Jak rozmnožit mátu?

Kdy přesazovat mátu

Jak zasadit mátu

Nejvhodnější dobou, kdy můžete mátu zasadit je během jarních měsíců, poté co pomine hrozba mrazů. V tuto dobu bude máta navíc těžit z jarních srážek.

Jak pěstovat mátu v bytě

Pěstování máty v květináči

Nádoba by měla být naplněna bohatou a dobře propustnou zeminou, kterou lze smíchat s rašelinou. Mátu umístěte na okenní parapet nebo co nejblíže k oknu. Potřebuje světlo, ale úplně nevyžaduje přímé slunce. Květináče však můžete rozmístit i na terase, balkoně nebo třeba na zahradě.
Archiv

Kdy zasadit ven mátu

Kdy a kam vysadit mátu

Při vysazování či setí máty je třeba brát ohled hlavně na počasí. Optimální dobu představuje přelom měsíců března a dubna. Jestliže nestihnete jarní výsev, můžete ji klidně zasadit i v září. Půda by měla být vlhká.
Archiv

Kdy se sbírá máta

Sbíráme nať těsně před květem v červnu až červenci, obsahuje nejvíce mentolu. Doba sklízení je nejlepší v poledne za suchého a slunného počasí. Stačí seříznout jen do poloviny výšky rostliny, má pak velkou tendenci ještě obrůstat, takže ji lze sklízet i vícekrát.

Co dělat když máta kvete

Co se týče sklizně, trhejte snítky máty předtím, než začne kvést. Pokud chcete období sklizně prodloužit, odštípněte pupeny květů hned, když se objeví. Jestli nechcete, aby se vám máta rozmnožila na zahradě a zadusila ostatní rostliny, používejte mulč.

Jak přesadit mátu

Vyndáme ji z květináče, trs rozdělíme rýčem, podle velikosti i na více částí. Je-li vnitřek rostliny slabý, zaměříme se na rozdělení silných obvodových částí. Každou zasadíme do nového květináče naplněného půdou obohacenou o prosetý kompost a zaléváme. Dáme pozor, aby máta nebyla dlouhodobě přemáčená.

Kdy se stříhá máta

Máta se dá stříhat prakticky kdykoliv během roku, takže to můžete provést pokaždé, když budete potřebovat její čerstvé lístky (typicky od června do září). Můžete přitom stříhat samostatné listy, ale i celé větvičky.

Jakou hlínu potřebuje máta

Ideálním stanovištěm je humózní hlína s dostatkem vlhkosti, jelikož máta nesnáší sucho. Potřebuje prostor velký alespoň 20×50 centimetrů, aby se mohla pěkně rozrůst. Jedná se o víceletou rostlinu, dopřejete-li jí dostatečnou péči, budete ji moci sklízet až pět let.

Co léčí máta

Na co se máta používá Máta podporuje normální činnost trávicího traktu a střev, posiluje přirozenou obranyschopnost a imunitní systém, napomáhá relaxaci a spánku, působí proti nadýmání a napomáhá normální funkci dýchacího systému. Jako inhalace je vhodná u chorob dýchacích cest.

Co udělat z čerstvé máty

Čerstvou mátu používáme do nádivek, marinád na maso, do mletého masa, k jehněčímu, šašlikům, luštěninám, do sýrů, pomazánek a omáček. Asi nejznámější je její použití do osvěžujících nápojů (mojito, čaj), likérů, sirupů, k výrobě dezertů a cukrovinek (zmrzlina, čokoláda, žvýkačky, bonbony).

Co s květy máty

Pro zachování krásného vzhledu máty pravidelně sbírejte její listy a vytrhávejte ty stonky, které rostou nesprávným směrem. Pamatujte, že máta kvete během prázdnin, takže její malé květy by měly být oříznuty před rozkvětem, aby zůstala v těsném hroznu.

Kdy a jak sušit mátu

Kdy sklízet

Sbírat můžete nať i listy, nať sklízejte ještě před rozkvětem a sušte v tenkých vrstvách ve stínu. Listy můžete sbírat po celé léto, sušení je obdobné jako u natě, pokud však chcete použít umělé teplo, nepřekračujte teplotu 35 °C.

Jak správně sušit mátu

meduňka, máta nebo bazalka o vůni spíše přijdou. Bylinky nikdy nesušíme na slunci, ale na tmavém, suchém, teplém a dobře větraném místě. Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžeme je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír (např.

Jak vyrobit olej z máty

Jemně nasekanou mátu vložíme do nádoby a zalijeme jedlým olejem (např. slunečnicovým či olivovým). Nádobu poté dobře uzavřeme a necháme cca 14 dnů odležet. Poté směs přecedíme do vhodných nádob a olej uchováváme na chladném místě.

Co udělat s mátou

Jak ji využít v kuchyni

Čerstvou mátu používáme do nádivek, marinád na maso, do mletého masa, k jehněčímu, šašlikům, luštěninám, do sýrů, pomazánek a omáček. Asi nejznámější je její použití do osvěžujících nápojů (mojito, čaj), likérů, sirupů, k výrobě dezertů a cukrovinek (zmrzlina, čokoláda, žvýkačky, bonbony).

Na co se používá mátový čaj

Máta podporuje normální činnost trávicího traktu a střev, posiluje přirozenou obranyschopnost a imunitní systém, napomáhá relaxaci a spánku, působí proti nadýmání a napomáhá normální funkci dýchacího systému. Jako inhalace je vhodná u chorob dýchacích cest.

Jak dlouho se suší meduňka

Kdo chce meduňku umýt nechá ji oschnout na utěrce. Poté otrhejte pouze listy a stonky vyhoďte. Listy rozprostřete do sušičky – nemají se překrývat. Zapněte sušičku, nastavte 45 stupňů a nastavte 12 hodin.

Na co se používá mátový olej

Mátový olej má široké využití. Používá se k inhalaci při rýmě, zahlenění a kašli, při zánětu průdušek a nosních dutin. Při kašli a dýchacích potížích je též vhodné dělat zábaly s mátovým olejem na hrudník. Olej je vhodný při únavě, migréně a bolestech hlavy, kdy jím natíráme spánky.

Jak dlouho se louhuje mátový čaj

Mátový čaj si můžete připravit tak, že čerstvé či sušené listy zalijete vařící vodou, přikryjete a necháte 15 minut louhovat. Podobně si můžete připravit i domácí žaludeční čaj ze směsi bylin, kdy mátu pouze doplníte dalšími prospěšnými bylinkami, jako je květ heřmánku, kořen lékořice a proskurníku nebo plod fenyklu.

Co s čerstvou meduňkou

Čerstvě natrhaná se úplně skvěle se hodí do letních limonád, koktejlů a osvěžujících nápojů. V chladnějších dnech či v případě nemoci z meduňky uvařte výborný a hlavně léčivý čaj, použít můžete i sušenou variantu. Meduňku nejlépe sklízejte ještě před květem za slunečných teplých dní.

Na co je dobrá meduňka

Meduňka lékařská však může být příjemným doplňkem ke konzervativní léčbě. V našem trávení působí tak, že potlačuje tvorbu plynů a zvyšuje sekreci žluči. Zároveň pomáhá řešit žaludeční a ledvinové koliky. Jako prevence působí meduňka lékařská například na astma.

Jak vyrobit extrakt z máty

PřípravaListy máty otrhejte z větviček.Rukou listy trochu pomačkejte a pomuchlejte.Mátu přesypte do čisté sklenice a zalijte je vodkou.Sklenici zavíčkujte a uložte do na tmavé místo.Extrakt nechte 1-2 měsíce louhovat.Poté extrakt přeceďte, vymačkejte z máty zbytek tekutiny a pak jí vyhoďte.

Co s čerstvou mátou

V potravinářském průmyslu se máta peprná používá k výrobě bonbonů, mátových žvýkaček a také likérů s osvěžující mátovou příchutí. Čerstvou mátu lze přidat i do limonády nebo jakéhokoli jiného nápoje na uhašení žízně v horkých letních dnech. Lístky máty jsou skvělé i jako doplněk do salátů, masitých pokrmů nebo tvarohu.

Jak dlouho se louhuje meduňka

Postup: Listy meduňky namočte do vychladlé převařené vody a nechte louhovat 24 až 48 hodin.

Jak dlouho před spaním pít meduňku

Meduňkový čaj:

Doporučuje se pít dle potřeby při bolestech žaludku či trávicích potížích. Při potížích se spaním doporučuji pít čaj večer, alespoň hodinu před spaním. Lžíci čerstvé meduňky zalijeme vroucí vodou (0,5 l) a necháme asi 10 minut louhovat. Můžeme osladit třtinovým cukrem a přidat citron.