Jak pěstovat Toulitku v květináči?

Co dělat aby měla anturie plno květy

Je třeba postavit nádobu na misku s kamínky a vodou a zeminu udržovat stále vlhkou, ale ne přemokřenou. Listy rostlin navíc stále rosíme, nikoli však květy, protože by na nich vznikaly nepěkné skvrny. Obzvláště důležitá je zálivka odstátou vodou pokojové teploty, stejně jako rosení a případné sprchování vlažnou vodou.

Jak se starat o anturie v květináči

Anturie a péče o ni

V zimě rostlinu mírněji zalévejte, v létě a v době aktivního růstu však vodou nešetřete a postřikujte i listy. Anturie vyžaduje také vysokou vzdušnou vlhkost, a právě proto si zaslouží jednou týdně rosení. Neroste však květy, protože by se na nich mohly objevit nevzhledné skvrny.

Jak rozmnožit Toulitku

Namnožte si toulitku řízkováním

Nůžkami odstřihněte výhon co nejblíž u báze tak, aby na něm zůstalo co nejvíc kořenových pupenů. Odstraňte z něj spodní listy, ponechte jen dva až tři nejvyšší. Pak řízek zasaďte do substrátu pro květiny s nízkým obsahem živin a zalijte.

Jak zachranit Toulitku

Rostlina nesnáší trvalé zamokření, substrát je však nutné udržovat přiměřeně vlhký. Od října, kdy rychle klesá intenzita slunečního svitu i délka dne, musíte zálivku a přihnojování omezit. Rostlinám během zimy méně uškodí, když je necháte mírně vyschnout, než když je budete přelévat.

Jak se starat o Toulitku

Pěstování toulitky

Je teplomilná, teplota by neměla klesat pod 18 °C. Ublížit jí může i ovanutí chladným vzduchem při větrání, nebo zálivka studenou vodou. Od jara do podzimu, kdy je světla více, ji zalévejte tak, aby byl substrát stále vlhký, ne však mokrý. V zimě zálivku omezte – rostlina jí spotřebuje méně.

Jak přesadit Toulitku

Řízkování provedeme ze starší a zrovna nekvetoucí rostliny. Vyjmeme ji z květináče, roztrhneme na několik částí, kdy každá musí mít listy i kořeny. Každou část pak přesadíme do samostatného květináče s vhodným substrátem. Množení řízky provádíme v době, kdy je vhodné přesazování anturií, tedy od března do srpna.

Jak často zalévat Toulitka

Od jara do podzimu, kdy je světla více, ji zalévejte tak, aby byl substrát stále vlhký, ne však mokrý. V zimě zálivku omezte – rostlina jí spotřebuje méně. Zalévejte měkkou vodou, nejlépe dešťovou, nebo alespoň převařenou a odstátou, pokud je vaše vodovodní tvrdá.

Jak zalévat Toulitku

Rosíme, zaléváme, vlhčíme

Anthuria si skutečně potrpí na vodu, ale nesmí v ní přímo stát. Nejvíce se jim zavděčíte dešťovkou či odstátou a měkkou vodou o pokojové teplotě, protože tvrdou nedobře snášejí. Typické jsou pro ně i značné nároky na vzdušnou vlhkost – takovou, při které se začíná na listech srážet voda.

Jak pěstovat Toulcovka

Toulcovka má ráda jemné světlo

Rostlinu umístíme na světlé či polostinné místo, protože silné sluneční záření způsobuje žloutnutí listů. Ve stínu sice vydrží, ale nekvete. Chráníme před průvanem a teplotami nižšími než 15 °C. Jedině Spathiphyllum wallisii snáší teploty až do 10 °C.

Jak často zalévat Toulitku

Od jara do podzimu, kdy je světla více, ji zalévejte tak, aby byl substrát stále vlhký, ne však mokrý. V zimě zálivku omezte – rostlina jí spotřebuje méně. Zalévejte měkkou vodou, nejlépe dešťovou, nebo alespoň převařenou a odstátou, pokud je vaše vodovodní tvrdá.

Proč mi Lopatkovec nekvete

Nejčastějším důvodem, proč lopatkovec nekvete, je nedostatek světla. Přímé světlo nesnese, jak už jsme psali výše, umístěte ho však ideálně cca metr od okna.

Proč má lopatkovec zelené květy

Zezelenání květů je normální. Rostlina má ráda světlé až polostinné místo, spíše teplé a vlhké… Roste ji. Asi zde bude nadbytek světla a nízká vlhkost ovzduší.

Jakou zeminu potřebuje lopatkovec

Jak na správné pěstování rostliny lopatkovec

Rostlinu bychom měli sázet do rašelinového substrátu či do jednotné zeminy. V letních měsících bychom pro rostlinu měli zvolit stanoviště spíše v polostínu. Silné a ostré slunce by totiž s největší pravděpodobností poškodilo její krásné listy.

Čím hnojit lopatkovec aby kvetl

Kdy hnojit lopatkovec

Lopatkovec je třeba vyživovat hnojivem pro kvetoucí rostliny. Při použití hnojiva pro běžné pokojové rostliny budou sice krásně růst listy, ale pravděpodobně vám nevykvete. Lopatkovec hnojte od dubna do konce října, každých 14 dní.

Jak často zalévat lopatkovec

Voda: V létě zaléváme až 2x týdně, v zimě 1x za týden. Rostlina je poměrně odolná opomenuté zálivce. Dobře snáší i úplně vyschnutí substrátu.

Co dělat aby kvetl lopatkovec

Nenechte se zmást jeho velkými listy – aby lopatkovec kvetl, vyžaduje hnojení pro kvetoucí rostliny. V opačném případě (a díky nadbytku dusíku) věnuje svou veškerou sílu do tvorby listů a na květy mu už příležitost nezbývá. Hnojte od začátku dubna až do konce října a to nejlépe 2-4x do měsíce.

Proč žloutne listy lopatkovec

Dobrý den, rostlině žloutnou listy na stanovišti, kde je příliš světla. V zimě rostlina miluje slunné stanoviště, od jara do léta spíše polostín.