Jak rozebrat naviják?

Jak namazat naviják

Kličku promažeme kapkou oleje a po namazání a opětovném složení pečlivě zkontrolujeme chod navijáku, který musí být zcela hladký a plynulý. Brzdovou soustavu v žádném případě nemažeme, jen ji můžeme očistit od prachu nebo nečistot.
Archiv

Jak správně nastavit brzdu na navijáku

Zadní brzda navijáku se reguluje pomocí matice umístěné na spodní straně navijáku. Zadní brzda navijáku se povoluje doleva a utahuje doprava. Je to tedy přesně naopak, než u přední brzdy. To může být pro začínající rybáře trochu matoucí, ale je to jen otázka zvyku.

Jak se starat o naviják

BĚŽNÉ ČIŠTĚNÍ A MAZÁNÍ ROTAČNÍHO MECHANISMU

Pokaždé, když vyrazíte na ryby, minimální „povinné“ čištění spočívá v otření vnější strany navijáku hadříkem z mikrovlákna navlhčeným ve vodě. Toto obvykle stačí pro pravidelné používání.
Archiv

Jak funguje naviják s volnoběžnou brzdou

Volnoběžná brzda se používá tak, že na záběr si jednu brzdu více povolíte, aby při prudším záběru mohla ryba volně odvíjet vlasec z navijáku. Po záběru si přepnete páčkou, nebo otočením kličky na druhou brzdu, kterou máte nastavenou na zdolávání (více utaženou).

Čím mazat navijáky

Po záruce je ovšem naviják zapotřebí čas od času promazat. Vazelínou nebo olejem Obojím. Vazelínou se mažou převody, ložiska olejem.

Jakou velikost cívky navijáku

Obvyklá velikost cívky pro přívlač je 2500 – 3500 a samozřejmě lze použít i naviják s menší nebo o něco větší cívkou. Nezanedbatelným parametrem u přívlačových navijáků je i jejich hmotnost.

Co je to bojová brzda

Bojová brzda je součástí zadní brzdy. Je tedy umístěná na spodním konci navijáku. Samotná bojová brzda je otočná páčka, která se nachází nad klasickou zadní brzdou. Brzdu na navijáku s bojovou brzdou si nastavíte na optimální odpor maticí zadní brzdy tak, jak jste zvyklí u klasické zadní brzdy.

Jakou značku navijáku

Některé z nejlepších značek navijáků na kapry zahrnují Shimano, Daiwa, Penn a Okuma. Tyto značky jsou známé pro jejich kvalitní výrobu a spolehlivost.

Jak funguje naviják

Naviják může být vybaven elektromagnetickou a/nebo mechanickou brzdou nebo také ozubenou západkou, která jistí buben proti samovolnému odvíjení. Taková ráčna je důležitá zejména při napínání drátů či lan, případně jejich svazků.

Jaký naviják na plavanou

Na plavanou, přívlač a feeder používáme nejčastěji navijáky velikosti 1000-4000 (10-40). Na položenou volíme spíše větší velikosti a to 5000 – 14000. Pro lov sumců pak buďto multiplikátory, nebo k lovu sumců přizpůsobené, robustní smekací navijáky o velikostech 6000 a větší.

Jak vybrat velikost navijáku

Velikosti navijáku

Na plavanou, přívlač a feeder používáme nejčastěji navijáky velikosti 1000-4000 (10-40). Na položenou volíme spíše větší velikosti a to 5000 – 14000. Pro lov sumců pak buďto multiplikátory, nebo k lovu sumců přizpůsobené, robustní smekací navijáky o velikostech 6000 a větší.

Jaký naviják na heavy feeder

Velikost navijáku 40 je na feeder nejuniverzálnější. Hodí se na medium i heavy pruty pro lov na všech typech revírů a všech druhů ryb. Větší navijáky 50-60 bych použil jen na extrémní podmínky: extra heay prut, lov na hodně velké vzdálenosti, velké cílové ryby, těžké zátěže okolo 100g.

Jakou velikost cívky navijáků

Obvyklá velikost cívky pro přívlač je 2500 – 3500 a samozřejmě lze použít i naviják s menší nebo o něco větší cívkou. Nezanedbatelným parametrem u přívlačových navijáků je i jejich hmotnost.

Jak dlouhý prut na plavanou

Na plavanou jsou pruty podobné: delší prut bývá v délce 250–300 cm a kratší má 180–200 cm. Pro sportovní účely a v zahraničí se používají i pruty přes 10 a 14 metrů. Těžký přívlačový prut mívá 220–280 cm a lehký by měl být v délce 180–220 cm. Prut na muškaření je obvykle dlouhý 250 cm.

Jakou velikost navijáku na feeder

Nejpoužívanější velikostí navijáku pro feederový rybolov je 40 neboli 4000. Navijáky této velikostí hodí se na většinu feederových prutů a typy naších vod. Feederové navijáky o velikosti 50-60 taky se dají použit, ale jsou spíše vhodné pro lov na velké vzdáleností a těžké zátěže.

Na co je Privlacovy prut

Přívlačový prut se používá na lovení převážně dravých ryb. Postupným nahazováním a přitahováním imitujeme pohyb živé ryby. Prut na přívlač nebo také vláčecí prut vybírejte jednoduše podle toho, jaký druh ryby chcete lovit.

Jak správně navázat na plavanou

Montáž na plavanou – lov s boloňkou – řetízková montáž

Při lovu s boloňkou používáme dvě základní montáže. Jedna je tvořena větší zátěží – torpilou, zajišťovacími bročky a bročky vodícími. Druhá se jmenuje řetízková a je tvořena několika bročky zmenšujícími se směrem k návazci s háčkem.

Jaký prut na moře

Pro lov na moři je ideální mořský prut na přívlač, nebo na pilkrování. Mořské pruty jsou z odolnějších materiálů, které zvládnou jednak slané prostředí moře, ale také větší váhu mořských ryb. Pruty na mořský rybolov vynikají vysokou odolností, pružností a pevností.

Jaký prut na okouny

Přívlačový prut na okouny je optimální v délce 2,1 – 2,4 metrů (na velkých vodách může být delší, naopak šťastní majitelé belly boatu a dalších druhů plavidel pochopitelně sáhnou po kratší variantě). Co se týče gramáže, tak okouní přívlač je dnes doménou UL prutů. Hodí se ty nejjemnější proutky do 10 gramů.

Jak se chytá na těžko

Po nahození montáže se prut odloží do vidliček, rybář vypne vlasec, pak jej mírně povolí a pověsí se na něj signalizátor záběru. Jakmile ryba nasaje nástrahu a chce s ní odplavat, její pohyb se přenese přes napnutý vlasec na signalizátor a záběr se projeví jeho stoupáním, či klesáním, případně také poskakováním.

Jakou gramáž splávku

Velikost splávku je rozhodující pro délku náhozu a jemnost lovu. Pokud budeme lovit u břehu malé plotičky, použijeme logicky malý štíhlý splávek s nosností do 1 gramu. Naopak při chytání cejnů na větší hloubce a dále od břehu zvolíme větší štíhlý splávek se zátěží několik gramů.

Jak zvolit délku prutů

Na položenou sáhněte po delším prutu

Délka prutu opět úzce souvisí s typem lovu. Prut na položenou by měl mít 250–450 cm. Na plavanou jsou pruty podobné: delší prut bývá v délce 250–300 cm a kratší má 180–200 cm. Pro sportovní účely a v zahraničí se používají i pruty přes 10 a 14 metrů.

Jaký rybářský prut pro začátečníky

Jako univerzální prut pro začátečníka doporučujeme prut v délce 8,6ft (260cm) až 9ft (270cm) pro lov na středních a velkých řekách. V případě, že budeme muškařit na potocích a malých říčkách, které jsou obklopeny pobřežní vegetací, šáhneme po prutě kratším a to v délce od 7ft (210cm) do 8ft (245cm).

Jak lovit okouny

Okouny chytáme na montáž s menším olůvkem. Mnohdy stačí zátěž o hmotnosti 20 až 30 gramů. Pruhovaní dravci totiž potravu často shánějí blízko břehu, proto nemusíme naši nástrahu prezentovat nijak daleko od břehu. Velikost háčku pak volíme podle nástrahy – pokud budeme chytat na rousnice, je lepší zvolit větší háček.

Na co se nejlépe chytají ryby

Mámě tři možnosti, buď chleba nakrájíme a jednotlivé kostky napichujeme na háček, nebo z něj uválíme kuličky. Poslední možností je chytat na větší kus chleba plovoucí na hladině, tzv. „na mlaskačku“. Tip 1: Kuličky chleba lze namočit a pak vyválet v různých posilovačích, nebo mletém či drceném koření.