Co vysadit na okrasnou zahradu
Do malé okrasné zahrady se hodí například převislý habr, japonský javor, zakrslé borovice nebo magnolie, které nádherně kvetou. Středně velké rostliny a keříčky – tyto rostliny měly tvořit tzv. střední patro okrasné zahrady. Vysadit můžete například aksamitník, plamenky nebo hvozdíky.
ArchivPodobné
Jaké květiny do zahrady
Na záhonech venkovských zahrad se budou dobře cítit i jiřinky (Dahlia), proskurníky (Alcea), sluncovky (Heliopsis), krásenky (Cosmos), hvozdíky (Dianthus), kontryhele (Alchemilla), plamenky latnaté (Phlox paniculata) nebo anglické růže. Také kuchyňské bylinky a léčivky tu mají své neodmyslitelné místo.
Archiv
Jaké trvalky na zahradu
Trvalky na zahradu – 10 nenáročných trvalek pro každou zahraduŠalvěj hajní (Salvia nemorosa)Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea)Kakost krvavý (Geranium sanguineum)Hosta – bohyška.Čechrava Arendsova (Astilbe arendsii)Denivky (Hemerocallis)Rozchodník (Sedum)Šanta (Nepeta x faassenii)
Co vysadit na okraj záhonu
Okraje jednobarevné, pestré i proměnlivé
Proměnlivou tvář obrubám propůjčují trvalky s krásným podzimním vybarvením – kakosty, rdesno (Persicaria affinis), pryšce (Euphorbia). Naopak celoroční zeleň přinášejí listy zimostrázu, trávničky přímořské (Armeria maritima), hvozdíků (Dianthus) a levandule.
Jak kombinovat zeleninu na zahradě
Můžeme na záhony brambor přidat česnek, ale i mátu, a okolo záhonu vysadit aksamitník, měsíček, ale třeba i rozmarýn a tymián. No a k rajčatům nebo přímo mezi ně, vysadíme také česnek, a třeba i cibuli, či lichořeřišnici. Velice vzájemně prospěšná je i kombinace rajčat a zelí.
Co do rohu zahrady
Skvělou možností, jak vyplnit prázdný roh jsou vyvýšené záhony, které mají spoustu výhod a inspiraci na ně naleznete zde. V případě, že doma máte staré harampádí, můžete z něj vytvořit zajímavý doplněk a dekoraci pro prázdný roh. Vytvořit si můžete i krásné květinové záhony nebo jezírka s vodopádem.
Co nesmí chybět na zahradě
5 věcí, které nesmí na vaší zahradě chybětTrávník. Kdo by nemiloval vůni čerstvě posekané trávy a ranní procházku rosou bosýma nohamaOkrasné rostliny. Jak rozzáříte vzhled vaší zahradyVodní element. Ne nadarmo se říká, že kde je voda, tam je život.Dřevo.Kámen.Pohodové posezení
Co dát do venkovního květináče
10 dřevin, které se hodí do nádobŠeřík (Syringa meyeri)Líska (Corylus avellana) 'Contorta'Javor dlanitolistý (Acer palmatum)Rododendron (Rhododendron yakushimanum)Pieris japonský (Pieris japonica) 'Flamingo'Skimie japonská (Skimmia japonica) 'Rubelle'Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla)
Jaké květiny do truhlíku
Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).
Jak kombinovat rostliny
Ideální je tedy kombinovat druhy s rozdílnou hloubkou kořenění, nároky na živiny a s odlišně rychlým růstem. Pak můžeme zeleninu pěstovat v poměrně hustých výsadbách a lépe využít místo na záhonech. Například mrkev koření hluboko, cibule mělce a navíc si navzájem odpuzují škůdce (cibuli lze nahradit pažitkou či pórem).
Která zelenina se nesnáší
Zelenina, která se nesnáší
Mrkev | Tykev | |
---|---|---|
Cibule | Snáší | Nesnáší |
Červená řepa | Snáší | Nesnáší |
Salát | Snáší | Nesnáší |
Ředkvička | Snáší | Nesnáší |
Které rostliny pěstovat spolu
Které rostliny se podporují a pěstujeme je společněOkurky a celer. Společné pěstování okurek nakládaček a celeru přináší oboustrannou spokojenost.Česnek a jahodník.Růže a levandule.Afrikán a brambory, nebo rajčata.Bazalka a okurky.Kopr a mrkev.Křen a brambory.Zelí a celer.
Jak udělat z keře Vicekmen
Za vícekmen je možné považovat i některé druhy keřů, které vytvářejí strukturu polykormonu, tedy společenstvo mnoha kmenů vyrůstajících z podzemních kořenů. Další metodou, jak z klasického stromu vytvořit vícekmenný, je zapěstování seříznutím mladého kmínku ideálně ve formě špičáku.
Jak usporadat velkou zahradu
U krátkých a širokých zahrad je dobré zdůraznit delší osu. Zahradě tak dodáte větší hloubku. Dělící prvky v prostoru zahrady, například pergola, dodají zahradě určitou strukturu a opticky malou zahradu zvětší. Využijte stěny domu pro pěstování kordónového ovoce nebo popínavých rostlin, ušetříte tím spoustu místa.
Jak vytvořit ovocný sad
Rozestupy při výsadbě
štíhlá vřetena: vysazujeme do řad vzdálených od sebe cca 3-4 metry, rozestupy mezi jednotlivými stromy by měly být 0,8-1,8 metrů zákrsky: podle odrůdy a podnože vysazujeme do sponu 3-4 metry x 2,5-3 metry. Do řad s rozestupy 3,5-4,5 metru a s rozestupy jednotlivých stromů 2,5-3,5 metru.
Co kvete v létě na zahradě
V létě nás čeká ohňostroj barev květů vyšších trvalek, jako jsou například ostrožky, třapatkovky, kopretiny, krásnoočky, kokardy, řebříčky, čechravy, zvonky, turany, zápleváky, denivky, levandule, plamenky, šanty, šalvěje a mnoho jiných.
Co dát do truhlíku na zimu
Kdo chce mít truhlíky hezké i v zimě, vysadí si do truhlíku kostru ze zimostrázu – buxusu nebo droboučkých jehličnanů či skalníku a mezi tyto stálezelené rostliny pak doplňuje sezonní květiny anebo v zimě zapíchá okrasné větve a plody.
Jak osadit venkovní květináče
Přímé osazení pozinkového květináče je vhodné pro venkovní použití Nejprve do 1/3 vyplníme květináč štěrkem nebo jiným zátěžovým materiálem, který zajistí stabilitu. Poté vyplníme zbytek vnitřní plochy květináče nepropustnou fólií. Pozinkové květináče by neměly přijít do styku s kyselou vodou.
Co dát na dno truhlíku
Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.
Co v létě do truhlíku
Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.
Které rostliny se nesnáší
Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.
Co nesnáší rajčata
Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.
Co Nesázet spolu
Brambory nesázejte společně s hlíznatými druhy zeleniny, tedy těmi, které rostou pod zemí: bulvový celer, kedlubna, ředkvičky, řepa, tuřín, brambory, křen nebo kořen petržele. Hlávkový salát se nesnese s celerem nebo petrželí. Kukuřici vysaďte co nejdál od celeru nebo reveně.
Které rostliny se spolu nesnáší
Jaké další kombinace nejsou dobrý nápadŘedkvička – nesnáší – okurky, tykev.Celer – nesnáší – kukuřice, brambory, salát.Okurky – nesnáší – ředkev, brambory, rajčata.Pórek – nesnáší – fazole, hrách, řepa, kopr.Špenát – nesnáší – cibule, česnek, červená řepa, okurky.Kukuřice – nesnáší – červená řepa, celer.
Co Podsadit pod stromy
U lehčích půd postačí před výsadbou vidlemi nakypřit svrchní vrstvu a zeminu obohatit kompostem či listovkou, které pomohou zadržovat vláhu. Velmi těžké půdy se vyplatí zrýt a vylehčit štěrkem frakce 4-6. Kompost můžeme přidat rovněž, neměl by však obsahovat semena ani oddenky plevelů.