Jak rozmnožit kytku?

Jak rozmnožit rostliny

Vůbec nejběžnější metodou vegetativního množení okrasných i pokojových rostlin je řízkování. Obvykle na jaře či v raném létě se z rostlin odejmou řízky, což bývají podle druhu rostliny mladé výhonky, listy nebo části větviček. Stonek mahonie stačí nařezat na kousky s jedním očkem a jedním listem.
Archiv

Jak rozmnožit Voděnku

Voděnky se tedy rozmnožují velmi snadno stonkovými řízky, které pouze vložíme do sklenice s vodou a po zakořenění vysadíme do květináče. Jako substrát je ideální směs vlhké rašeliny a písku. Nejlepší je odebírat řízky, ale též přesazovat, na jaře.

Které rostliny se rozmnožují oddenky

kořenové hlízy (Dahlia variabilis, Ipomea batata, Ficaria verna), oddenky jako metamorfózy stonku (Convalaria, Agropyron, Agrostis), stonkové hlízy oddenkové (Solanum tuberosum, Helianthus tuberosus) a bazální (Gladiolus, Colchicum, Crocus, Cyclamen), cibule a cibulky jako metamorfózy listů (Allium cepa, Lilium) aj.

Jak množit řízkováním

Odebíráme řízky se třemi až čtyřmi listy (nebo páry listů) těsně nad pupenem a nebo v paždí listu. Nesmíme zapomenout, že rostlina se na místě řezu často rozvětví. Můžeme též u některých druhů odlomit boční výhon, který pak použijeme celý, pouze seřízneme (zkrátíme) jeho patku.
Archiv

Jak urychlit zakořenění

Pokud bychom chtěli jejich růst podpořit a i urychlit, můžeme sáhnout třeba po lignohumátu (výživa a podpora kořenového systému), který zředíme s vodou dle návodu. Další možností je použít stimulátor kořenů (bílý prášek), který opatrně nasypeme na řízek v místech, kde má vzdušné kořeny.

Kdy množit rostliny

Nejvhodnější dobou pro množení pokojových rostlin je právě jaro a počátek léta. Kdy je dostatek světla a vyšší teploty. Rostliny množíme několika způsoby, řízkováním, pomocí výběžků, odnoží nebo dělením trsů. Každá rostlina má svou metodu, některé, dobře se množící, většinou pak několik nebo všechny.

Čím hnojit Voděnku

V létě venku zalévejte voděnku denně. Substrát totiž snadno vyschne. Pravidelně přidávejte vodorozpustné hnojivo pro rostliny ozdobné listem. Naopak doma, v zimě, s teplotou do 20ti stupňů, zálivku omezte na 1-2x týdně.

Kam umístit Voděnku

V pokoji pro ni vyberte světlé místo, ne přímé sluneční paprsky. Odrůdy s kresbou na listech a červenolisté voděnky potřebují více světla. Ostatní se dobře cítí i v polostínu. Ideální teplota je v létě 18 až 22 ° C, v zimě voděnky snesou 16 až 18 °C.

Kdo se rozmnožuje výtrusy

Mechorosty se rozmnožují výtrusy, které vznikají v tobolkách, nebo vegetativně odlamováním částí prvoklíčku nebo lodyžek nebo tvoří zvláštní rozmnožovací tělíska.

Co je Odkopek

Search for: Sazenice získaná oddělením – odkopnutím, zakořenělého výhonu vyrůstajícího z kořenového krčku nebo kořenů mateřské dřeviny (stromu, keře).

Jak se množí rozmarýn

Budete-li si chtít rozmarýn rozmnožit, odřízněte asi 15 cm dlouhé výhonky a odstraňte spodní listy. Výhonky potom zapíchněte do substrátu a jen mírně zalévejte. Náš tip: Vypěstujte si doma více bylinek a zkuste je i prodávat!

Které rostliny lze Řízkovat

Typy řízkováníŘízky ze stonku: fíkusy, monstery, maranty, sukulenty.Listové řízky: africká fialka, tchýnin jazyk nebo oblíbená tlustice vejčitá.Kořenové řízky: oblíbená pilea a některé trvalky, zejména ty s dužnatými kořeny.

Jak podpořit růst kořenů

Abychom docílili takových výsledků, je nezbytná stimulace tvorby kořenů. Obecně jsou stimulátory zakořeňování používány pro máčení semen, tím pak podporují produkci klíčků a kořínků před samotným setím nebo pro máčení kořenů rostlin a dřevin před výsadbou.

Co použít místo stimulátoru

Co použít místo umělých stimulátorů

Osvědčenou radou našich babiček je dozajista droždí. Používaly ho na všechno možné – od pečení koláčů, přes hnojení až po péči o řízky.

Které rostliny se rozmnožují semeny

Rostliny, které vytvářejí semena, se dělí na nahosemenné a krytosemenné. Nahosemenné rostliny nevytvářejí plody, útvary podobné plodům se nazývají semenné plody. K nahosemenným rostlinám řadíme jinany a jehličnany.

Co slouží k rozmnožování rostlin

Generativní, tedy pohlavní rozmnožování je množení rostlin pomocí semen nebo výtrusů. Druhý způsob, vegetativní, je rozmnožování nepohlavní.

Jak Zaštipovat Voděnku

Snadno zakoření i ve vodě

Stačí odstřihnout výhon, zapíchnout ho do substrátu nebo vložit do skleničky s vodou, a máte novou rostlinu. Jeden výhon můžete rozdělit na více kousků a každý řízek zakoření. Množením si voděnku nejsnáze zmladíte, když v zimě delší, starší výhony olysají.

Jak rychle roste Voděnka

Voděnka/poděnka/Tradescantia

Je nenáročná a vděčná. Za jednu sezónu naroste snadno i o 30 cm. Existuje několik variant s krásně barevnými listy. Vytváří dlouhé stonky, které vyniknou v závěsných květináčích nebo na okraji nábytku.

Jak vypadá Kytka Voděnka

Voděnka (Tradescantia) je někdy též nazývána podeňka. Většina druhů pochází ze slunného Mexika. Jejich dlouhé výhony s pěkně vybarvenými lístky mohou splývat z police, parapetu, závěsného košíku, nebo se obtáčet kolem opory. Voděnka se pěstuje kvůli dekorativním listům, ale občas i kvete drobnými bílými kvítky.

Jaké rostliny se rozmnožují výtrusy

Výtrusné rostliny (Sporophyta), dříve nazývané též tajnosnubné rostliny (Cryptogamae), jsou rostliny nevytvářející květy, plody ani semena, rozmnožující se pomocí výtrusů. Jedná se o víceméně umělou skupinu bez systematického opodstatnění, a proto se dnes termín výtrusné rostliny používá jen zřídka.

Které rostliny se rozmnožují výtrusy

Plavuně, kapradiny a přesličky patří mezi cévnaté rostliny (mají pravé cévní svazky, které rozvádějí po jejich těle látky). Rozmnožují se pomocí výtrusů.

Kdy přesazovat šeřík

Pokud budou mít malý kořeny, tak dát do květináče a zalilvat a zalívat. Lepší by bylo je přesazovat brzo na jaře.

Jak Zakorenit šeřík

Šeřík lze množit tradičním řízkováním, ale také pomocí odkopků, hřížení, roubování, očkování nebo také výsevem. Právě metodou řízkování, hřížení a odkopky můžeme získat opravdu kvalitní a rychle rostoucí keříky. Naproti tomu rostliny vypěstované z roubů a výsevů jsou slabší a rostou velmi pomalu.

Co potřebuje rozmarýn

Má rád slunné stanoviště, toleruje ale i stín, daří se mu v dobře propustné a spíše chudší, dobře odvodněné, ale dostatečně vlhké půdě s pH mezi 6 a 7. Potřebuje chránit před prudkým větrem, proto při pěstování v květináči na parapetu v bytě, na balkoně nebo terase se rozmarýnu bude dařit.

Kdy se stříhá rozmarýn

Rozmarýn můžete stříhat na jaře, aby se rozrostl. Tehdy odstraňte všechny suché a zmrzlé větvičky a celou rostlinu sestřihněte na 2/3 velikosti. Během vegetačního období stříhejte rozmarýn podle potřeby – zejména do kuchyně. Před zimou rozmarýn raději nestříhejte, aby měl dostatek sil přežít mrazy.