Jak pěstovat palmu v zimě?

Jak zasadit palmu na zahradě

Výsevy vyžadují spodní teplo(radiátor), ale optimální teplota pro vyklíčení je 25 °C. Stálou vlhkost udržíme, když výsev zakryjeme sklem nebo folií. Semenáčky vysoké asi 10 cm rozsazujeme do propustného, výživného substrátu s vyšším podílem rašeliny nebo listovky. Semena palem klíčí asi za 2 až 3 měsíce.

Kdy Odzimovat palmu

S topnými kabely zimujte palmy až s příchodem velkých mrazů ideálně až v půlce prosince a odzimujte max. po dvou měsících. Ostré únorové sluníčko zvedá v zábalech teplotu nad 30°C a listy následně umírají.

Co potřebuje palma

Palmy potřebují dostatek světla. Řadě z nich ale nesvědčí přímé polední slunce, zvláště pak mladším exemplářům. Substrát by měl být lehký a propustný, s příměsí rašeliny a písku. Na dno položte štěrk, hrubý písek nebo keramzit jako drenáž.

Kdy dát palmy ven

Od poloviny května až do listopadu ji dejte na hodně slunné stanoviště ven, a přes zimu ji uskladněte nejlépe v chladné zimní zahradě, kde je maximálně 15 °C.
Archiv

Jak hluboko zasadit palmu

Výsadba palem ve volné půdě

Před výsadbou je nutno upravit terén a vykopat jámu do hloubky alespoň 70 cm (nejlépe 100 cm hloubka x 100 cm délka x 100 cm šířka), zajistit důkladnou drenáž pro odtok přebytečných srážek a připravit velmi propustnou zeminu (tj.

Jak rychle rostou palmy

V našich podmínkách ve volné zemi přirůstá vzrostlá palma s výškou kmene okolo 2 m až 30 cm za rok a vytvoří 12 až 15 listů. Má ráda půdu s příměsí písku z důvodu dobrého odvodnění okolí před zimním obdobím. Při zajištění sušších podmínek během zimního období přežívá rostlina bez poškození velké mrazy až do -17°C.

Jaký květináč na palmu

Vhodný je speciální, tzv. palmový květináč (vyšší a užší) a substrát určený pro palmy či pokojové rostliny okrasné listem. Na dno květináče se dává drenážní vrstva. Substrát palem musí mezi zálivkami mírně proschnout.

Jak moc Zalevat palmu

Při zalévání palem je, stejně jako u jiných květin, nejlepší používat vodu odstátou a ne příliš studenou. Listy je vhodné jednou za čas otřít vlhkým hadříkem, aby se na nich neusazoval prach. Ačkoliv jsou palmy nenáročnými rostlinami, je stále možné udělat při jejich pěstování chybu.

Jak se starat o horskou palmu

Vyžaduje pravidelnou zálivku, nejlépe dešťovou vodou. Teplota jí vyhovuje v rozmezí 15 až 25 °C, v zimě může být trochu nižší. Nejlépe se jí daří v polostínu, pokud má dostatek vláhy, snese i víc slunce, ale hrozí žloutnutí listů. Na druhé straně snese i plné zastínění, proto je oblíbenou pokojovou rostlinou.

Čím se hnojí palmy

Hnojit můžeme pouze zemní bal, který je již nasycen vodou (čili po zalití). Použít můžeme jakékoli hnojivo určené pro palmy, stačí se informovat ve specializované prodejně – květinářství, zahradním centru, … Palmy važadují hnojiva s vyváženým poměrem živina. A pozor – nikdy nesmíme palmy hnojit hnojivy dusíkatými.

Jak se starat o palmu doma

V zimě palmy snesou i mírnější teplotu od 5 do 15 °C. V přetopených prostorech se jim moc dařit nebude. V místnostech se suchým vzduchem je třeba plamy každodenně postřikovat vlažnou vodou, případně položit květináč do misky s vlhkým keramzitem. Během vegetačního období palmám vyhovuje teplota od 20 do 25 °C.

Jak namíchat substrát pro palmy

Propustnou zeminu bohatou na živiny potřebují téměř všechny běžně pěstované druhy zeleniny. Vhodná směs je např. kompost, zahradní zemina, rašelina a písek v poměru 2:2:1:1 či zahradní zemina, písek a rašelina 1:1:1 s přídavkem granulovaného hnoje či umělého hnojiva v doporučeném množství.

Jak oživit palmu

Buďte k nim ale ohleduplní a byt nepřetápějte, tropická palma bude nejlépe prospívat při teplotách do 22 °C. Na rozdíl od subtropických druhů uvítá v zimě více světla i pravidelnou zálivku. V jejím okolí pak pravidelně zvlhčujte vzduch, občas ji můžete i osprchovat.

Kdy hnojit palmy

Hnojení je prospěšné, zejména na jaře, jakmile pominou mrazy. Stačí 1krát měsíčně (Kristalon, Cererit, nebo NPK, případně jiná hnojiva). Vyrábí se i speciální hnojiva pro palmy. Sezonu je vhodné zakončit hnojivem s vyšším obsahem draslíku, který podporuje vyzrání pletiv a tím volně vysazenou palmu připraví na zimu.

Jak si vyrobit substrát

Vlastní substrát

Nejjednodušším postupem pro přípravu domácího pěstebního substrátu je tak namíchání zeminy ze záhonku s kompostem v poměru 1 : 1. 2) Další jednoduchou směsí určenou zvláště pro přesazovaní vyklíčených rostlinek je smíchání kompostu a agroperlitu.

Jaký substrát pro palmy

Speciální substrát pro palmy je složen z rašeliny a písku. Hodí se nejen k pěstování palem; je možné jej použít k pěstování rostlin okrasných listem např. pro fíkusy, dracény, filodendrony, monstery, juky, asparágusy a zelence.

Jak Namichat Substrat pro palmy

Propustnou zeminu bohatou na živiny potřebují téměř všechny běžně pěstované druhy zeleniny. Vhodná směs je např. kompost, zahradní zemina, rašelina a písek v poměru 2:2:1:1 či zahradní zemina, písek a rašelina 1:1:1 s přídavkem granulovaného hnoje či umělého hnojiva v doporučeném množství.