Jak pěstovat špenát v truhlíku?

Jak se pěstuje špenát

Osivo špenátu vyséváme do řádků 15 až 20 cm vzdálených, vřádku optimálně 1 cm od sebe a zhruba 0,5 cm hluboko. Mírně přihrneme zeminou apak pravidelně zaléváme. Záhon udržujeme po dobu klíčení rovnoměrně vlhký. Vzhledem ke krátkému vegetačnímu období a mělkému kořenovému systému má špenát vysoké nároky na vodu.
Archiv

Jak hluboko zasadit špenát

Pokud se rozhodnete vypěstovat si vlastní špenát, nachystejte si nejdříve menší květináč na sazenice. Semínka zasejte přibližně 2 cm hluboko. Špenát klíčí 5 až 14 dní v závislosti na odrůdě a podmínkách pěstování.
Archiv

Jak Jednotit špenát

Špenát sejeme do řádků vzdálených od sebe v rozmezí 20 – 25 centimetrů, do hloubky 2-3 centimetry, abychom nemuseli jednotit. Sklízíme buď jednotlivé dobře vyvinuté listy, nebo vypichujeme celé rostliny. Na trhu existuje celá řada odrůd špenátu.

Co když špenát vykvete

Pokud již má špenát květy, mohou být listy hořké, proto vždy sklízíme listy před květem. Špenát je v našich podmínkách mrazuvzdorný. Ozimé odrůdy vyséváme přímo na záhon první nebo druhý týden v září.

Jak stříhat špenát

V nejkratší době získáte co nejvíce mladých listů, budete-li rostlinky seřezávat 2,5 cm nad zemí, košťálek necháte v zemi a dáte přitom pozor, aby se při řezu nepoškodila srdéčka rostlin. Za 4-6 týdnů rostliny obrostou novými listy k dalším dvěma i třem sklizním.

Co sázet po špenátu

Na jeho místo se hodí karotka nebo hrášek, v teplých oblastech i pozdní mrkev. Z předpěstované sadby se zde bude dařit i póru, košťálovinám nebo celeru.

Čím hnojit špenát

Hnojení špenátu

Pokud předpokládáme dvojí sklizeň, přihnojujeme po prvním řezu ledkem vápenatoamonným. Udržujeme však stále dostatečnou závlahu a okopáváme. Špenát také napadají škůdci, a to především květilka řepná. Používáme proti ní ochranné sítě proti hmyzu a postřik proti mšicím.

Proč zhořkne špenát

Proč zhořkne špenát

S tímto problémem se setkáme opravdu zřídka, ale může se to stát, pokud uvaříme špenát z vlastní zahrady, který jsme včas nesklidili a nechali vyběhnout do květu. Listy špenátu tím ztratí na kvalitě a už patří na kompost.

Co s hořkým špenátem

Pokud se podíváte na listy svého špenátu blíže, zjistíte, že skvrny jsou na horní straně listu žluté, dole jsou šedavé s jakýmsi povlakem. Pokud byste chtěli listy konzumovat, zjistili byste, že jsou hořké. Vzhledem k tomu nejsou vhodné ke konzumaci. Napadené listy tedy odstraňujte a likvidujte (nikoli v kompostéru).

Jak se sklízí špenát

Vzhledem ke krátkému vegetačnímu období a mělkému kořenovému systému má špenát vysoké nároky na vodu. Špenát sklízíme 45 až 65 dní od výsevu podle odrůdy. Listy se sklízí dříve, než začne špenát kvést, což je zhruba v době, kdy má vyvinuto minimálně šest listů. Sklízí se seřezáním zelených listů asi 2 cm nad zemí.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Čím se zahušťuje špenát

Špenát nemusí být zahuštěný jen moukou. Zkuste jej zahustit vaječnými žloutky. Má krásně krémovou konzistenci a minimalizujete riziko hrudek z tradiční zásmažky.

Jaké koření na špenát

Ke špenátu můžete zvolit trošku aromatického muškátového oříšku. Jen je potřeba to s ním nepřehnat. Dalším skvělým kořením může být kmín, který špenátu dodá trochu jinou, ale skvělou chuť. Navíc jsme my Češi na kmín zvyklí z pečiva, takže nám nebude v pokrmu vadit.

Co zasadit vedle špenátu

Druhou variantu zvolte, pokud má špenát slabé kořeny, je podmáčený, případně napadený nějakou chorobou. Na jeho místo se hodí karotka nebo hrášek, v teplých oblastech i pozdní mrkev. Z předpěstované sadby se zde bude dařit i póru, košťálovinám nebo celeru.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Jak udělat špenátový protlak

Postup přípravy receptu

Povolený špenát podlijeme vodou a na mírném plameni dusíme. Přidáme masox, hotovou zásmažku a česnek a vaříme asi 5 minut. Osolíme, opepříme – dle chuti. Nakonec přidáme smetanu a ihned co přejde varem vypneme.

Jak vylepšit špenát

Ke špenátu můžete zvolit trošku aromatického muškátového oříšku. Jen je potřeba to s ním nepřehnat. Dalším skvělým kořením může být kmín, který špenátu dodá trochu jinou, ale skvělou chuť.

Co se dává do špenátu

Další způsoby dochucení špenátuČesnek. Jedná se o klasickou ingredienci, kterou najdete v každém receptu.Balkánský sýr. Pokud chcete špenát podávat s těstovinami, můžete do směsi přidat kuřecí nebo uzené maso a nastrouhaný balkánský sýr.Sušená rajčata.Pečená cherry rajčátka.Kozí sýr.Vývar.Kari koření.

Co nesnáší celer

Celer vyžaduje půdy hluboké, hlinité, hlinito-písčité, středně těžké a dobře zásobené humusem s dostatečným množstvím vláhy. Nesnáší slunné, horké pozemky, spíše mírně zastíněnné v nižších polohách. Hodnota pH by se měla pohybovat 6-7,5. V osevním postupu jeje zařazujeme minimálně s odstupem 4 roků.

Co zasít po špenátu

Na jeho místo se hodí karotka nebo hrášek, v teplých oblastech i pozdní mrkev. Z předpěstované sadby se zde bude dařit i póru, košťálovinám nebo celeru.

Co dát pod rajčata

Do jamky se hodí kompost, tráva i popel

Teplo také produkuje čerstvá posečená tráva, jejíž vrstvu můžeme napěchovat na dno. Do jamek přidáme také kvalitní kompost, prospěšná je i lopatka dřevěného popela, protože rajčata pro zdravý vývoj vyžadují dostatek vápníku.

Jakou smetanu na špenát

Základem pro tenhle recept je mražený listový špenát, zjemněný smetanou a zahuštěný bešamelem. Podává se jako příloha k pokrmům z masa, skvělý je třeba k těmhle luxusním vepřovým výpečkům.

Jak rozmrazit špenát

Do ledničky s ním: mrazené špenátové listy vložte do misky a nechte je přes noc v lednici, aby se úplně rozmrazily.

Co Nesázet spolu

Brambory nesázejte společně s hlíznatými druhy zeleniny, tedy těmi, které rostou pod zemí: bulvový celer, kedlubna, ředkvičky, řepa, tuřín, brambory, křen nebo kořen petržele. Hlávkový salát se nesnese s celerem nebo petrželí. Kukuřici vysaďte co nejdál od celeru nebo reveně.

Co sázet s okurkami

Na zahradě po okurkách můžete zasadit kopr, kmín, koriandr, petržel. Pohodlně si zde přijdou na své rajčata, lilky, physalis, ale i hrách, fazole, cizrna a další luštěniny. Po okurkách je přípustné vysadit kukuřici, šťovík, mátu, meduňku.