Jaké rostliny rostou v Itálii?

Co žije v Itálii v moři

Na pobřeží Středozemního moře se vyskytují teplomilné zvířecí druhy, jako jsou plazi, ještěrky a menší želvy. V moři plavou delfíni, makrely, lososi, tuňáci, pražmy, kambaly a mořský vlk. Zajímavostí je přítomnost zavlečeného dikobraza.

Co se pěstuje v Itálii

Hlavními plodinami jsou obiloviny, brambory, rýže, cukrová řepa, olivy, citrusy, vinná réva, tabák, ovoce a zelenina. Chová se zde skot, ovce, prasata a bourci morušoví. Mezi významné zemědělské oblasti patří Pádská nížina, Toskánsko, Kampánie a Apulie.

Co se pestuje na severu Italie

Na severu se uplatňuje privátní intezifikované, zatímco na jihu latifundie. Pěstují se tyto plodiny: pšenice, ječmen, žito, oves, kukuřice, rýže, brambory, cukrová řepa, sója, slunečnice, olivy, citrusy, jablka, hrušky, broskve, luštěniny, tabák, vinná réva a zelenina.

Jaké je podnebí v Itálii

Itálie leží v subtropickém středozemním pásu, přesto je podnebí Itálie zejména díky výškovým rozdílům různorodé. Poněkud chladnější je oblast Pádské nížiny a Alp. Setkáme se zde s velkými teplotními výkyvy mezi dnem a nocí. Jinak nás čekají teplá suchá léta a mírné zimy bohaté na srážky.

Kam v Itálii k moři

Pokud hledáte krásné pláže a azurové moře, nejlepší volbou jsou oblasti jako Toskánsko, Ligurie nebo Kalábrie. V Toskánsku můžete navštívit například oblíbená letoviska jako Viareggio, Forte dei Marmi nebo Castiglione della Pescaia. V Ligurii se nachází krásné město Portofino a v Kalábrii pak můžete navštívit Tropea.

Kde se vykoupat v Itálii

10 tipů na nejkrásnější pláže v Itálii, kde téměř nikdy nepotkáte davy turistůRiserva Vendicari, Sicílie.Parco Naturale di Maremma, Toskánsko.La Pelosa, Sardinie.Capo Vaticano, Kalábrie.Punta Aderci, Abruzzo.Spiaggia dei Conigli, Lampedusa.Baia delle Zagare, Apulie.La Secca di Maratea, Basilicata.

Co je typické pro Itálii

Kultura a zvyky v Itálii jsou ovlivněné polohou tohoto státu. Italové jsou typickými jižany – jsou spontánní, hlasití, velmi živě gestikulující, trochu líní a milující posezení s přátely. U takových posezení nikdy nechybí dobré jídlo, víno a zábava. Smyslem všeho je dolce vita aneb sladký život.

Co se těží v Itálii

Itálie na suroviny není příliš bohatá. Těží se ropa a zemní plyn na Sicílii (Ragusa) a na jihu Pádské nížiny. Ložiska železné rudy jsou na Elbě a Val d'Aosta (Alpy), pyrity v Toskánsku a na Sardinii. Celosvětově významné jsou zásoby a těžba rtuti (Monte Amiata) a ložiska síry na Sicílii a mramoru (Carrara).

Jak se mluví v Itálii

V Itálii je úředním jazykem italština. Kromě ní se používá mnoho místních dialektů či jazyků, např. piemontština, lombardština, furlánština a benátština. V některých částech země se můžete také domluvit jinými jazyky.

Co se vyplatí koupit v Itálii

Oblíbeným suvenýrem je italské víno, Grappa, různé likéry. Mezi nejoblíbenější likéry patří Limoncello, Limoncillo, které se vyrábí v oblasti kolem Neapole, v Sorrentu. Známý je také likér mandlový Amaretto, který se používá na výrobu oblíbeného zákusku Tiramisu. K tomu potřebujeme ještě Mascarpone.

Na co si dát pozor na Sicilii

V rámci dovolené na Sicílii se můžete setkat pouze s drobnějšími bezpečnostními riziky. A ty vznikají spíše při větší koncentraci lidí na rušnějších místech, u památek, v rámci kulturních akcí a podobně. Právě zde byste si měli dávat pozor na místní zloděje.

Kde je nejcistsi moře v Itálii

Baia dei Turchi, Apulie

Tato rozlehlá pláž je zastrčená v chráněné přírodní rezervaci v Apulii, severně od města Otranto. Obklopuje ji hustý borový les. Má kilometr bílého písku a jedny z nejčistších vod v zemi, díky čemuž také získala Modrou vlajku.

Kdy se dá koupat v Itálii

Nejlepší měsíce ke koupání v Benátkách jsou červen, červenec, srpen et září.

Co je levné v Itálii

Levnější jsou lokální produkty (zelenina, ovoce, těstoviny, …), o něco dražší jsou sýry a uzeniny, které jsou ovšem kvalitní. V supermarketech se dívejte po akcích, dobré víno můžete v akci koupit za 3–4 eura. Drahé jsou cigarety. Na trzích se prodávají místní kvalitní potraviny a oproti cenám u nás jsou dražší.

Co si dát v Itálii

Italskou klasikou jsou těstoviny s rajčaty (al pomodoro), olivovým olejem a pálivou papričkou (aglio olio e peperoncino), mletým masem (ragú), vajíčkem a špekem (alla carbonara) nebo houbami (ai funghi). Z Itálie pochází také známé zapečené těstoviny lasagne.

Jak se řekne dobrý den italsky

Vyskytuje se v

vespolek: Dobrý den/Nazdar vespolek. Buongiorno/Ciao a tutti. giorno: Buon giorno! Dobrý den!

Jaké náboženství je v Itálii

Itálie

Italská republika Repubblica Italiana
Náboženství 83,3 % křesťané, převážně katolíci 12,4 % bez vyznání 3,7 muslimové 0,2 % buddhisté 0,1 % hinduisté 0,3 % jiná vyznání
Státní útvar
Státní zřízení parlamentní republika
Vznik 17. března 1861 (sjednocení Itálie)

Co se nesmí dělat v Itálii

Co se nesmí v Itálii

V Benátkách krmit holuby, v Lerici chodit pouze v plavkách. Pozor ale i na líbání, v Eboli můžete dostat pokutu za líbání v autě. V celé Itálii potom platí zákaz nákupu zboží u plážových či pouličních prodejců. K zakoupenému zboží je zákazník povinen vzít si účtenku.

Na co si dát pozor na dovolené v Itálii

Bezpečnostní situace je v Itálii v zásadě stejná jako v jiných jihoevropských zemích. Dejte si pozor na kapesní krádeže, krádeže v automobilech, v dopravních prostředcích a na pláži.

Kde je nejtepleji v Itálii

Průměrná teplota v letních měsících činí 24 °C, nejtepleji je na ostrově Sicílii, kde teplota dosahuje až 40 °C. Příčinou je teplý vítr scirocco, který vane od Afriky. Ve střední části Itálie panuje kontinentální podnebí, pro něž jsou typické chladné zimy, doplněné sněhem a mlhami, a teplá léta.

Na co se podívat v Itálii

Nejkrásnější místa ItálieŘím. Hlavní město Itálie.Lago di Garda. Nejkrásnější italské jezero.Benátky. Nejkrásnější město Itálie.Tre Cime di Lavaredo. Nejkrásnější hory v Dolomitech.Florencie. Nejslavnější město renesance.Sass Rigais (3 025m) Nejvyšší vrchol pohoří Odle/Geisler.Sienna. Nejkrásnější město v Toskánsku.Vesuv.

Kde je nejteplejší moře v Itálii

Nejteplejší léto je na Sicílii, teplo je i v Římě, nebo na Sardinii. Na jih přináší teplé počasí scirocco, teplý vítr ze severní Afriky. Středozemní moře má průměrnou teplotu v létě mezi 22 až 28 stupni. Nejteplejší je moře v srpnu a v září.

Co se vyplatí v Itálii

Při návštěvě Itálie nelze zapomenout na sýry – tak dobrý parmezán či mozzarellu z buvolího mléka u nás jen tak někde nekoupíte. Už jen samotný Parmigiano Reggiano (pravý vyzrálý parmezán) zde nakoupíte výrazně levněji než v Česku. Úspora může být klidně i víc než 50%!

Jak pozdravit v Itálii

Pozdravy v italštině: základní frázeAhoj – Ciao [čao] (používá se jako pozdrav při setkání i při loučení)Dobré ráno/dopoledne – Buon giorno [bón džórno]Dobrý večer – Buona sera [bóna séra]Dobrou noc – Buona notte [bóna note]Jak se máš –Mám se dobře, děkuji – Sto bene, grazie [sto béne, grácije]A ty –

Jak mluvit v Itálii

V Itálii je úředním jazykem italština. Kromě ní se používá mnoho místních dialektů či jazyků, např. piemontština, lombardština, furlánština a benátština.V některých částech země se můžete také domluvit jinými jazyky. Na severovýchodě německy, na severozápadě francouzsky, v okolí Terstu pak slovinsky.