Jak rozmnožit pelargonie?

Jak se rozmnožuje Pelargonii

Doma muškáty namnožíme nejsnáze řízkováním, výsevy se používají většinou jen v zahradnických a šlechtitelských podnicích (vysévat doma je třeba již v prosinci). A pro řízkování nepotřebujeme ani semena – jen ostrý nůž. Řízky odebíráme na konci léta až začátkem podzimu.

Jak Vegetativne Rozmnozit pelargonie

Muškáty zakořeňují dobře ve směsi písku a rašeliny při mírné vlhkosti a teplotě 16–18 °C. Pokud řízky odlamujeme v kolínku, tak čistými prsty. Řízky z rostliny odebíráme vylomením nebo ostrým nožem či nůžkami. Buď odstřihneme stonek a ten potom rozdělíme na jednotlivé řízky, nebo jednotlivé řízky oddělujeme přímo.
Archiv

Jak uchovat pelargonie přes zimu

Přes zimu potřebují teplotu mezi 6 až 10 °C. Umístit je můžete kdekoli, kde je chladno, ale nemrzne, a je zde i zároveň dostatek světla. V paneláku bývá ideálním stanovištěm prosvětlené místo poblíž okna na chodbě, přežijí i mezi skly oken v bytě. Rostlinám je potřeba seříznout letošní výhony.

Kdy sít pelargonie

Vypěstovat pěkné velké pelargonie ze semene trvá zhruba šest měsíců. Proto začneme s výsevem v předstihu, optimálně v prosinci a lednu nebo i dřív.

Kdy řízkovat

Většinu rostlin je dobré řízkovat v období, kdy již nehrozí raní mrazíky, tedy od května do července. S trochou úsilí a času si tak můžete namnožit třeba dostatečné množství rostlin pro kvetoucí živý plot. Dole větvičku seřízneme dlouhým šikmým řezem. Na řízku ponecháme jen 1 až 2 páry listů nebo 3 až 4 listy.

Jak se dělá řízkování

Řízky dáte zakořenit buď rovnou do substrátu, nebo je nejprve vnoříte do nádoby s vodou; ve vodě vypustí kořínky, a teprve pak se vysadí běžným způsobem. Řízky přitom zásadně odebírejte jen ze zdravých rostlin. Běžně se pomocí řízků množí například africké fialky, fíkus benjamín či vánoční kaktus.

Co znamená vegetativní rozmnožování

Vegetativní rozmnožování je druh nepohlavního rozmnožování, při němž potomci vznikají jinak, než pomocí výtrusů (spor) a semen. Je velmi častý u rostlin, ale také u bakterií a hub.

Jak probíhá vegetativní rozmnožování

Vegetativní množení je nepohlavní způsob rozmnožování rostlin, který se vyskytuje v jejích listech, kořenech a stonku. K tomu může dojít fragmentací a regenerací specifických vegetativních částí rostlin. Nové rostliny mohou být produkovány z vegetativních částí rostliny, jako jsou kořeny, stonky a listy.

Kdy se stříhají pelargonie

Přezimování převislých muškátů (Pelargonium peltatum)

Kratší výhony ponecháme celé, aby mohla rostlina vegetovat. Optimální teplota v místnosti pro přezimování má být mezi 8–10 °C. Podle vývoje počasí, ideálně koncem února seřízneme rostliny na 3–5 oček. Řez nemá být příliš hluboký.

Kdy přesadit pelargonie

Začátkem března rostliny přesadíme do čerstvého živného substrátu. Nádoba by neměla být o moc větší než ta minulá. Při té příležitosti zkontrolujeme kořeny a odstraníme odumřelé části. Nadzemní část zkrátíme na 3–5 kolének.

Jak sbírat semínka z muškátů

Semena sbíráme vždy jen ze zdravých, dobře vyvinutých rostlin, které dají vznik kvalitnímu potomstvu. Ke sběru použijeme papír stočený do kornoutu, jehož spodní část zajistíme tak, aby semínka nepropadla, a rostlinou nad ním zatřeseme nebo semena uvolníme lehkým mnutím mezi prsty.

Kdy zasít muškáty

Správný čas výsevu semínek muškátů

Ideální je pro výsev muškátů leden až únor, tedy čas od cca půlky ledna až do konce února, ovšem čím dříve, tím lépe.

Jak se množí rozmarýn

Budete-li si chtít rozmarýn rozmnožit, odřízněte asi 15 cm dlouhé výhonky a odstraňte spodní listy. Výhonky potom zapíchněte do substrátu a jen mírně zalévejte. Náš tip: Vypěstujte si doma více bylinek a zkuste je i prodávat!

Jak množit řízky

Řízky dáte zakořenit buď rovnou do substrátu, nebo je nejprve vnoříte do nádoby s vodou; ve vodě vypustí kořínky, a teprve pak se vysadí běžným způsobem. Řízky přitom zásadně odebírejte jen ze zdravých rostlin. Běžně se pomocí řízků množí například africké fialky, fíkus benjamín či vánoční kaktus.

Kdy dělat řízky

Řízkování je prováděno v srpnu a v září, kdy jsou letorosty poněkud vyzrálejší. K řízkování jsou používány postranní větvičky odebírané nejlépe s patkou. Z řízku jsou jehlice odstraněny nožem.

Jak dělíme rostliny podle způsobu rozmnožování

Rostliny se množí přirozeně dvěma různými způsoby – pohlavně semeny (generativně) a částmi rostlin (vegetativní rozmnožování).

Které rostliny se rozmnožují semeny

Rostliny, které vytvářejí semena, se dělí na nahosemenné a krytosemenné. Nahosemenné rostliny nevytvářejí plody, útvary podobné plodům se nazývají semenné plody. K nahosemenným rostlinám řadíme jinany a jehličnany.

Jak ostříhat pelargonie na zimu

Přezimování vzpřímených muškátů (Pelargonium zonale)

Aby tento druh muškátů dobře přezimoval, není zkracování zapotřebí. Odstraníme pouze suché a zažloutlé listy, uschlé výhonky a odkvetlé květy. Odřežeme rovněž zjevně nemocné, neduživé a zasychající konce.

Jak zalévat pelargonie

Muškáty zalévejte jednou denně. A to buď ráno, anebo večer. Když teplota přesáhne třicet stupňů Celsia, můžete je zalévat klidně dvakrát denně. Sledujte, jak rychle se substrát při vysokých teplotách vysušuje.

Jak hnojit pelargonie

Obzvláště dobře dělá kávová sedlina nejen muškátům, ale i růžím, andělským trumpetám, oleandrům, hortenziím, rododendronům a azalkám. Jde zároveň o hnojivo šetrné k životnímu prostředí, protože přitahuje žížaly, které uvolňují půdu a obohacují zeminu a rostliny živinami ze svých exkrementů.

Kdy můžu dát muškáty ven

Všechny druhy si můžeme zakoupit v jarních měsících, ven je však umístíme až začátkem května. Jako první můžeme vysadit ven (často už ke konci dubna) muškáty štítnaté, jimž chladné noci neublíží.

Jak sázet muškáty do truhlíku

Při pěstování muškátů dodržte ideální vzdálenost

V ideálním případě by měly být sazenice od sebe vzdáleny alespoň 20 cm. To znamená, že v balkonovém truhlíku o rozměrech 60 cm na délku a 20 cm na šířku se vejdou maximálně tři rostliny, zatímco do truhlíku o rozměrech 100 cm bude dostatek místa pro čtyři až pět muškátů.

Kdy a jak stříhat rozmarýn

Rozmarýn můžete stříhat na jaře, aby se rozrostl. Tehdy odstraňte všechny suché a zmrzlé větvičky a celou rostlinu sestřihněte na 2/3 velikosti. Během vegetačního období stříhejte rozmarýn podle potřeby – zejména do kuchyně. Před zimou rozmarýn raději nestříhejte, aby měl dostatek sil přežít mrazy.

Co potřebuje rozmarýn

Má rád slunné stanoviště, toleruje ale i stín, daří se mu v dobře propustné a spíše chudší, dobře odvodněné, ale dostatečně vlhké půdě s pH mezi 6 a 7. Potřebuje chránit před prudkým větrem, proto při pěstování v květináči na parapetu v bytě, na balkoně nebo terase se rozmarýnu bude dařit.

Jak dlouho trvá zakořenění řízků

K řízkování jsou používány postranní větvičky odebírané nejlépe s patkou. Z řízku jsou jehlice odstraněny nožem. Při odtrhávání by došlo k poškození pokožky. Zakořenění trvá 6 až 12 týdnů ale i 6 měsíců, podle druhu a podmínek.