Jak pěstovat salátové okurky venku?

Jak pěstovat okurky hadovky venku

Semena zasejte do hloubky dva centimetry, poté zahrňte zeminou. Pokud budete na záhon vysazovat sazenice, měly by být silné a zdravé. Slabé a vytáhlé zežloutnou a brzy přestanou růst. Před výsadbou také myslete na to, že jsou sazenice okurek citlivé na teplo, takže stálá teplota by neměla klesnout pod 5 °C.

Kdy sázet okurky hadovky ven

Do zahrady zasaďte ideálně již mořená semena zhruba v druhé polovině května. Pokud sázíte do skleníku, můžete sázet již koncem dubna.
Archiv

Jak pěstovat venkovní okurky

Pěstování okurek

Na venkovních záhonech prospívají na slunných a před větrem chráněných místech. Pro okurky jsou vhodné teplé a středně těžké půdy. Půdu je dobré vyživit kompostem nebo chlévskou mrvou. Kořeny okurek potřebují vzduch, proto je nesmíme sázet příliš hluboko.

Jak se starat o okurky hadovky

Salátové okurky vyžadují kvalitní, výživnou (vyhnojenou), hluboko zpracovanou zem. Před výsadbou do ní lze zapracovat plná minerální hnojiva nebo speciální hnojivo ve formě rašelinového substrátu. Okurky zalévejte vodou teplou alespoň tak, jako je sama půda, v níž jsou okurky zasety.
Archiv

Jak Vyštipovat salátové okurky

Sazenice vysazujeme v řádku od sebe 60 – 70 cm a navádíme je na provázek upevněný na horním vedení (drátu, konstrukci) apod. V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).

Jak se starat o okurky ve skleníku

Okurky též mnoho vláhy odpaří velkými listy. Ztrátu vody proto pomůže omezit vysoká vlhkost vzduchu, optimálně kolem 90 %. Ale pozor, okurky nemají rády kropení – na jejich „chlupatých“ listech se totiž voda drží dlouho a může se na nich šířit plíseň. Zalévejte je proto pouze ke kořenům, nejlépe odstátou vlažnou vodou.

Jak vysoko nechat růst okurky

Na síti je můžete úspěšně pěstovat na záhonu i ve skleníku. Je však třeba dodržet určité zásady. Základem opěrné konstrukce jsou dřevěné kůly nebo železné tyče zatlučené v řadě ve vzdálenosti 2–3 m od sebe. Výška kůlu po zatlučení má mít 2 m.

Jak se Zaštipují salátové okurky

Ideální je, když ve spodní části zbavíte rostlinu všech listů a zbyde pouze holý stonek. Také je vhodné vyštipovat zálistky za prvním listem. V případě, že má rostlina méně prostoru, nenechte zahušťovat boční šlahouny. Pokud máte dostatek místa a nemusíte rostlinu omezovat v růstu, necháme boční výhony růst.

Jak vyvázat salátové okurky

V příznivých podmínkách sazenice okurek rychle rostou. Každou rostlinu je pak nutné postupně vyvázat pomocí provázku ke konstrukci ve výši asi 180 cm nad úrovní záhonu. Motouz vyvazujeme na lodyhu velmi opatrně, nejlépe v místě pod děložními lístky.

Čím hnojit salátové okurky

Asi nejjednodušším způsobem přihnojování okurek během vegetace je použití známého a osvědčeného hnojiva Cererit. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se stopovými prvky (NPK (+MgO, +S) 8-13-11 (+2, +15) s B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin.

Jak často zalévat salátové okurky

Okurky ocení zálivku, kterou budeme provádět spíše méně často, zato vydatně a důkladně. Rostlina si pak vytvoří lepší kořenový systém. Okurky stačí zalévat 1–2x týdně tak, aby se voda dostala cca 10–20 cm pod povrch půdy.

Jak daleko od sebe sázet okurky Salátovky

Mimo to vám poskytne radost z mnohem vyšší úrody vlastních salátovek. Sazenice vysazujeme v řádku od sebe 60 – 70 cm a navádíme je na provázek upevněný na horním vedení (drátu, konstrukci) apod.

Kdy nejlépe zalévat okurky

Rajčata a okurky by se měly zalévat výhradně ráno a večer. Vyvarujte se tak rozhodně poledního zalévání, kdy dojde k rychlému vypaření vody.

Jak zalévat salátové okurky

Okurky stačí zalévat 1–2x týdně tak, aby se voda dostala cca 10–20 cm pod povrch půdy. Je třeba dávat pozor na kropení listů – pokud vodu lijeme přímo na listy, přímo tím zveme plísně na návštěvu. Nejlepší je rostlinu zalévat přímo ke kořenům.