a zamokřené. Melouny můžeme pěstovat jako tykve přímo na kompostu.

Kdy a jak zasadit meloun

Melouny vysazujeme na zahradu na konci první dekády v květnu, až opadne riziko ranních mrazíku. Abychom mohli sázet sazenice, musíme si je předpěstovat v následném postupu. Sazenice předpěstujeme nejlépe v průběhu března, ale můžeme tak učinit i později, v dubnu.
Archiv

Jak hluboko sázet meloun

Semínka melounu zavrtáme asi 2 cm pod povrch substrátu. Do jednoho kelímku můžeme zasadit 2–3 semínka. Substrátem semínka zahrneme, vše přitlačíme ke dnu a důkladně zvlhčíme.
Archiv

Jak Zastrihnout meloun

Cukrový meloun se zaštipuje za 3. listem, postranní výhony se pak zaštipují za 5-6listem. Naopak vodní melouny není zaštipovat potřeba.
Archiv

Jak často zalévat meloun

Meloun potřebuje dostatek vody, a tak je vhodné ho zalévat alespoň 2-3x během dne a jednou večer. Nepoužívejte ledovou vodu rovnou z kohoutku nebo z hadice a nechte ji nejdřív nějakou dobu odstát. Pokud pěstujete melouny, věnujte pozornost také předpovědi počasí.

Jak poznat zralý meloun na zahradě

Zralý meloun poznáme po zvuku, při poklepu by měl být plný, měl by mít jakoby kovový zvuk. Když jej pak vezmeme do ruky a stlačíme, měl by vrzat. Zároveň má mít seschlou stopku a ta se začíná stáčet. Dalším důkazem zralosti je žlutý flek na jedné straně.

Jak se starat o sazenice melounu

Do každé jamky dejte klidně 2-3 sazenice a s odstupem cca 40 cm od další jamky. Meloun potřebuje dostatek vody, a tak je vhodné ho zalévat alespoň 2-3x během dne a jednou večer. Nepoužívejte ledovou vodu rovnou z kohoutku nebo z hadice a nechte ji nejdřív nějakou dobu odstát.

Jak pěstovat meloun v květináči

Pěstování sazenic melounu

Květináče naplníme kompostovanou zeminou, vysejeme do nich naklíčené semeno a květináče uchováváme při teplotě 22 až 25 °C ve skleníku nebo pařeništi. Teplota nesmí spadnout pod 15 °C. Sazenice vysazujeme na venkovní záhon po 15. květnu, když mají 2 normální listy.

Jak urychlit růst melounu

Ve vyšších polohách je dobré na dva týdny po výsadbě ještě rostliny přikrýt bílou netkanou textilií, která urychlí růst. Pozor na slimáky, kteří poškozují sazenice, mladé výhony i malé plody. Melouny můžeme pěstovat také ve foliovníku nebo skleníku.

Čím se hnojí meloun

Důležitou složkou při pěstování melounů je hnojení. Hnojíme tak, že již na podzim zaryjeme do půdy zralý kompost, nebo chlévskou mrvu.

Jak má znít meloun

Dobrý meloun má při poklepu plný, takový kovový zvuk, meloun by měl znít skoro jako zvon v kostele. Určitě bychom ho neměli hodnotit jen podle barvy. Barva slupky o jeho zralosti moc nenapoví. Správně by slupka při doteku prsty neměla být poddajná, ale pevná a tuhá.

Čím podložit meloun

Melouny na vysokých záhonech

Vysoký záhon je pro meloun výhoda. Díky uzrávání koňského hnoje, kterým je naplněn, má teplotu vyšší cca o 8 °C. A meloun má rád teplo. Ať již máte běžný záhon, nebo vysoký záhon, ideální je podložit jej černou netkanou textilií.

Proč prasklý meloun

Praskání plodů je způsobeno nepravidelným přísunem vody rostlině. Nedostatek hořčíku se pozná podle světlých listů s tmavě zelenou žilnatinou. Žloutnutí listů u melounů je projevem nadbytku vody. Rostliny napadají také plži a ptáci.

Kdy hnojit meloun

Prohnojit již na podzim a na jaře dobře zrýt a prokypřit. Melounu vyhovují lehčí půdy bohaté na živiny. Vysazujeme do sponu minimálně 50×50 cm, pokud nám to záhon dovolí, zvolíme větší spon, i 100×100 cm. Jakmile rostlina vyžene delší olistěnou lodyhu zaštípneme ji za 3-4 listem, aby se rozvětvila.

Jak dlouho vydrží celý meloun

Li již zralý a nemáš čas to sníst, nekrájej. V takovém případě dejte celé do lednice, kde vydrží čerstvé ještě dva až tři týdny.

Který meloun je nejlepší

První věc, na kterou se při výběru melounu soustředíme je neporušená slupka. Meloun by neměl mít na sobě žádné otlačeniny, praskliny, měkká místa nebo plesnivé skvrny. Slupka by měla mít matný vzhled. Lesklý meloun ještě není úplně zralý.

Jakou teplotu snese meloun

Vodní meloun je zelenina s vysokými nároky na teplo, světlo a vodu. Osivo začíná klíčit při teplotě půdy 12–15oC, optimální teplota pro růst a zdárný vývoj rostlin je 28oC.

Jaké hnojivo na meloun

I melouny se musí hnojit. Pokud jejich pěstování budete zkoušet, a nebo už je pravidelně pěstujete, doporučujeme Organické hnojivo pro plodovou zeleninu. To napomáhá k lepšímu prokořenění rostlin a následnému kvalitnímu růstu a větší násadě květů i plodů.

Proč Umyvat meloun

A protože meloun není kyselý, ale sladký, bakterie se mohou velmi snadno rozšířit. Odborníci tedy doporučují umýt vodní meloun okamžitě, když se přinese domů, abyste se vyhnuli riziku onemocnění, jako je například listerióza. Jedná se o bakteriální infekci doprovázenou horečkou a svalovými bolestmi.

Jak poznat zdravý meloun

Meloun by neměl mít na sobě žádné otlačeniny, praskliny, měkká místa nebo plesnivé skvrny. Slupka by měla mít matný vzhled. Lesklý meloun ještě není úplně zralý.

Kam patří meloun

Ano, čtete dobře – meloun je zelenina! Patří do čeledi tykvovitých, podobně jako okurka nebo cuketa. Sladká chuť melounů však neříká nic o tom, že by tyto šťavnaté plody neměly být ovocem. A tak nás melouny pletou podobně jako rajčata, která jsou vlastně ovoce, ale jíme je jako zeleninu.

Jak dlouho se tráví meloun

Ale jsou o krok napřed. Jejich dužina je totiž předtrávená – je díky enzymům velice snadno stravitelná, takže trávicí soustava ji takřka vůbec nemusí zpracovávat. Meloun má obrovský obsah enzymů a koenzymů. Fruktóza obsažená v dužině melounu opouští žaludek do 2 minut.

Co se žlutým melounem

Žlutý meloun se ale využívá i do sladkého pečiva, jako součást předkrmů a studených krémových polévek. Často se kombinuje se zeleninou ke zpestření salátů a mís. Dá se z něj připravovat široká škála dipů, omáček a marinád, které získají díky žlutému melounu nasládlou chuť a přitom nepřebijí chuť masa.

Co zasadit k melounu

Již na podzim můžete začít připravovat půdu pro melouny na příští rok. Tyto rostliny potřebují mnoho živin a proto tedy do půdy na zahrádce přidejte hnůj či kompost. Melounům se pak na takovém místě bude další rok dobře dařit. Do našich podnebných podmínek je nejvhodnější odrůda Zobor F1 nebo Lajko II F1 či Sugar baby.

Jak se pozná že je meloun zralý

Jak poznat zralý meloun a jak ho správně skladovat

Můžete také vyzkoušet jednoduchý trik. Na žlutý meloun přiložte prst a mírně zatlačte. Pokud jeho slupka ani trochu nepovolí, nejde ještě o zcela vyzrálý kousek.