Jak roste fazole?

Jak rychle roste fazole

Hloubka výsevu by měla být zhruba 5–7 cm. Výsev je možný i do tzv. hnízd – do jamek vzdálených 30–40 cm se sejí tři až čtyři semena. Fazol vzejde do týdne až 14 dnů.
Archiv

Co dělat s Nedozrálými fazolemi

Fazole a jejich lusky můžeme jíst jedině zralé a nebo tepelně upravené. Nezralé obsahují toxalbuminy, což jsou jedovaté bílkoviny, ovšem právě rozložitelné vařením. Čili nedozrálé lusky, které jsou tak výborné vařené, určitě nepojídejte syrové.
Archiv

Jak se starat o fazole

Fazole mají především v období klíčení a při nasazování lusků rády vydatnou a pravidelnou zálivku, nesmíme je nechat žíznit. Jakmile se objeví květy, zaléváme rostliny vydatně jednou týdně, to je lepší než po troškách každý den.
Archiv

Jak nasadit fazole

Sázíme 3 – 6 fazolí pnoucích, zhruba 7 cm hluboko a 80 cm od sebe. Keříčkové sázíme po 3 – 4 kusech zhruba 35 cm od sebe. Fazole sázíme až přestanou přízemní mrazíky a půda je dostatečně prohřátá tj. teplota půdy okolo 10 stupňů.
Archiv

Jak pěstovat fazol na zahradě

Půda pro pěstování by měla být lehčí až středně těžká, mírně vlhká s neutrální reakcí 6–7 pH. Nejlépe se fazolím bude dařit na stanovišti, kam svítí dopolední slunce, vyhovuje jim i polostín. Nesmíme zapomenout na hojnou pravidelnou zálivku především v období klíčení a při nasazování lusků.

Co žere fazole

Škůdci hrachu a fazolí: třásněnka, obaleč, zrnokaz, květilkaTřásněnky na hrachu.Kyjatka hrachováHousenky obaleče hrachového.Dospělec zrnokaze.Dospělec listopase.Vzcházející fazole poškozené květilkou všežravou.

Kdy jsou fazole jedovaté

Právě tepelná úprava je u fazolí velmi důležitá. Všechny fazole (až na fazole Mungo a Adzuki) jsou totiž za syrova jedovaté. Jedovaté jsou i jejich lusky, klíčky a další části. Obsahují jedovatý phasin, jenž může citlivějším lidem způsobit střevní problémy, či dokonce těžkou otravu.

Které fazole jsou jedovaté

Ne každý ale ví, že se můžeme otrávit i špatně uvařenými fazolemi. Všechny fazole až na fazole Mungo a Adzuki jsou jedovaté. Jedovaté jsou i jejich lusky, klíčky a další části. To však neznamená, že bychom měli fazole ze svého jídelníčku vyloučit nebo se jich obávat.

Jak a čím hnojit fazole

Protože fazole patří mezi bobovité rostliny, které jsou schopny vázat dusík ze vzduchu, je zvláště potřeba dusíku nízká. Důležité je dobré zásobení ostatními živinami a vodou bezprostředně před kvetením a během něho. Kromě kompostu přidáváme kombinované hnojivo. Fazoli bohatě zavlažujeme, přihrnujeme, často okopáváme.

Co Nesnasi fazole

Věnujte pozornost tomu, jaké plodiny vysadíte do půdy po fazolích. Nevhodné jsou bobovité plodiny a cibulová zelenina. Semena fazolí vzejdou po 8 – 14 dnech, kdy je vhodné prokypřit půdu, a pokud je vlhký rok, tak i ošetřit postřikem proti houbovým chorobám.

Kdy se sbírají fazole

Jak a kdy fazole sklízet Jakmile začnou žloutnout a opadávat listy, dává rostlina najevo, že je čas sklizně. Lusky postupně zasychají, semena v nich jsou zralá, vybarvená a tvrdá. Když zatřesete rostlinou, uslyšíte jak v nich semena chrastí.

Proč nejíst fazole

Některé luštěniny – například fazole – jsou pro člověka za syrova nepoživatelné proto, že obsahují jedovaté lektiny. Ty jsou však tepelně labilní, což znamená, že vařením je lze zničit (a tím i zneškodnit). Pozor, fazole se nesmí jíst syrové! Syrové fazole obsahují fytohemaglutinin.

Co se stane kdyz snim Syrove fazole

Obvykle za 2–3 hodiny po požití syrových fazolových bobů nebo lusků se objevuje nauzea, zvracení, břišní koliky, průjmy až pod obrazem hemoragické gastroenteritidy.

Jak nechat naklíčit fazole

Luštěniny nejprve nechte přes noc nebo celý den máčet ve vodě, poté je slijte, propláchněte a vložte do PET lahve (případně klíčící nádoby). Luštěniny takto ponechte při pokojové teplotě zhruba 2-3 dny, dokud nevyrostou klíčky, u každého druhu to trvá jinak dlouho.

Jak hluboko zasadit fazole

Jak vyséváme

Podlouhlá oválná semínka prstem zatlačíme 2 až 3 cm hluboko do předem zkypřené zahradní zeminy. Vyséváme buď v odstupech 10 cm do řádků vzdálených od sebe asi 40 cm, anebo tzv. do hnízd po pěti rostlinách, která jsou od sebe asi 50 cm.

Kdy jsou zrale lusky

Fazolky sklízíme v momentě, kdy dorostou délky asi 10 cm.

V té chvíli jsou nejlahodnější a nejzdravější. Fazolky stačí jemně utrhnout, dejte si při sklizni pozor, abyste omylem nevytrhli celou rostlinu. Pravidelná sklizeň podnítí růst nových a čerstvých plodů.

Jak dlouho vařit fazole aby nebyly jedovaté

Do vroucí vody vhoďte fazolky a nechte je buď jen krátce spařit a nebo do měkka uvařit (uvaření do měkka zabere v průměru 5-6 minut, pokud ale víte, že budete fazolky dále zpracovávat metodou, při které ještě změknou, například restovat v pánvi, budou stačit i 3 minutky). Nebojte se vodu klidně přesolit.

Kdy se sklízejí fazole

Fazolky sklízíme v momentě, kdy dorostou délky asi 10 cm.

V té chvíli jsou nejlahodnější a nejzdravější. Fazolky stačí jemně utrhnout, dejte si při sklizni pozor, abyste omylem nevytrhli celou rostlinu.

Čím hnojit fazole

Hnojení fazolí

Protože fazole patří mezi bobovité rostliny, které jsou schopny vázat dusík ze vzduchu, je zvláště potřeba dusíku nízká. Důležité je dobré zásobení ostatními živinami a vodou bezprostředně před kvetením a během něho. Kromě kompostu přidáváme kombinované hnojivo.

Jak poznat zralé fazole

Sklizňovou zralost poznáme tak, že zelené fazolové lusky jsou pevné a je možné je rozlomit na kousky. Semena v luscích by měla být stále velmi malá a neměla by vytvářet boule na luscích. Zelené fazolové lusky sbíráme průběžně jak dorůstají. Trháme je opatrně, abychom omylem nevytrhli celou rostlinu.

Jak loupat fazole

Lusky lze snadno loupat v ruce prsty. Pracujeme ve větší ploché misce nebo nad bedničkou, ve které zachytáváme vypadávající a vyskakující semena. Před loupáním si lusky přebereme a vyřadíme zakrnělé, nemocné, deformované a podobně. Když jsme vytrhali celé keříky, je rychlejší je vyšlapat nebo vymlátit.

Kdy trhat fazole

Jak poznat, kdy je čas sklizně Fazolové lusky začněte otrhávat, jakmile se při ostrém ohnutí hladce zlomí. Pokud chcete mít velkou úrodu, fazolky protrhávejte každý týden – podpoříte tím tvorbu nových květů. Takto můžete docílit, že rostlina velká dva metry urodí až dva kilogramy fazolí.

Jak urychlit fazole

Do hrnce, ve kterém vaříte fazole, přidejte lžičku jedlé sody. Nejenže změkne, aniž by byla dlouho ve vodě, ale urychlí se tím i její příprava.

Co s vodou z fazolí

Budete-li vařit fazole samostatně, nikdy vodu nesolte a už vůbec nikdy nepřidávejte do vody cokoli kyselého. Fazole by byly tvrdé i za dvě hodiny. Viz proces beta-eliminace. Při samotném vaření pak v polovině varu (po 40 minutách) z fazolí vodu opět slijeme a nepoužíváme.

Jak hnojit fazole

Protože fazole patří mezi bobovité rostliny, které jsou schopny vázat dusík ze vzduchu, je zvláště potřeba dusíku nízká. Důležité je dobré zásobení ostatními živinami a vodou bezprostředně před kvetením a během něho. Kromě kompostu přidáváme kombinované hnojivo.