Jak pěstovat v truhlíku?

Co se dá pěstovat v truhlíku

Zejména dobře se v truhlících daří celerům, ale také jarní cibulce, paprikám, rajčatům, ředkvičkám či kedlubnám. Substrát používá vlastní, z kompostu, a přihnojuje krystalickými hnojivy. „Ve vedrech, která v létě panovala, vypije zelenina v truhlíku o šířce 60 cm za den tak 6 litrů vody,“ dodává paní Jank.
Archiv

Jakou zeleninu zasadit do truhliku

Nejlépe se bude v truhlíku dařit všem bylinkám, dále pak taková klasika jako jsou cherry rajčátka, chilli papričky, mrkev, cibule, fazolové lusky hrášek, ředkvičky nebo tzv. mini salátové okurky či klasické sladké papriky.
Archiv

Co lze zasadit do truhlíků v červenci

Do zastíněných truhlíků můžete zasadit třeba begonie, které si svou krásou v ničem nezadají s růžemi, nebo pivoňkami. Další květinou, upřednostňující stín je fuchsie, nebo balzamína. Všechny vyjmenované druhy mají spoustu barevných variant, takže vám nic nebrání v tom, abyste se blýskly nádherně rozkvetlými truhlíky.

Jak pěstovat rostliny v truhlíku

Do truhlíků s délkou asi60 cmpostačí na výsadbu 4 – 5 ks rostlin. Pokud zvolíte tmavé nádoby, ty se prohřívají mnohem rychleji než bledé. Substrát musí být propustný, výživný, ve spodní části nejlépe s drenáží. V každém případě dbejte na odtokové díry ve spodní části nádoby.
Archiv

Kdy dát macešky do truhlíků

Rostliny se dají vypěstovat ze semínek. V červnu až červenci semínka vysejte do pařeniště, truhlíků nebo na pečlivě připravený záhonek. Protože macešky při klíčení trpí vysokými teplotami, zasypte semínka jen jemně a pravidelně kropte.

Jak zasadit rajčata do truhlíku

Sázení rajčat do květináče

Je to docela jednoduché. Rostlinku v květináči namočte do vody, nebo pořádně polijte, aby se snadno uvolnila. Pak opatrně rozrušte kořenový bal. Do nádoby, kde ji budete pěstovat, dejte drenáž, trochu substrátu, do ní položte rajče a zasypte zbylým substrátem.

Jak pěstovat mrkev v truhlíku

Pro balkonové pěstování volte spíše menší odrůdy mrkve. Rostlině můžete dopřát i plné slunce, ale postarejte se o to, aby její kořen byl vždy důkladně zakrytý vlhkou zeminou. Květináč pro pěstování mrkve nemusí být moc široký, ale měl by být alespoň 30 centimetrů hluboký.

Co zasadit do truhlíků v červnu

Právě v červnu tedy můžete začít sázet převážně listovou zeleninu, ale můžete také vsadit i na některé druhy zeleniny kořenové a plodové. Vaší jistotou tedy bude například listový špenát, mrkev, roketa, červená řepa, černá ředkev, ředkvičky, hrášek, hlávkové zelí, pekingské i čínské zelí, raná kedlubna.

Jak kombinovat truhlíky

Můžete vysadit rostliny s podobnými nároky na pěstování a nezáleží na tom, zda se jedná o typickou balkónovku nebo letničku či trvalku. Kombinujte rostliny, které dlouho nebo postupně kvetou, na podzim remontují (opakovaně po sestřižení, zaštipnutí kvetou), případně do pozadí doplňte rostliny, které budou stálozelené.

Jak udělat díru do truhlíku

Výroba zavlažovacího truhlíku vám zebere maximálně deset minut. Menší truhlík otočte dnem vzhůru a opatrně do něho vrtačkou vyvrtejte otvory. Pokud nemáte vrtačku, je možné díry prohloubit například šroubovákem.

Kdy sázet květiny do truhlíku

Ideální doba pro sázení rostlinek do truhlíků je přibližně 15. května, kdy už nehrozí mrazíky.

Co v březnu do truhlíku

Ideální rostliny do jarních truhlíkůPomněnky kvetou modře, bíle i růžově. Zdroj: Shutterstock.com / Mariola Anna S tulipán (Tulipa)modřenec (Muscari)ladoňka (Scilla)snědek (Ornithogalum balansae)sedmikráska plnokvětá (Bellis perennis)primule (Primula)hyacint (Hyacinthus)krokus (Crocus)

Jak dlouho vydrží macešky

Macešky jsou dvouletky – přirozený výsev probíhá po dozrání prvních semen v červnu a červenci. Tyto rostlinky poprvé vykvetou drobnějšími květy ještě týž rok v září a říjnu a v mírném počasí nebo na dobře chráněném místě vlastně pokvetou celou zimu.

Jak casto Zalevat rajčata v Truhliku

Zalévání – většinou jedenkrát denně, podle počasí, v létě klidně 3-5 litrů vody denně do jedné nádoby. Před kratší dovolenou zaleju tak, že rajče „plave“ ve vodě, vždy se obešlo bez problémů, nehnije. Hnojení – sázím do zahradnického substrátu, který obsahuje hnojivo na 6 týdnů.

Jak velký truhlík na rajčata

Vhodné jsou zejména koktejlová rajčata, divoká rajčata nebo keříčková rajčata. Při pěstování rajčat v květináčích je důležité, aby byl květináč dostatečně velký. Rajčata mají hluboké kořeny a potřebují prostor. Květináč by měl mít průměr 30-40 cm a objem alespoň 15 litrů pro jednu rostlinu rajčete.

Která zelenina se dá pěstovat v květináči

Mezi další zeleninu, kterou lze pěstovat na balkoně, patří:Celer.Mrkev.Salát.Špenát.Mangold.Brambory.Cibule.Ředkvičky.

Jak kombinovat Truhliky

S čím kombinovat muškáty

Zkuste použít kombinaci muškátů (Pelargonium), šalvěje (Salvia), cínie (Zinnia), železníky (Verbena) a begónie (Begonia) v barvách červená, oranžová, které symbolizují oheň a lásku. Jako doplňky použijte konvice na zalévání stejné barvy a jiné nádoby a květináče, svíčky, deky.

Jak kombinovat květiny do truhlíku

Výběr letniček a výsadba

Přímé slunce snesou například muškáty, petúnie, vitálky či afrikány. Do stínu naopak volte netýkavku, molici, begónie nebo popenec břečťanovitý. Odborníci doporučují kombinovat v jednom truhlíky rostlinky převislé s těmi vzpřímenými.

Co v létě do truhlíku

Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Co Osazet do truhliku

Obvykle to tedy vypadá tak, že dominantní rostliny vysadíme do pozadí, doplňkové (výplňové) před ně do popředí a převislé vyloženě k přednímu okraji, z něhož budou stékat dolů. Dosáhneme tak dokonalého aranžmá nad i pod úrovní truhlíku a ten díky převislým rostlinám z větší části dokonce i zmizí z očí.

Co dát na dno květináče

Na dno hliněného květináče umístíme drenážní vrstvu. Můžete použít hrubý štěrk, kamínky nebo střepy ze starých hliněných květináčů.

Jakou fólií do truhliku

Aby truhlík netekl a nehnil, je potřeba vnitřní část vyložit voděodolnou folií. Ideální by byla jezírková fólie, já jsme použil dvojitý igelit. Igelit nahrubo položíme do truhlíku, zatěžkáme v rozích a na správné pozici připúvníme svorkami.

Jak kombinovat rostliny v truhlíku

Kombinace (nejen) letniček do truhlíků

Můžete kombinovat jeden druh ve vícero barev, 2 – 3 druhy, které uspořádáme při výsadbě podle výšky, šířky a přidáme převislé rostliny. Do větších keramických a dřevěných nádob můžete použít i stálezelené dřeviny, zakrslé jehličnany s letničkami či cibulovinami.

Co na okna do truhlíku

Jaké další podzimní květiny se do truhlíků hodí Ozdobit svá okna i balkony můžete ještě dalšími květinami. Použijte drátovce, libavky, macešky, kostřavy, bramboříky nebo skalničky. Velmi stylově vypadají například netřesky a sukulenty.

Kdy dát macešky v truhlíků ven

Doba výsevu záleží především na tom, kdy potřebujeme, aby maceška rozkvetla. Pro jarní kvetení vyséváme macešky v červenci (v oblastech s mírnou zimou rovnou na záhony), pro podzimní brzy na jaře, tedy už začátkem března (v chladnější místnosti bez mrazu). Vysetá semena nesmí nikdy zaschnout.