Co vytváří halogeny
Díky jednomu nespárovanému elektronu ve valenční vrstvě vytváří halogeny dvouatomové sloučeniny X2 (tedy F2, Cl2, Br2 a I2). Sloučeniny tvořené pouze z halogenů (např. fluorid jodistý IF7) nazýváme interhalové. Žádný z halogenů se nevyskytuje v přírodě v elementární podobě.
ArchivPodobné
Co mají halogeny společného
Všechny halogeny mají ve své valenční elektronové vrstvě sedm elektronů. Halogeny jsou velmi reaktivní, proto se vyskytují pouze vázané ve sloučeninách. Nejrozšířenějším halogenem je chlor. Fluor a chlor jsou za normální teploty plyny, brom je kapalina a jód je pevná látka, která velmi snadno sublimuje.
Jaký je rozdíl mezi halogeny a halogenidy
Halogenidy jsou dvouprvkové sloučeniny fluoru, chloru, bromu a jodu s dalšími prvky. F, Cl, Br, I mají společný název HALOGENY. Z tohoto slova je odvozen název jejich dvouprvkových sloučenin – halogenidy.
Jaké molekuly vytváří halogeny
Halogeny jsou velmi reaktivní prvky, jsou barevné a všechny tvoří dvouatomové molekuly. Fluor (F2) je nazelenalý plyn.
Archiv
Který halogen je Nejreaktivnější
Všechny halogeny patří mezi velmi reaktivní prvky. Fluor je nejreaktivnější prvek vůbec.
Na co je halogen
S halogeny a jejich sloučeninami se setkáváme denně. Jsou součástí zubních past, fotografických filmů, bazénové chemie a mnoha dalších oblastí našeho každodenního života. Sloučeniny fluoru se uplatňují stejně dobře v domácnostech jako teflonové nádobí nebo anestetika v medicíně.
Co patří mezi halogenidy
Halogenidy jsou dvouprvkové sloučeniny halogenů s elektropozitivnějšími prvky nebo soli halogenovodíků. Nejznámější z nich je chlorid sodný, NaCl – kuchyňská sůl. Jsou podskupinou halidů jako tzv. anorganické halidy.
Proč se halogeny vyskytují v přírodě volné
V přírodě se halogeny vyskytují pouze ve sloučeninách, především jako soli. Tyto soli můžeme najít v krystalické formě jako minerály nebo rozpuštěné ve vodě (především mořská voda obsahuje velké množství rozpuštěných solí). Asi nejznámější je sůl kamenná neboli halit (sůl kuchyňská).
Kde se používají halogeny
S halogeny a jejich sloučeninami se setkáváme denně. Jsou součástí zubních past, fotografických filmů, bazénové chemie a mnoha dalších oblastí našeho každodenního života. Sloučeniny fluoru se uplatňují stejně dobře v domácnostech jako teflonové nádobí nebo anestetika v medicíně.
Co patří mezi halogeny
Halogenidy jsou dvouprvkové sloučeniny halogenů s elektropozitivnějšími prvky nebo soli halogenovodíků. Nejznámější z nich je chlorid sodný, NaCl – kuchyňská sůl. Jsou podskupinou halidů jako tzv. anorganické halidy.
Jak vznikají halogenidy
Halogenidy se připravují např. přímou syntézou prvků (2 Fe + 3 Cl2 → 2 FeCl3) nebo reakcí halogenovodíkových kyselin s neušlechtilými kovy, hydroxidy a oxidy kovů (Zn + 2 HCl → ZnCl2 + H2; KOH + HCl → KCl + H2O).
Jak se tvoří halogenidy
Jsou sloučeniny halogenů a prvků s nižší elektronegativitou. Dají se připravit například přímou reakcí prvků (viz reakce 1), reakcí halogenovodíkové kyseliny s kovem (viz reakce 2), oxidem (viz reakce 3), hydroxidem (viz reakce 4) nebo uhličitanem (viz reakce 5) atd.
Co to je brom
Brom je červenohnědá kapalina. Je to jeden ze dvou prvků PSP a jediný nekov, který je kapalný za laboratorní teploty (teplota tání je -7,2°C). Brom je málo rozpustný ve vodě, ale velmi dobře rozpustný např. v CCl4, CS2 nebo methanolu.
Jak poznat halogenidy
Halogenidy jsou binární (dvouprvkové) sloučeniny halogenu s nějakým prvkem. Vznikají odtržením vodíku z halogenvodíkových kyselin, tj. kyselina fluorovodíková HF, kyselina chlorovodíková HCl, kyselina bromovodíková HBr a kyselina jodovodíková HI. Proto mají halogenidy ve svých sloučeninách vždy oxidační číslo I-.
Co obsahuji halogenidy
V plynné fázi obvykle tvoří monomerní nebo malé oligomerní molekuly (CdCl2, Al2 Cl6). Molekulové halogenidy tvoří některé kovy ve vyšších oxidačních stupních (titan, cín, olovo, vanad, niob, molybden, wolfram, osmium), nekovy (uhlík, dusík, fosfor, síra) a polokovy (bor, křemík, arsen, antimon, selen, tellur).
Co se dávalo vojákům do čaje
Astronauty, kteří se vydají na delší cestu na Mars, by mohlo čekat podobné opatření, jež se za první světové války dostávalo vojákům na frontě. Tehdy se jim do čaje přidával brom snižující jejich sexuální aktivitu.
Jakou barvu má chlór
Chlor je to světle žluto-zelený, silně korozivní plyn.
Co to je halogen
Jako halogeny nazýváme prvky nacházející se v 17. (VII. A) skupině. Mezi halogeny patří fluor, chlor, brom, jod a radioaktivní astat.
Co je Brom ak čemu se používá
Sloučeniny bromu se dnes široce využívají především při výrobě zpomalovačů hoření a hasicích přístrojů, ve fotografickém průmyslu, při výrobě pesticidů, dezinfekčních činidel nebo slzotvorných prostředků. Sloučeniny bromu, především kyselinu bromovodíkovou a nejrůznější barviva, využívá také chemický průmysl.
Co se stane když vypiju chlor
Koncentrace chloru 1000 ppm ve vzduchu je pro člověka smrtelná, ale chlor cítíme již při koncentraci 1 ppm. I nízké koncentrace chloru mohou způsobit podráždění očí a plic s bolestivými následky. Prvními příznaky otravy jsou kašlání a zvracení, následně dochází k poškození plic a očí.
Co dělat při nadýchání se chloru
Při nadýchání
Okamžitě přerušte expozici, dopravte postiženého na čerstvý vzduch, zajistěte postiženého proti prochladnutí, zajistěte lékařské ošetření – přetrvává-li podráždění, dušnost nebo jiné příznaky.
V čem se nachází brom
Na Zemi je brom přítomen pouze ve formě sloučenin, většina z nich je rozpuštěna v mořské vodě a ve vodě některých vnitrozemských jezer (Mrtvé moře, Velké solné jezero). Mineralogicky doprovázejí sloučeniny bromu analogické sloučeniny chloru, ovšem pouze ve velmi nízkých koncentracích.
Jak dlouho je chlor ve vodě
Záleží na tom, kolik chloru voda obsahuje. Obecně ale můžeme říci, že chlor z vody vyprchá za 1–5 dní (v závislosti na jeho koncentraci). Ve většině případů se proto vyplatí nečekat, až chlor zmizí sám od sebe, ale raději ho aktivně odstranit.
Jak dlouho trvá otrava
Léčba otravy jídlem
Během 2 dnů příznaky zpravidla samy odezní. Obvykle jako léčebné opatření stačí zmírňovat dopady zvracení a průjmu. Na prvním místě je rehydratace. Zvracením i průjmem totiž tělo ztrácí mnoho tekutin.
Co se stane když se napiju Sava
Například přípravky, jako jsou Savo nebo Domestos, které slouží k rozpuštění vodního kamene, obsahují koncentrované kyseliny a při požití mohou způsobit poleptání jícnu, žaludku nebo ústní dutiny.