Jak rozmnožit filodendron?

Jak zalévat filodendron

Při pěstování filodendronu pamatujte na dostatečnou vláhu, a proto rostlinu na jaře a v létě pravidelně zalévejte tak, aby zemina nikdy nevyschla. Pozor na promáčení. Květináč s filodendronem mějte uložený v misce s kamínky, které vám pomohou udržet potřebnou vlhkost. V průběhu zimy rostlinu alespoň jednou týdně roste.
Archiv

Co je to filodendron

Filodendron (Philodendron) je rod rostlin z čeledi árónovité. Jsou to malé až robustní, vytrvalé byliny s celistvými nebo členěnými, řapíkatými listy a drobnými květy v palicovitých květenstvích obalených toulcem. Plodem je bobule.

Jak zakořenit filodendron

Chceme-li mít co nejdřív hustě rozvětvené rostliny, vysadíme do jednoho květináče 3 až 5 řízků s kořeny. Může jich být i víc. Pro začátek stačí kořenáče o průměru 9 až 10 cm. Rostliny v nich rychle zakoření a můžeme je přesadit.

Jak rychle roste filodendron

imbe rychle roste (až o metr za rok); P. bipinnatifidum má velké, jednoduché, hluboce laločnaté listy délky až 1,5 metru, které jsou spojeny dlouhými řapíky; P Imperial Red má velké zeleno-červené listy rozprostřené do šířky a robustní červené stonky; P.

Jak spravne Rizkovat

Řízky dáte zakořenit buď rovnou do substrátu, nebo je nejprve vnoříte do nádoby s vodou; ve vodě vypustí kořínky, a teprve pak se vysadí běžným způsobem. Řízky přitom zásadně odebírejte jen ze zdravých rostlin. Běžně se pomocí řízků množí například africké fialky, fíkus benjamín či vánoční kaktus.

Jak Narizkovat Svicnik

Stačí odstřihnout stonek s hlízkou a zasadit. Množit svícník lze ale i běžným řízkováním – odstřižením stonku a zakořeněním ve vodě. Nejlépe tato převislá rostlina vynikne v závěsných nádobách nebo splývající třeba ze skříně či poličky.

Jak zasadit Philodendron

Kdy philodendron přesadit a do jakého substrátu

Stejně jako u ostatních rostlin, je ideální čas vždy na jaře. Mladší rostliny přesazujte jednou za rok. U starších a větších stačí vyměnit horní díl substrátu. Substrát by měl být lehce humózní, nejlépe s příměsí rašeliny.

Jak se pěstuje Zamiokulkas

Rostlina si udržuje dostatek vláhy ve svých zhutnělých stoncích i listech, takže přelití by jí spíše uškodilo. Doporučené teploty v pokoji, kde zamioculcas pěstujeme, by se měla pohybovat v rozmezí 15 – 25°C. V období vegetace se jí zavděčíme přihnojením. Postačí běžné hnojivo na pokojové rostliny.

Jak se řízků je Philodendron

Popínavé Philodendrony množte pomocí řízků. Pro množení stromovitých druhů využijte vrcholové výhony s alespoň jedním pupenem. Řízky i výhony nechejte zakořenit při pokojové teplotě ve vodě, nebo v pěstebním substrátu. První kořínky by se měly objevit nejdéle do 40 dnů.

Kdy množit rozmarýn

Doba zakořenění řízku bývá zpravidla 3 až 3,5 měsíce, nejvhodnější doba na řízkování je tedy konec února, aby do jara řízky stihly zakořenit.

Jak casto Zalevat svícník

ZÁLIVKA: Zalévat ano, ale jak kdy a ne jen tak! Ideální je metoda „soak and dry“ plus kvalitní substrát pro sukulenty. Pořádně propláchnout ve dřezu, nechat vyschnout a dát zpět na místo. Určitě ne ale denně, bohatě postačí jednou za dva týdny.

Jak rozdělit Zamiokulkas

Zamiokulkas je také možné namnožit pomocí listů, avšak než budete mít větší rostlinu, potrvá to poměrně dlouhý čas. Stačí pouze uříznout několik lístečků a zasadit je řezem do substrátu. Zeminu zvolte výživnou pro sukulenty a první týden lístky pouze roste, poté mírně zalévejte.

Jak často přesazovat Zamiokulkas

Pěstujeme, přesazujeme a množíme zamioculcas

Velmi často pak totiž dochází k uhnití oddenků. Rostlinu zalévejte jen mírně a jednou měsíčně přidejte hnojivo pro rostliny ozdobné listem. Přesazujeme klasicky jednou za 2-3 roky nebo pokud je květináč rostlině očividně malý.

Jak se stříhá rozmarýn

Rozmarýn můžete stříhat na jaře, aby se rozrostl. Tehdy odstraňte všechny suché a zmrzlé větvičky a celou rostlinu sestřihněte na 2/3 velikosti. Během vegetačního období stříhejte rozmarýn podle potřeby – zejména do kuchyně. Před zimou rozmarýn raději nestříhejte, aby měl dostatek sil přežít mrazy.

Jak vysít rozmarýn

Jak pěstovat rozmarýn na zahradě: krok za krokem

Nejlépe se rozmarýnu daří v drsné písčité půdě. Nemá příliš v oblibě vítr, proto je také vhodné místo v závětrném prostředí. Vydlabejte díru cca 15 cm hlubokou a vložte do ní rostlinku rozmarýnu. Půdu pevně udusejte.

Jak se množí svícník

Neroste ho. Jeho dlouhé srdcovité stonky rostou jako z vody a díky tomu můžete svícník i jednoduše množit, stačí zastřihnout stonek a vsunout ho do zeminy, aby byla vaše jinak dost subtilní pokojovka bohatší.

Jak se množí starček

Množíme semeny, řízky nebo odnožemi. Stonkové řízky snadno zakořeňují ve směsi rašeliny a písku. Semeny lze množit pouze tehdy, jsou-li čerstvá, jedině tak je množení úspěšné.

Jak se rozmnožuje Zamiokulkas

Co se týče přesazování, pusťte se do něj, jakmile začnou i kořeny vylézat z květináče. Zamioculcas zamiifolia se přesazuje na jaře, a to většinou každé dva až tři roky. Při přesazování použijte nový substrát, jenž je určený pro pokojové rostliny, a kupte květináč zhruba o dva centimetry větší.

Proč mi neroste Zamiokulkas

Nesprávné umístění Pokud zamiokulkas umístíte na přímé světlo, můžete mu spálit listy, což vám dá jasně najevo hnědnutím. Nedaří se mu však ani tam, kde je tma. V takovém případě se začne vytahovat za světlem a stvoly se začnou ztenčovat.

Kdy se sklízí rozmarýn

Sběr, sušení, uskladnění: K okamžité spotřebě se rozmarýn sklízí po celé léto. Pro sušení je dobrý sběr těsně před květem. Natě svazujeme do svazečků a sušíme zavěšené na vzdušném a stinném místě. Suché lístky odrhneme a uskladníme v dobře uzavíratelné nádobě.

Co potřebuje rozmarýn

Má rád slunné stanoviště, toleruje ale i stín, daří se mu v dobře propustné a spíše chudší, dobře odvodněné, ale dostatečně vlhké půdě s pH mezi 6 a 7. Potřebuje chránit před prudkým větrem, proto při pěstování v květináči na parapetu v bytě, na balkoně nebo terase se rozmarýnu bude dařit.

Jak Zalevat svícník

Během léta nebo když rostlina kvete, zaléváme hojně, klidně jednou týdně, mezi zálivkami ale necháváme substrát mírně proschnout. Přes zimu, kdy je světla méně zálivku omezíme na jednou za měsíc, aby neuhnívaly hlízky a rostlina se netáhla za světlem. Dobré je zalévat vždy odspodu, tedy do misky!

Co je to starček

Starček (Senecio) je rod rostlin z čeledi hvězdnicovité. Je to velmi mnohotvárný a rozsáhlý rod, zahrnující byliny, keře, stromy i liány. Je rozšířen po celém světě. V České republice roste asi 18 druhů.

Jak se starat o senecio

Je vcelku nenáročný na pěstování, vyžaduje jen dostatek světla a občasnou vydatnou zálivku. Zálivku provádím pouze do misky, nikdy vrchem! Jako většina sukulentů nemá rád přelévání a na zimu preferuje chladnější prostředí s omezenou zálivkou, dobře ale zvládá i standardní pokojové podmínky, kde je ale dostatek slunce.

Jak se pěstuje zamiokulkas

Zamiokulkas snese spíše více sucha než vláhy a zdaleka mu nebude vadit, jestliže na něj se zálivkou občas i zapomenete. Rostlina sice preferuje dostatek světla, ale spokojí se i s polostínem. V žádném případě ji nenechávejte na přímém slunečním světle. Rostlinu přihnojujte, ale stačí jedenkrát za 2 až 3 týdny.