Jak reagovat na šikanu na pracovišti?

Jak se bránit šikaně nadřízeného

Šikanovaný zaměstnanec má možnost situaci řešit následnými kroky – lidskou domluvou, tím, že se obrátí s žádostí o pomoc na vedoucího pracovníka, a pokud nic z toho nepomůže, je na místě sáhnout po právní pomoci. Rovným zacházením a diskriminací, potažmo šikanou, se zabývá zákoník práce (zákon č. 262/2006 Sb).

Jak prokázat bossing

Sbírejte důkazy

vy musíte přesvědčivě prokázat, že jste obětí šikany, sexuálního nátlaku na pracovišti apod. Z toho důvodu doporučujeme zálohovat si někam e-mailovou komunikaci, psát si poznámky, sbírat různé důkazní materiály, oslovit kolegy ochotné nevhodné chování nadřízeného vůči vám dosvědčit apod.
Archiv

Jak reagovat na šikanu

Jak s dítětem o šikaně hovořit.

zjištěné skutečnosti je dobré si zapsat.) Ujistěte dítě svou podporou, rozptylte jeho obavy – dítě může mít pocit, že řešení šikany může jeho situaci i zhoršit. Vysvětlete dítěti, že neřešená šikana se může stupňovat, že nikdo mu nemá právo ubližovat a, že za šikanu si nemůže samo.

Jak se bránit proti šikaně

V první řadě se obraťte na svého nadřízeného a svěřte se mu se svými problémy. Požádejte ho, aby proti diskriminaci zakročil. V případě, že vás šikanuje váš přímý nadřízený, jděte za jeho šéfem a řekněte to jemu. Pokud už žádný výše postavený nadřízený není, obraťte se na odbory, jestliže ve firmě jsou.

Jak se pozná šikana

Dítě ztrácí zájem o učení a schopnost soustředit se na ně. Dítě bývá doma smutné či apatické nebo se objevují výkyvy nálad, zmínky o možné sebevraždě. Odmítá svěřit se s tím, co je trápí. Dítě žádá o peníze, přičemž udává nevěrohodné důvody (například opakovaně říká, že je ztratilo), případně doma krade peníze.

Jak vypadá šikana na pracovišti

Šikana na pracovišti od nadřízeného, bossing, se může projevovat i zadáváním nesplnitelných nebo ponižujících pracovních úkolů, cílené předávání negativní zpětné vazby před ostatními kolegy. Je důležité správně rozlišit bossing a zadávání úkolů od vašeho nadřízeného.

Co je to psychická šikana

Jde o mírné, převážně psychické formy násilí, kdy se okrajový člen skupiny necítí dobře. Je neoblíben a není uznáván. Ostatní ho více či méně odmítají, nebaví se s ním, pomlouvají ho, spřádají proti němu intriky, dělají na jeho účet „drobné“ legrácky apod.

Co dělat při šikanování

Co dělat, když jde o šikanu ve škole:

Domluvit si schůzku ve škole, ideálně za přítomnosti obou rodičů, aby nebyla převaha pedagogů. Přítomný by měl být třídní učitel a výchovný poradce. Rodiče by měli dostat prostor popsat, co o chování ve třídě vědí, popsat incidenty a požadovat od školy prošetření šikany.

Jak pracovat se šikanou

Účastníky šikany nikdy vzájemně nekonfrontujeme.

Rozhovor s obětí a agresorem musí probíhat odděleně (to platí také pokud je agresorů více – hromadný rozhovor obvykle přináší jen žádoucí odpovědi ze strachu z vůdce skupiny). K rozhovoru s agresorem může dojít, až když máme shromážděné dostatečné informace a důkazy.

Jak se chovat při šikaně

Legrace nesmí být jednostranná a druhému dítěti nepříjemná, vadit mu nebo ho zraňovat. Pokud se tak stane, je na místě omluva a vyjádření lítosti. Při šikaně chce agresor záměrně ubližovat a z šikany má radost. Toto chování se také opakuje a většinou stupňuje.

Kdy se jedná o šikanu

Kdy se jedná o šikanu. Šikanu v práci lze poznat celkem jednoduše. Zpravidla se jedná o dlouho trvající nepřátelské vztahy a nepřátelskou náladu, která přerůstá až v ponižování druhého, a to klidně více zaměstnanci najednou.

Jak řešit šikanu

Co dělat, když jde o šikanu ve škole:

Domluvit si schůzku ve škole, ideálně za přítomnosti obou rodičů, aby nebyla převaha pedagogů. Přítomný by měl být třídní učitel a výchovný poradce. Rodiče by měli dostat prostor popsat, co o chování ve třídě vědí, popsat incidenty a požadovat od školy prošetření šikany.

Jak se řeší šikana

Vždy je třeba co nejrychleji začít řešit situaci s třídním učitelem žáka. Šikanovat však může nejen žák nebo skupina žáků, ale výjimečně také učitel žáka. Ve všech případech je třeba se obrátit na vedení školy a na pedagogicko-psychologickou poradnu.

Co se považuje za šikanu

Vnější znaky. Definice šikany jako „opakovaného týrání, zotročování, ponižování nebo omezování jedince nebo skupiny jiným jedincem nebo skupinou prostřednictvím agrese či manipulace“ se opírá právě o vnější znaky šikanování.