Jak rozmnožit broskev?

Kdy a jak se roubuje broskev

V minulosti jsem to zkoušel, žel často neúspěšně. / Nevylučuji, že jsem něco dělal špatně. / Proto broskvoně zásadně očkuji v srpnu. Broskvoně se dají dobře roubovat a očkovat čerstvými rouby v únoru až dubnu. Rouby broskvoní rychle ztrácejí použitelnost.

Jak se roubuje broskev

Ve spodní části podnože opatrně odstraňte všechny listy a krátké boční přírůstky. Vrchní část podnože zkraťte na výšku asi 80 cm, přičemž v její vrchní části ponechte 3 – 5 listů, které zajistí příjem asimilátů a živin do naočkované části podnože. Místo očkování musí být čisté, proto podnož očistěte mokrým hadříkem.

Jak ořezat broskev

Krátký řez

Na jaře zakracujeme plodné (smíšené) výhony tak, aby po řezu na výhonu zůstalo 7–10 květních pupenů. Vedle plodného výhonu se ponechává kratší náhradní čípek se 2–3 pupeny. Z těch se v následujícím vegetačním období vytvoří plodné letorosty, které nahradí odplozené části, které odstříhneme.

Kdy a jak řezat broskve

Broskvoně se stříhají až třikrát ročně

Pokud je broskvoň poměrně mladá, ke střihu přistupujeme až třikrát ročně. Začínáme v březnu, pokračujeme v červnu a končíme během září. Pokud vám však na zahradě roste už starší strom plodící vynikající šťavnaté ovoce, střih provádějte pouze dvakrát ročně.

Co naroubovat na broskev

Broskev na podnož jabloně určitě nezkoušejte. Broskvoně chytají na broskvoň, meruňku, mandloň, broskvomandloň a mnohé slivoně. Švestkové odkopky však nepoužívejte.

Kdy očkovat švestky

K letnímu roubování i očkování jsou vhodné letošní vyzrálé letorosty. Pro roubování za kůru platí u jednotlivých ovocných dřevin následující termíny: Višně roubujeme v druhé polovině srpna. Slivoně a švestky roubujeme na přelomu července a srpna.

Jak naklíčit broskve

Dostaneš-li se k broskvi pěkné zralé přímo ze stromu,pak pecku nechat týden ve vodě a pak do květináče,pecka do měsíce možná vzklíčí. Někdy se používá metoda,odbrousit vršek a spodek pecky,je velice tvrdá a klíčící rostlina ji není schopna otevřít. Klíčení pak trvá dlouhoPostupjeme opatrně. Nesmí se poškodit jádro.

Kdy plodí broskev

„Broskvoň plodila až za tři roky od výsadby. Před dozráváním plodů a před sklizní proliji zem každou neděli dvaceti litry vody. Navíc se plody musí protrhávat. Když jsou velké jako švestky, je čas na protrhání.

Proč usychá broskev

Hlavní příčinu kadeřavosti broskvoní je houba palcatka broskvoňová. Projevy tohoto onemocnění lze poznat poměrně jednoduše. Hned po vyrašení lístku se na nich objeví drobné puchýky. Následně dochází k tvarovým deformacím listů, což vede postupně k jejich usychání a destrukci.

Jak na Kadeřavost broskvoní

Při prvních projevech je nutné provést postřik listů speciálním hnojivem s vysokým obsahem železa. Pravidelnými aplikacemi dojde k doplnění železa do listů. Listy jsou pak opět zelené v plné své síle. Pro komplexní ošetření broskvoní doporučujeme sadu: PROTI KADEŘAVOSTI A CHLORÓZE (ZDRAVÁ broskev plus).

Jak se roubuje meruňka

Meruňku můžeme roubovat za kůru v období plné mízy (během kvetení). Jelikož není jednoduché uchovat rouby (mimochodem – musí se řezat brzo jako u jiných peckovin), dá se roubovat už koncem února "na sucho" (na kozí nožku, kopulací, anglickou kopulací, když nemrzne). Nejjistější bude roubování kopulací – roub na výhon.

Na co roubovat Mandlon

Mandloně množíme zejména očkováním, méně roubováním a pro podnož využíváme mandloňový semenáč nebo broskvoň. Pro horší oblasti pěstování lze doporučit slivoňové podnože, v lehčích půdách je nejvhodnější podnož St. Julien, na těžších myrobalán a školkaři využívají i zelenou renklódu.

Jak se roubují ovocné stromy

Rouby musí být při roubování nenarašené, podnož dobře zakořeněná a narašená. Koncem února a hlavně v březnu přeroubujete starší peckoviny. Jako první jsou na řadě třešně a višně, pak meruňky, poté švestky a slivoně, nakonec jabloně a hrušně. Pořadí je dáno prouděním mízy, u peckovin začíná dřív než u jádrovin.

Jak hluboko zasadit broskev

Na správném zasazení velmi závisí pozdější vývoj i plodnost stromku. Hluboké zasazení je jednou z příčin špatné plodnosti. Proto má být stromek zasazen tak, aby svým kořenovým krčkem přesahoval asi o 5-6 cm povrch okolní půdy.

Jak správně zasadit broskev

Broskvoně lze pěstovat i ve vyšších polohách (nad 450 m.n.m.), zde je ale opravdu nutný správný výběr stanoviště. Čtvrtkmeny a zákrsky vysazujeme nejčastěji do sponu 5×3-4m. Před zasazením stromu je potřeba odstranit odumřelé kořeny stromku a namočíme jej do vody (dvě hodiny by měly být postačující, delší doba nevadí).

Jak dlouho plodí broskev

Strom je vysoký sotva dva metry, ale urodí ročně třicet až čtyřicet kilo plodů. „Broskvoň plodila až za tři roky od výsadby. Před dozráváním plodů a před sklizní proliji zem každou neděli dvaceti litry vody. Navíc se plody musí protrhávat.

Jak dlouho zije broskev

Pro lepší úrodu je také vhodné otrhat listy zakrývající plody. A konečně vězte, že broskvoň v závislosti na pěstebních podmínkách žije 20 až 25 let.

Kdy hnojit broskve

Broskve potřebují přihnojování, aby dobře rostly a hojně plodily. Na jaře přihnojíme hnojivem s obsahem dusíku, abychom podpořili růst zelených částí. V létě přihnojujeme zejména hnojivy s obsahem fosforu a draslíku, protože tyto prvky pomáhají s růstem plodů. K obojímu se hodí Hnojík.

Co způsobuje Kadeřavost broskví

Kadeřavost broskvoně je choroba broskvoně způsobená houbou palcatka broskvoňová (Taphrina deformans) z podkmene hub Taphrinomycotina. Choroba se projevuje deformací listů broskvoně téměř pravidelně, každoročně, v jarním období. Rozvoj choroby podporuje teplé počasí v období rašení.

Kdy začíná plodit Merunka

Rostlina plodí 3 roky po výsadbě a plně plodí více jak 30 let. V prvních letech po výsadbě se doporučuje na jaře první plody ostranit, aby strom nabral sílu do růstu koruny.

Na co se roubuje Merunka

Meruňku můžeme roubovat za kůru v období plné mízy (během kvetení). Jelikož není jednoduché uchovat rouby (mimochodem – musí se řezat brzo jako u jiných peckovin), dá se roubovat už koncem února "na sucho" (na kozí nožku, kopulací, anglickou kopulací, když nemrzne). Nejjistější bude roubování kopulací – roub na výhon.

Kdy se sbírají mandle

Zralé plody poznáte tak, že zelené oplodí (slupka jako u vlašského ořechu) začne sesychat a praskat. Ořech mandle z oplodí vyjmeme a necháme dosušit na lískách nebo sítech v provzdušněných místnostech.

Jak vysoká je mandloň

Mandloň obecná je strom, vzácněji keř, vysoký 2–10 metrů s korunou v mládí jehlancovitou, později kulovitou nebo široce vejčitou. Kmen má šedozelenou, později podélně rozbrázděnou borku.

V kterém období se roubují stromy

Kdy roubovat

První rouby se užijí v lednu na „roubování v ruce“. V únoru je používáme při roubování venku, způsoby vhodnými pro období bez mízy (plátování, kozí nožka, do rozštěpu…). A na jaře, za mízy, takzvaně za kůru. Poradí odborníci, literatura nebo internet.

Kdy se ujme roub

9️⃣ Místo ošetřete štěpařským voskem. Zatřete pečlivě celé místo řezu, okraje roubovací pásky a řezy na koncích roubů. Následně už jen čekáte, jestli se rouby ujmou. Ideální čas pro roubování je od února přibližně do poloviny května.