Jaká rizika přináší černá skládka?

Co dělat s černou skládkou

Pokud máte informace o vznikající černé skládce, případně o osobě, která odkládá odpady mimo vyhrazená místa, podejte podnět na obecní úřad obce s rozšířenou působností. Pokud máte důkazy, na základě kterých by bylo možné zjistit, kdo skládku založil nebo do ní přispíval, přiložte je k podnětu.

Co to je černá skládka

Černá skládka je obecně místo, které není určeno pro skladování odpadu a kde je odpad nelegálně odkládán. Osoby, které sem odpady nelegálně odkládají, jsou obvykle obtížně dohledatelné. V praxi se tak jedná často o odlehlá místa, ze kterých se postupem času stávají smetiště různých druhů odpadu.

Jak ohlásit nedovolenou skládku

Nepovolenou skládku je třeba nahlásit. Komu Ne úplně nejsnazší, ale zdaleka nejjistější cestou je oslovit přímo konkrétní úřad (obecní, nebo úřad obce s rozšířenou působností, městský), respektive přímo odbor, pod který problematika odpadového hospodářství, odpadů a nelegálních skládek spadá.

Kdo řeší černé skládky

Pokud má černá skládka negativní dopad na životní prostředí (např. z ní unikají nebezpečné látky), měla by se jí zabývat i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP), popř. jiný příslušný orgán ochrany životního prostředí (např. vod nebo přírody a krajiny).

Kdo je vlastníkem odpadu

(3) V případě komunálních odpadů a odpadů z obalů, s výjimkou odpadů z domácností, je původcem těchto odpadů vlastník nemovité věci, kde vznikají, pokud tak vyplývá z písemné smlouvy s osobou, která by byla původcem odpadu podle odstavce 1, a nejpozději v okamžiku vzniku odpadu se stává vlastníkem odpadu.

Co je to sběrný dvůr

Sběrný dvůr je tedy místem určeným obcí nebo městem ke shromažďování a sběru vybraných složek komunálních odpadů a je vybaven několika druhy shromažďovacích prostředků (různé typy kontejnerů, sběrné boxy, uzavřené sklady nebezpečných odpadů apod.).

Jak evidovat odpady

Jak evidovat

Odpad může předat pouze oprávněné osobě nebo jiné vlastní provozovně a ta jej po převzetí musí v průběžné evidenci zapsat pod stejným katalogovým číslem, kategorií a hmotností jako původce. Důležitá je i správná identifikace původce a oprávněné osoby pomocí IČP/IČZ/ORP.

Kdo může likvidovat nebezpečný odpad

Likviduje se buď ve speciálních spalovnách nebezpečných odpadů (těch je na území ČR celkem 22), nebo ve specializovaných firmách, nebo se ukládá na zabezpečené skládky nebezpečných odpadů. Tematika nebezpečných odpadů se netěší takové publicitě jako recyklace.

Kam se starou matraci

Na starou matraci využijte sběrný dvůr

Odvezete-li ji do sběrného dvora v místě vašeho bydliště, odeberou ji zde od vás zcela zdarma. Některé firmy prodávající matrace nabízejí službu, v rámci níž vám odvezou starou matraci, jestliže si u nich koupíte novou.

Kam vyhodit rotoped

rotoped) může občan buď odložením do velkoobjemového kontejneru, který bývá pravidelně přistavován – informace o termínech má místně příslušný obecní úřad nebo odevzdáním do sběrného dvora, podmínky provozu a nutnost mít nebo nemít OP, stanoví opět místně příslušný obecní úřad.

Kdo má povinnost podat hlášení o odpadech

Každý živnostník, firma nebo obec, která vyprodukovala nebo nakládala s více než 600 kg nebezpečného nebo s více než 100 tunami ostatního odpadu za loňský rok, je povinna zpracovat a zaslat hlášení o produkci a nakládání s odpady do ISPOP, a to do 28. února následujícího roku.

Co se považuje za nebezpečný odpad

Mezi nebezpečné odpady patří barvy, lepidla, rozpouštědla, oleje, pesticidy, léky a domácí chemikálie. Nebezpečnými vlastnostmi jsou: toxicita, karcinogenita, mutagenita, infekčnost, ekotoxicita, výbušnost, hořlavost, uvolňování toxických plynů a další podobné vlastnosti.

Co se dává do nebezpečného odpadu

Nebezpečný odpad

Proto musí být využity nebo odstraněny ve speciálních zařízeních. Tyto odpady nepatří do sběrné nádoby na směsný komunální odpad. Patří sem: barvy, laky, lepidla, rozpouštědla, oleje, pesticidy, léky a domácí chemikálie, atp. Nebezpečné odpady můžete odložit v rámci mobilního sběru.

Co se dělá s Biologickym odpadem

Důležité je jejich třídění u zdroje a následné předání ke zpracování do zařízení, které je k tomu určeno (kompostárny, bioplynové stanice). Tímto se zamezí ukládání biologicky rozložitelných odpadů na skládky, kde jsou zdrojem skleníkového plynu methanu a výluhů v průsakových vodách.

Kam s molitanem

Molitan. Jakkoliv plastově a uměle se tváří, do plastu k recyklaci nepatří. Malé množství můžete dát do směsného odpadu, větší patří do sběrného dvora.

Kam vyhodit polštáře

Do kontejneru na textil rozhodně nepatří znečištěné či mokré oblečení, polštáře, peřiny nebo koberce. S těmi musíte zamířit na sběrný dvůr.

Kam patří pytle od cementu

Papírové pytle od stavebních hmot (cementu, vápna, stavebních lepidel apod.), použité kapesníky, ubrousky, dětské pleny, čajové pytlíky a kávové filtry také nepatří do kontejneru na papír, ale do nádoby („popelnice“) na směsný odpad!

Jak vést průběžnou evidenci odpadů

Každý záznam o odpadu musí být očíslovaný a musí obsahovat datum produkce nebo nakládání s odpadem. V záhlaví průběžné evidence je potřeba uvést údaje o sídle společnosti a provozovně, za kterou je průběžná evidence vedena včetně osoby, která je za evidenci zodpovědná.

Kam patří nebezpecny odpad

Nebezpečné odpady můžete odkládat do sběrného dvora, nebo využít mobilního sběru, pokud je obcí organizován. Když si nevíme rady s nějakým prázdným obalem, podívejme se na jeho etiketu, vždy by měla být na jeho obalu informace, jak s daným obsahem naložit.

Kam vyhodit hořlaviny

Likviduje se ve speciálních spalovnách nebezpečných odpadů nebo se recykluje ve specializovaných firmách. Často se jedná o žíravé, vysoce reaktivní látky, hořlaviny či jedy. Existují také jedy, které mohou závažně ohrozit zdraví či život zvířat nebo mít zásadní negativní dopady na životní prostředí.

Kde se likviduje nebezpečný odpad

Likviduje se ve speciálních spalovnách nebezpečných odpadů nebo se recykluje ve specializovaných firmách. Často se jedná o žíravé, vysoce reaktivní látky, hořlaviny či jedy. Existují také jedy, které mohou závažně ohrozit zdraví či život zvířat nebo mít zásadní negativní dopady na životní prostředí.

Co patří do černé popelnice

Zbytkový odpad odkládáme do sběrných nádob na směsný komunální odpad (šedá nebo černá barva). Patří sem: popel, smetí, odpady z kuchyně, znečištěný papír, znečištěné plasty, atp. Nepatří sem: látky tekuté, nebezpečné odpady a jiné předměty, které by mohly ohrozit zdraví a bezpečnost osob.

Co s odpadem ze zahrady

Nejlepší ekologickou likvidací zbytků ze zahrady je proto kompostování. Z velkého množství odklizeného listí si připravte listovku, prvotřídní substrát pro pěstění rostlin v nádobách , zdroj živin pro ovocné stromky a keře a velmi prospěšnou příměs do zeminy na záhonech.

Kam vyhodit plevel ze zahrady

Co s vytrvalým plevelem

Proto bychom plevel měli kompostovat odděleně, v černých plastových pytlích a přimíchat k němu vědro nadrobno posekané trávy ze sekačky, aby se tvořil dostatek tepla. Pytel zavážeme a necháme ležet nejméně šest měsíců, v chladném období déle. Až poté jeho obsah přidáme do kompostu.

Kam vyhodit sešívačku

Vysloužilý sešívačky a děrovačky patří do směsi, tak jako psací potřeby od per, přes propisky po zvýrazňovače – když si ale najdem chvilku a rozložíme to na součástky, tak pak ty plastové (jako tělo propisek a víčka) můžem vytřídit do plastů. Kovový svorky ovšem můžeme poslat do kontejneru na kovy, jedna radost!