Jak pěstování dýně na balkoně?

Jak se Zaštipují dýně Hokaido

Nároky a péče o rostlinu

Dýni Hokaido je dobré zaštipovat, aby se rozvětvovala. Bude tak dávat větší úrodu. Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m. Dýni sázejte na slunné a teplé záhony.

Jak se starat o dýně

Dýně mají rády půdu s dostatkem živin, vláhy a slunečního svitu. Proto je při výsadbě přihnojte chlévskou mrvou nebo dobře rozloženým kompostem, na kterém je můžete i pěstovat. Pěstování dýní není nijak náročné. Stačí, když je budete pravidelně odplevelovat a v případě velkého sucha pravidelně zalévat.

Jak hluboko sázet dýně

📆 Pokud dáváte přednost přímému výsevu ven, teď je pravý čas. 💡 Tip: Pro klíčení potřebují dýně (ale i cukety, okurky, patizony, …) teplotu nad 14 °C. Sejte je cca 2 až 4 cm hluboko.

Jak zasadit dýňová semínka

Výsadba je ideální od konce dubna až do konce května, do dolíčků v záhonu po 2–3 semenech. Je třeba do důlku dát semen raději více, protože dýňová semena mají tendenci zasychat. Semeno ve vhodných podmínkách (tedy při teplotě přes den vyšší než 20 °C, na přímém slunci a ve vlhku) vyklíčí do pěti dnů.
Archiv

Kam zasadit Hokkaido

Dýně potřebuje hodně prostoru a nesnáší těsné sousedství jiných plodin, nejlépe se cítí, když je někde úplně mimo zeleninové záhony. Kvůli možnému přenosu houbových nemocí nepěstujeme dýně poblíž okurek, rajčat a brambor a hlavně nikdy nepo nich.

Jak pěstovat hokaido v květináči

Jak na pěstování dýně na balkóněPotřebujeme dostatečně velký květináč anebo nádobu.Dýně potřebuje dostatečnou zálivku.Dýně Hokaido pro svůj růst potřebuje světlo a teplo.Půda v květináči by měla být propustná.Zalévání musí být vydatné a pravidelné.K dýni dejme do květináče oporu.

Jak se pěstuje dýně

Dýně potřebují propustnou, středně těžkou půdu s dostatečným množstvím vláhy a živin. Ještě před výsevem je proto vhodné zapracovat na vybrané záhony kompost nebo rozleželý chlévský hnůj. Dýně se ovšem dají pěstovat i přímo na kompostu.

Jak zalévat dýně Hokaido

Dýně mají bohatou kořenovou soustavu, potřebnou vláhu si proto obstarají samy. Ale dopřejeme jim vydatnou zálivku hlavně z počátku růstu, pak během tvorby květů a plodů a také v případě dlouhodobého sucha. Zaléváme ke kořenům, ne na listy, abychom se vyvarovali šíření plísní.

Jak daleko od sebe sázet dýně

Sazenice dýní vkládáme do půdy v řadách, vzdálených od sebe alespoň 2 m a stejně tak jednotlivé rostliny. Průběžně tykve obrůstají mohutnými listy a při jejich vysazování proto předem pamatujeme na dostatek místa mezi sazenicemi.

Co sázet k dýní

Pokud se sžíráte tím, že byste chtěli mít dýně větší než váš soused, pak vězte, že nejlepším hnojivem je v tomto případě králičí hnůj. Ten se dává tzv. pod dýni, tedy dříve než rostlinu zasadíme, zakopeme do záhonu zhruba dvacet centimetrů pod povrch půl kyblíku králičího hnoje. To je tak akorát pro dvě rostliny.

Jak oddělit dýňová semínka

V domácnosti získáváme osivo postupně tak, jak dýně spotřebováváme. Vždy před vařením je rozřízneme nožem nebo rozsekneme sekerkou a semena vybereme prsty. Pokud je to možné, vyjímáme jen čistá semena, bez zbytků dužiny. Ušetříme si tak práci s čistěním.

Jak dlouho vydrží dýně

Ideální je teplota kolem 10 – 15 oC, při které následně slupka dýně ztvrdne, čímž dužinu spolehlivě ochrání. Vzdušná vlhkost by se podle doporučení měla pohybovat v rozmezí i 50-65%. Na takto vybraném a upraveném stanovišti mohou dýně vydržet čerstvé a zdravé až po dobu 4 měsíců.

Jak dlouho roste dýně Hokaido

Vegetační doba většiny odrůd je od 110 do 130 dní. Zimní tykve sklízíme plně vyzrálé až tehdy, kdy je slupka plodu tak tvrdá, že do ní nezaryjeme nehet. Na dlouhých výhonech nasazuje tykev plody postupně. Ty nejmladší, ještě s měkkou slupkou, nebudou dostatečně vyzrálé před příchodem prvních mrazů.

Kdy se sklízí dýně

Nicméně, obecně lze konstatovat, že sklizeň dýní začíná koncem srpna a končí koncem října. Pomocí několika málo triků můžete rychle zjistit, kdy máte vaše dýně sklízet. Po ukončení růstové fáze dýně jsou stonky suché a dřevnaté. Pokud je stonek zcela dřevnatý, můžete dýni sklidit bez váhání.

Kdy je zralá dýně Hokaido

Počkejme si, dokud nebude mít hokkaido uschlou, nahnědlou a zvadlou stopku – to je teprve znakem času sklizně. Nedostatečně zralá dýně má tenkou lehce zranitelnou slupku a nevydrží dlouhé skladování, zatímco pevná slupka plod lépe ochrání. Dýně můžeme skladovat na suchém chladném místě.

Jak vyklíčit semínka dýně

Jako první odstraňte dužinu ze semínka uvnitř dýně, které následně přesuňte do cedníku. Cedník vložte pod tekoucí vodu a pořádně propláchněte. Nechejte vodu volně téct po dýňové dužině a začněte pečlivě z dužiny vybírat jednotlivá semínka, které následně ještě opláchněte pod tekoucí vodou.

Kdy se Sadi dýně

Dýňová semena můžeme vysévat přímo na záhon v druhé polovině května do předem připravených jamek do hloubky 3 až 5 cm a ve vzdálenosti 1,2 až 1,5 metru od sebe. Musíme počítat s tím, že se hokaidohodně rozroste a potřebuje dostatek místa. S předpěstováním sazenic začneme zhruba začátkem dubna.

Jak rychle oloupat dýňová semínka

Základem je vždy oddělit dvě slupky narušením boční rýhy, nehtem to jde snadno u semen čerstvých, ostřím malého nožíku i u těch starších nebo sušených. Pak zatlačte dvěma prsty z obou stran slupek na výstupek u zobáčku, ten by měl jít odlomit.

Jak upéct dýňová semínka

Usušená semínka promíchejte s olivovým olejem a rozložte je na pečicí papír na plech. Troubu rozpalte na 180 °C a semínka pečte cca 30 minut, dokud nezezlátnou. Pravidelně je promíchávejte, aby se nespálila. Pokud nastavíte troubu na program gril, budou semínka rychleji hotová a také křupavější.

Jak uchovat dýně na zimu

Jak skladovat dýně

Raději volte suchý, teplý byt, než vlhký, studený sklep. Nejvhodnější je teplota 10 – 15°C. Máme ale vyzkoušeno i skladování v chodbě v panelákového bytu při teplotě kolem 20°C a dýně vydržely celou zimu. Dýně se neustále odpařuje, proto slupka dýně postupně tvrdne a po čase už není poživatelná.

Jak uchovat dýni na zimu

Celou dýni skladujte na suchém a chladném místě (okolo 15 °C, ne v lednici) tak, aby kolem ní mohl volně proudit vzduch. Pokud ji skladujete déle, občas ji prohlédněte, jestli se na některém místě nekazí.

Jak se starat o Hokaido

Mladé rostliny je nutné chránit před slimáky. Během vegetace záhon odplevelujeme, dokud rostliny nevytvoří souvislý porost. Dýně mají bohatou kořenovou soustavu, která zasahuje hluboko dopůdy, avětšinou si potřebnou vláhu obstarají samy. Když je ale delší sucho, musíme je pravidelně a vydatně zalévat ke kořenům.

Jak se pozná že je dýně zralá

Jak poznat zralou dýní

Zralou dýni poznáme velmi snadno. Přestane totiž růst, její stonek zdřevnatí a okolo nasazení stopky najdeme na slupce vlasové trhlinky. Navíc má plod samozřejmě výraznou barvu, vyloženě láká ke sklizni. A když na dýni poklepete, uslyšíte dutý, dunivý zvuk.

Jak dlouho sušit dýňová semínka

Dýňová semínka se nejlépe suší v předehřáté troubě na 180 stupňů Celsia, na papíře by se neměla vzájemně překrývat a vždy po několika minutách je vhodné jimi zatřást, aby se nepřipékala. Sušení trvá jen několik minut a po vychladnutí se mohou promnout v ruce, aby se zbavila tenkého zaschlého povlaku.

Kdy dát ven dýně

Rostliny můžete předpěstovat – vyhnete se většímu zaplevelení. Sazenice do země dáváme až po zmrzlých (to je na konci května). Semena by tedy mělo stačit dát do sadbovačů přibližně ve druhé polovině dubna. U výsevu přímo do země je však menší nebezpečí zaschnutí rostliny.