Jak rozmnožit pokojové rostliny?

Jak se rozmnožují rostliny

Množení rostlin je proces, kdy se počet jednoho nebo více organismů zmnoží. Rostliny se množí přirozeně dvěma různými způsoby – pohlavně semeny (generativně) a částmi rostlin (vegetativní rozmnožování).

Jak Zakorenit pokojovou rostlinu

Nebojte se řízkování.

Vůbec nejběžnější metodou vegetativního množení okrasných i pokojových rostlin je řízkování. Obvykle na jaře či v raném létě se z rostlin odejmou řízky, což bývají podle druhu rostliny mladé výhonky, listy nebo části větviček. Stonek mahonie stačí nařezat na kousky s jedním očkem a jedním listem.
Archiv

Kdy se Strihaji pokojové rostliny

Zmlazování a řez by měly být samozřejmou součástí péče o pokojové rostliny. Nejvhodnější dobou je předjaří a jaro. Tuto údržbu je ideální spojit s přesazováním a množením řízky. Většinu rostlin je třeba udržovat pravidelným řezem.

Jak hnojit pokojové rostliny

Péče o pokojové rostliny se v průběhu roku liší. Od jara do podzimu přihnojujte jedenkrát za dva týdny, v zimě není přihnojování tak časté, obvykle stačí jednou za měsíc. Nejnáročnější na správné dávkování jsou tekutá hnojiva. Určitě dodržujte povolenou koncentraci a řeďte hnojivo vodou přesně podle doporučení výrobců.

Které rostliny se rozmnožují oddenky

kořenové hlízy (Dahlia variabilis, Ipomea batata, Ficaria verna), oddenky jako metamorfózy stonku (Convalaria, Agropyron, Agrostis), stonkové hlízy oddenkové (Solanum tuberosum, Helianthus tuberosus) a bazální (Gladiolus, Colchicum, Crocus, Cyclamen), cibule a cibulky jako metamorfózy listů (Allium cepa, Lilium) aj.

Které rostliny se rozmnožují semeny

Rostliny, které vytvářejí semena, se dělí na nahosemenné a krytosemenné. Nahosemenné rostliny nevytvářejí plody, útvary podobné plodům se nazývají semenné plody. K nahosemenným rostlinám řadíme jinany a jehličnany.

Co je to vegetativní rozmnožování rostlin

Vegetativní rozmnožování:

Nový jedinec vzniká z vegetativní části mateřského organismu. Má pro rostlinu značný význam. Vegetativním rozmnožováním rostlin vznikají klony (geneticky shodní jedinci).

Kdy Rizkovat pokojové rostliny

Předjaří a jaro je vhodnou dobou pro množení pokojových rostlin. Z kousku výhonu, jehož odebrání rostlina ani nepocítí, doroste nová.

Jak stříhat pokojové rostliny

Zastřihávejte rozvážně a povzbuďte nový růst. Řez nebo střih proveďte těsně pod kloubkem a při řezání větších stonků co nejblíže k hlavnímu stonku. Neodstraňujte více než čtvrtinu rostliny, ať má stále z čeho růst!

Kdy sprchovat Pokojovky

Občas můžete rostlinám dopřát také vlažnou sprchu, tu ale naplánujte nejdříve na konec dubna nebo začátek května. Pokojovky chloubou každé místnosti

Kdy zacit hnojit pokojové rostliny

Pokojové rostliny začněte hnojit asi 8 týdnů před posledním očekávaným jarním mrazem. Například u nás to bývá kolem 15 května. To znamená, že začnu přihnojovat své pokojové rostliny v polovině března.

Jak si vyrobit vlastní hnojivo

Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.

Kdo se rozmnožuje výtrusy

Mechorosty se rozmnožují výtrusy, které vznikají v tobolkách, nebo vegetativně odlamováním částí prvoklíčku nebo lodyžek nebo tvoří zvláštní rozmnožovací tělíska.

Jak se rozmnožují semenné rostliny

Při pohlavním rozmnožování u semen- ných rostlin dochází ke splynutí samčí (spermatické) pohlavní buňky s pohlavní butik samičí (vaječnou), tzn. dojde k oplození. Oplozená samičí pohlavní buňka se nazývá zygota. Z ní vzniká zárodek nové rostliny uložený v semeni.

Jak se množí rozmarýn

Budete-li si chtít rozmarýn rozmnožit, odřízněte asi 15 cm dlouhé výhonky a odstraňte spodní listy. Výhonky potom zapíchněte do substrátu a jen mírně zalévejte. Náš tip: Vypěstujte si doma více bylinek a zkuste je i prodávat!

Jak rozmnožit Potos

Rozmnožování: vrcholovými nebo stonkovými řízky, kořeny rostou v uzlech pod listy. Svým rozmnožování je potos pověstný. Dobře se množí výhonky. Mladé rostliny si snadno namnožíte tak, že výhonky, které mívají za listy již náznaky kořínků, ponoříte do vody.

Jak Zaštipovat rostliny

Odštipujeme pouze část špičky. Kromě řízení růstu stávající rostliny můžeme z vrcholku vypěstovat i úplně novou rostlinu. Stačí odštípnutý vrcholek namočit do vody, kde za pomoci vhodného kořenového boosteru snadno a dobře zakoření.

Jak se správně starat o pokojové rostliny

Rostliny potřebují pravidelně čerstvou vodu, ale potřeby jednotlivých odrůd se liší. Informujte se o jednotlivých druzích rostlin. Zalévá-li se rostlina příliš, dochází k přemokření, uhnívání kořenů nebo utopení rostliny. Potřebuje-li rostlina velké množství vody, měl by být substrát pokud možno stále vlhký.

Co čím hnojit

Pro jarní hnojení jsou z organických hnojiv ideální hnůj koňský, ovčí, králičí, ale i drůbeží a především pak kompost. Kompost je navíc vhodné smísit s hnojem prasečím, ovčím a nebo drůbežím trusem (záleží na tom, jaký hnůj máme k dispozici).

Jak udělat Jíchu

Jak připravit rostlinnou jíchu

Vhodné je nasekat rostliny na jemno – jícha bude zkvašena a tudíž hotova dříve. Nádobu naplníme rostlinami ze tří čtvrtin a zalijeme měkkou dešťovou vodou, aby byla rostlinná hmota zcela ponořena. Směs bude poté kvasit 2 až čtyři týdny. Kvašení urychlíme každodenním promícháním směsi.

Jak si vyrobit přírodní hnojivo

Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.

Které rostliny se rozmnožují výtrusy

Plavuně, kapradiny a přesličky patří mezi cévnaté rostliny (mají pravé cévní svazky, které rozvádějí po jejich těle látky). Rozmnožují se pomocí výtrusů.

Jak se dělí semenné rostliny

nahosemenné (původně jinany a jehličnany bez liánovců; v současném pojetí Gymnospermae), obalosemenné (Gnetophyta, v současném pojetí součástí jehličnanů v širším smyslu), krytosemenné (Angiospermae/Magnoliophyta).

Co potřebuje rozmarýn

Má rád slunné stanoviště, toleruje ale i stín, daří se mu v dobře propustné a spíše chudší, dobře odvodněné, ale dostatečně vlhké půdě s pH mezi 6 a 7. Potřebuje chránit před prudkým větrem, proto při pěstování v květináči na parapetu v bytě, na balkoně nebo terase se rozmarýnu bude dařit.

Kdy se stříhá rozmarýn

Rozmarýn můžete stříhat na jaře, aby se rozrostl. Tehdy odstraňte všechny suché a zmrzlé větvičky a celou rostlinu sestřihněte na 2/3 velikosti. Během vegetačního období stříhejte rozmarýn podle potřeby – zejména do kuchyně. Před zimou rozmarýn raději nestříhejte, aby měl dostatek sil přežít mrazy.