Jak se rozděluje litina
Litiny se rozlišují a dělí podle způsobu vyloučení grafitu (uhlíkových krystalů) ze surového železa. Tvar a velikost grafitu je určující pro vlastnosti litin, určuje jejich křehkost a tvrdost. Rozlišit vyloučení grafitu lze pod mikroskopem.
Jak se zpracovává litina
Litina na rozdíl od oceli má vyšší obsah uhlíku – nad 2%. Litina se dále zpracovává odléváním. Kuplovna je šachtová pec vybavená ocelovým pláštěm a žáruvzdornou vyzdívkou, do které je přes větrovody vháněn vzduch. Tavba probíhá při teplotě 1100 – 1300oC.
Jak svařovat litinu
Svařování litin obecně.
Litin je celá dlouhá řada. Některé se dají svařit po předehřevu na cca 400°C elektrodami s vysokým obsahem niklu (nikelitky), jiné se doporučuje svařit bronzovými elektrodami s předehřevem kolem 250°C. Z dlouhodobé praxe musím upozornit, že se dá svařit skoro každá litina, kromě "bílé".
Jak se pozná litina
V porovnání s kovaným železem nebo ocelí je litina křehká, tvrdá a netvářitelná. Nelze ji ohýbat, natahovat ani kovat. Kvůli její malé pevnosti v tahu dochází před ohnutím nebo deformací k prasknutí.
Co je to bílá litina
bílá litina – v podstatě odlité surové železo; uhlík se nevyloučí ve formě grafitu, zůstane vázán na železo ve formě karbidu železa, litina se stává velice tvrdou a křehkou; temperovaná litina – litina s vločkovým grafitem – je vytvořena tepelným zpracováním (tzv.
Jaký je rozdíl mezi litinou a oceli
Ocel je slitina železa, uhlíku a dalších legujících prvků, která obsahuje méně než 2,14 % uhlíku. Při obsazích uhlíku vyšších než 2,14 % se hovoří o litinách.
Jakou barvu má litina
Při pomalém ochlazování vzniká šedá litina, při rychlém ochlazování vzniká bílá litina.
Čím se sváří litina
Pro sváření šedé litiny použijeme např. elektrodu CHEM-WELD 6100. Ta umožňuje sváření litiny bez předehřevu. Teplota svařence musí být max 60°C, proto je nutné svařovat litinu po malých úsecích.
Jak spojit litinu
Nejběžnější technologií u svařování litiny je použití obalované elektrody. Vždy je však nutné vzít v úvahu základní faktory, které velmi podstatně určují svařitelnost litin. Jde zejména o vlastní chemické složení litiny, formu uhlíku v litině, mechanické vlastnosti, korozní napadení a prosycení tuky a oleji.
Jakou teplotu vydrží litina
Vydrží teploty do 250 °C.
Co je to Ocelolitina
Ocelolitina je formou odlévané oceli. Odlévá se nelegovaná, nízko-legovaná nebo vysoko-legovaná. Odlévání oceli se uskutečňuje buď bezprostředně po její výrobě v ocelárně, nebo novým tavením ve slévárnách. Přitom se používají hlavně elektrické pece, zřídka konvertory.
Jak se rozdeluji oceli
Oceli značené podle chemického složení odpovídají zpravidla ušlechtilým ocelím tak, jak je rozdělují ČSN. Existují porovnávací tabulky – např.: 11 600 E 335 12 020 C 16 E 14 220 16 Mn Cr 5 Význam písmen a číslic se mění podle typu oceli a podle pozice v označení, především o přídavných symbolů.
Jak odmastit litinu
Litinu je vhodné odmastit přípravky IPA, aceton i MEK, k povrchové úpravě můžete použít smirkový papír o zrnitosti 220 až 320, úhlovou brusku či pískování. Následné lepení proveďte do 15 minut po povrchové úpravě, než dojde k oxidaci materiálu.
Kdo svařuje litinu
Pro sváření šedé litiny použijeme např. elektrodu CHEM-WELD 6100.
Kdy se taví med
Měď | |
---|---|
Termodynamické vlastnosti | |
Teplota tání | 1084,62 °C (1 357,77 K) |
Teplota varu | 2562 °C (2 835,15 K) |
Skupenské teplo tání | 13 KJ/mol |
Jak opravit litinu
Dvousložková reaktivní polyuretanová lepidla – jsou rovněž vhodná pro lepení litiny, jejich výhodou je dobré zpracování i při nižších teplotách, pevnost a pružnost výsledného spoje a také odolnost vůči dynamickému namáhání, povětrnostním vlivům, vodě i čistíiím prostředkům.
Co je to Legovani
Legování (z lat. ligare „spojovat“, „svazovat“ a odvozeného něm. legieren) je metalurgický postup zlepšování vlastností kovu či slitiny kovů příměsí dalších látek, tzv. legovacích prvků čili legur.
Odkud je ocel
V moderní době tedy ocel vzniká zkujňováním surového železa. Mezi nejstarší a již překonané metody zkujňování patří tzv. pudlování, při kterém se roztavené surové železo promíchávalo s hematitem (minerál Fe2O3) a jeho vlivem docházelo ke „spalování“ uhlíku i dalších příměsí.
Proč měď černá
K rozpouštění mědi v minerálních kyselinách dochází, jako ušlechtilý kov však nedokáže z kyseliny vytěsnit kation vodíku, a proto se rozpouští v oxidujících kyselinách nebo v neoxidujících kyselinách v prostředí oxidačních činidel. Ve zředěném roztoku kyseliny chlorovodíkové se měď nerozpouští.
Jak dlouho existuje měď
Včelí med existuje už přes 150 milionů let. Ale věděli jste, že med je jediná potravina, která obsahuje všechny látky potřebné k udržení života Med prostě není jen sladká pochoutka, med je přírodní lék.
Kde se v ČR vyrábí surové železo
V Česku se ročně vyrobí asi pět milionů tun surové oceli, a to hlavně v Třineckých železárnách a ArcelorMittal Ostrava, kde se ocel vyrábí tradiční cestou ze železné rudy, šrotu a koksu ve vysokých pecích a kyslíkových konvertorech.
Jak spojit hliník a měď
Galvanický článek je vytvořen měděnou elektrodou (anoda), elektrolytem (voda) a hliníkovou elektrodou (katoda). Napětí, které je vytvářeno tímto článkem, se dostává přes kvazi-kovový kontakt měď–hliník do zkratu. V závislosti na velikosti proudu, který mezi těmito dvěma kovy protéká, dochází k tvorbě usazenin, resp.
Proč med z obchodu Nekrystalizuje
Často se jedná o medy smíšené nižší kvality a často upravené, což dokazují i výsledky kontrol ČOI A ČZPI. Jedním z faktorů je, že med často leží i měsíce v regálu a je stále tekutý a nekrystalizuje, což může být následkem přidaných příměsí nebo jeho přehřátím, čímž se v medu zničí mnoho prospěšných látek.
Co dělat když Zcukernatí med
Nejlepší metodou je zabalit med do utěrky nebo ručníku a umístit jej na topení. Nejrychlejší variantou je pak ztekucování ve vodní lázni. Rozehřívání by mělo být opravdu pomalé a rozhodně by se nemělo přibližovat bodu varu. Teplota ve vodní lázni by se měla pohybovat maximálně kolem 50 stupňů Celsia.
Čím se taví železo
Surové železo se vyrábí ve vysoké peci tavením železné rudy s koksem, vápencem a dalšími přísadami. Má vysoký obsah uhlíku 3,0–4,3 %, a další příměsi 0,5–3,0 % křemíku, 0,5–3,0 % manganu, 0,05–2 % fosforu a až 0,1 % síry.