Jak reagovat na šikanu ve škole?

Jak se bránit proti šikaně ve škole

V případě, že se ani vedení školy řešení šikany dostatečně nevěnuje, máte možnost podat stížnost zřizovateli nebo České školní inspekci. V případě, že máte podezření na trestný čin (vydírání, vyhrožování, krádež apod…) obraťte se na Policii ČR. Škola je povinna se vaším oznámením zabývat.
Archiv

Jak zastavit šikanu ve škole

Do řešení se musí zapojit vedení školy a spolu s dalšími pedagogy poskytnout pomoc a podporu svému kolegovi. Nelze očekávat, že se šikanou si učitel poradí sám. Obětí šikany se může stát kdokoli, bez ohledu na věk a odborné zkušenosti.
Archiv

Jak se řeší šikana

Vždy je třeba co nejrychleji začít řešit situaci s třídním učitelem žáka. Šikanovat však může nejen žák nebo skupina žáků, ale výjimečně také učitel žáka. Ve všech případech je třeba se obrátit na vedení školy a na pedagogicko-psychologickou poradnu.

Jak zastavit šikanu

Pokud jste svědky šikany, zabraňte jí!

Jste svědkem šikany a nevíte, jak řešit šikanu na pracovišti, čtete dále. Je nutné tuto skutečnost okamžitě nahlásit. Pokud se vaši vedoucí o šikaně nedozví, nemohou ji zastavit. Šikana se může rozrůst do dalších částí vaší společnosti a může se dotknout i vás osobně.

Jaký je trest za šikanu

Pokud k šikanování došlo v průběhu vyučování, nese plnou odpovědnost škola. Prokáže-li se zanedbání ředitele školy nebo některého pedagoga, může být právně nebo pracovněprávně potrestán. Na školském zařízení lze v oprávněných případech požadovat i náhradu škody vzniklé v důsledku šikany.

Jak se chová šikanované dítě

Dítě ztrácí zájem o učení a schopnost soustředit se na ně. Dítě bývá doma smutné či apatické nebo se objevují výkyvy nálad, zmínky o možné sebevraždě. Odmítá svěřit se s tím, co je trápí. Dítě žádá o peníze, přičemž udává nevěrohodné důvody (například opakovaně říká, že je ztratilo), případně doma krade peníze.

Jak pomoci Šikanovanému dítěti

Vhodné je o celé věci promluvit s třídním učitelem dítěte, podrobně jej informovat o tom, co jsme se od dítěte dozvěděli. Pokud možno se zaměřit na fakta, vyhnout se vypjatým emocím a jakémukoli osočování. Během rozhovoru s pedagogem je vhodné orientačně zmapovat možnosti a ochotu školy zabývat se tímto problémem.

Jak se projevuje šikana

Přímé varovné signály šikanování

Posměšné poznámky na adresu jedince, pokořující přezdívka, nadávky, ponižování, hrubé žerty na jeho účet. Kritika jedince, výtky na jeho adresu, zejména pronášené nepřátelským až nenávistným, nebo pohrdavým tónem.

Jak se bránit šikaně nadřízeného

Jak se bránit šikaně na pracovišti1) Obstarejte si důkazy. Pro případný spor i řešení s nadřízenými jsou klíčové důkazy.2) Upozorněte na nevhodnost daného jednání3) Informujte o šikaně své nadřízené4) Konzultujte věc s advokátem.5) Braňte se soudní cestou.

Kdo je nejčastěji šikanován

Spektrum odlišností je velké, nejčastěji jsou šikanováni jedinci handicapovaní vzhledově, sociálně či fyzicky, lidé úzkostní, plaší, či ti, kteří se odlišují rasově, národnostně, vyznáním víry nebo chováním. Stejně tak se může obětí stát nový člen skupiny (nový žák, spolupracovník).

Jak se zachovat při šikaně ve škole

Co dělat, když jde o šikanu ve škole:

Domluvit si schůzku ve škole, ideálně za přítomnosti obou rodičů, aby nebyla převaha pedagogů. Přítomný by měl být třídní učitel a výchovný poradce. Rodiče by měli dostat prostor popsat, co o chování ve třídě vědí, popsat incidenty a požadovat od školy prošetření šikany.

Jak potrestat šikanu

Pokud k šikanování došlo v průběhu vyučování, nese plnou odpovědnost škola. Prokáže-li se zanedbání ředitele školy nebo některého pedagoga, může být právně nebo pracovněprávně potrestán. Na školském zařízení lze v oprávněných případech požadovat i náhradu škody vzniklé v důsledku šikany.

Proč se děti šikanují

Hlavním smyslem šikany je totiž snaha druhého ponížit a dát najevo svou dominanci. Někdy může být šikana voláním o pomoc v těžké životní situaci nebo nevhodným způsobem sebeprosazování.

Proč dochází k šikaně

Základní příčinou, proč jeden začíná šikanovat druhého, je skrýt vlastní strach, vytvářet falešný pocit bezpečí a zároveň využít strachu druhého. Již v počátku se tak skupina diferencuje na „silné“ a „slabé“, přičemž vazba mezi nimi je oboustranná a překvapivě silná (zejména v pokročilých stádiích).

Co je to psychická šikana

Jde o mírné, převážně psychické formy násilí, kdy se okrajový člen skupiny necítí dobře. Je neoblíben a není uznáván. Ostatní ho více či méně odmítají, nebaví se s ním, pomlouvají ho, spřádají proti němu intriky, dělají na jeho účet „drobné“ legrácky apod.

Jak řešit staffing

Důležitou roli hraje vnímavost vedoucího a jeho schopnost včas poznat náznaky šikany, čím dříve ji bude řešit, tím lépe. Vhodným způsobem je individuální rozhovor s jednotlivými členy týmu, nutností je vymezit dané hranice, nepoužívat výhružky, snažit se najít oboustranný kompromis.

Co je to staffing

Staffing, nebo-li po česku rozmisťování pracovní síly organizace. Úzce souvisí se vstupem a výstupem pracovník do a z organizace, tedy s vnitřní a vnější mobilitou organizace.

Co je šikana na pracovišti

Nejčastěji se jedná o psychický nátlak a agresi, která může ústit i ve vážné zdravotní problémy. Šikana v práci probíhá opakovaně nebo dlouhodobě, nejčastěji jde o urážky, pomluvy, ale i fyzické napadání nebo třeba takzvané „házení klacků pod nohy“, tedy znesnadňování nebo přímo sabotáž pracovních úkolů.

Jak se chovat při šikaně

Legrace nesmí být jednostranná a druhému dítěti nepříjemná, vadit mu nebo ho zraňovat. Pokud se tak stane, je na místě omluva a vyjádření lítosti. Při šikaně chce agresor záměrně ubližovat a z šikany má radost. Toto chování se také opakuje a většinou stupňuje.