Jak rozmnožit pokojovou Juku?

Jak rozmnožit YUKU

Juka se množí téměř sama. Dokonce se vám může na zahrádce rozmnožit více, než byste si přáli a vytlačit ostatní rostliny. Pokud chcete namnožit rostlinku juky, nejlépe se vám bude dařit, když na jaře odříznete řízky z rostliny a necháte je ve vodě zakořenit.

Jak rozmnožit pokojové rostliny

Jak postupovatŘízky odebíráme z vrcholu rostliny se třemi až čtyřmi listy (či páry listů), těsně nad pupenem či v paždí listu.Spodní listy řízku odstraníme, v substrátu či vodě by měl spočívat pouze holý stonek.Stonek zasuneme do předem (například tužkou) vyhloubené jamky v lehkém substrátu.

Kdy přesazovat juku

Mladé rostliny přesazujeme každý rok na jaře, starší jednou za 2 – 3 roky nebo stačí vyměnit svrchní vrstvu půdy. Používáme substrát na palmy a sadíme do většího květníku. Mladé listy Juky obrovské jsou vzpřímené a tuhé.
Archiv

Kdy stříhat juku

Aby juka stále dobře vypadala, odtrháváme staré, suché spodní listy. Vyškubnout můžeme i ty, které netrčí vzhůru a obloukovitě převisají. Po odkvětu odstraňujeme celé stvoly.

Jak omladit juku

Pokud juka nepřežije, je to většinou právě proto, že kořeny uhnily v důsledku velkého množství vody v půdě. Nejvhodnější je pórovitá, kypřitá půda, klidně promíchaná se štěrkem a kamením. Pokud máte půdu tuhou, jílovitou a dobře zadržující vodu, promíchejte jí s kvalitní kompostovou zeminou a drobnými kamínky.

Čím hnojit juku

Požadavky na pěstování

Světlo: Rostlina vyžaduje přímé slunce po celý rok.
Hnojení: V době vegetace hnojíme každých 14 dní standardním tekutým hnojivem, v zimě 1x do měsíce.
Množení: Množíme odnožemi nebo stonkovými segmenty, které zakořeňují při teplotě půdy 25 ° C.

Jak se rozmnožují rostliny

Množení rostlin je proces, kdy se počet jednoho nebo více organismů zmnoží. Rostliny se množí přirozeně dvěma různými způsoby – pohlavně semeny (generativně) a částmi rostlin (vegetativní rozmnožování).

Které rostliny se rozmnožují oddenky

kořenové hlízy (Dahlia variabilis, Ipomea batata, Ficaria verna), oddenky jako metamorfózy stonku (Convalaria, Agropyron, Agrostis), stonkové hlízy oddenkové (Solanum tuberosum, Helianthus tuberosus) a bazální (Gladiolus, Colchicum, Crocus, Cyclamen), cibule a cibulky jako metamorfózy listů (Allium cepa, Lilium) aj.

Jak oživit juku

Použijte pilku nebo jiné nářadí a přestřihněte kmen. Potom už jen přesaďte spodní část s kořeny a dobře zalejte. Zanedlouho vyrostou nové listy a rostlina bude vypadat stejně dobře jako předtím, akorát bude nižší. Kdyby vás Juka nezaujala, zde je tip na další nenáročnou rostlinku.

Jak stříhat juku

Jestli je vaše Juka už příliš vysoká, můžete ji zastřihnout a přesadit. Dejte pozor, abyste stříhali v horní polovině kmene. Použijte pilku nebo jiné nářadí a přestřihněte kmen. Potom už jen přesaďte spodní část s kořeny a dobře zalejte.

Proč žloutnou listy juky

Dobrý den, listy juky odspodu žloutnou, pokud je rostlina na příliš tmavém stanovišti. Obzvlášť teď v zimě je nutné dbát na dostatek světla, bez kterého rostlina neprospívá.

Jaké rostliny se rozmnožují výtrusy

Výtrusné rostliny (Sporophyta), dříve nazývané též tajnosnubné rostliny (Cryptogamae), jsou rostliny nevytvářející květy, plody ani semena, rozmnožující se pomocí výtrusů. Jedná se o víceméně umělou skupinu bez systematického opodstatnění, a proto se dnes termín výtrusné rostliny používá jen zřídka.

Co je Odkopek

Search for: Sazenice získaná oddělením – odkopnutím, zakořenělého výhonu vyrůstajícího z kořenového krčku nebo kořenů mateřské dřeviny (stromu, keře).

Jak se starat o pokojovou juku

Jak pokojovou juku pěstovat

Substrát by měl zůstávat stále mírně vlhký. Jednou za tři týdny rostlinu přihnojujte tekutým hnojivem určeným pro palmy a v suchých panelákových bytech jí roste listy. V letních měsících jukám dopřejte pobyt na balkoně, případně terase.

Jak zalévat pokojovou juku

Jak pokojovou juku pěstovat

Teplomilná juka má ráda rozptýlené i přímé sluneční světlo a pravidelnou, avšak mírnou zálivku. Substrát by měl zůstávat stále mírně vlhký. Jednou za tři týdny rostlinu přihnojujte tekutým hnojivem určeným pro palmy a v suchých panelákových bytech jí roste listy.

Jak Zakorenit šeřík

Šeřík lze množit tradičním řízkováním, ale také pomocí odkopků, hřížení, roubování, očkování nebo také výsevem. Právě metodou řízkování, hřížení a odkopky můžeme získat opravdu kvalitní a rychle rostoucí keříky. Naproti tomu rostliny vypěstované z roubů a výsevů jsou slabší a rostou velmi pomalu.

Kdy množit šeřík

Pro řízkování používáme mladší, polodřevité až dřevité výhony s asi 4–6 pupeny. Ideální dobou pro jejich odběr je konec března a začátek května, ale řízkovat lze i počátkem léta, zvláště pokud nemáme pařeniště nebo skleník, aby mohly řízky zakořeňovat v teple.

Co zasadit pod šeřík

V pozdním létě záhon rozzáří žlutě kvetoucí třapatka. Pod šeříkem se dobře uplatní hosta, která svými žlutozelenými listy vytváří v záhonu pozoruhodný akcent.

Jak se starat o šeřík

Šeříky milují slunné stanoviště (přímé světlo) a jejich květy pak na přímém slunci ještě více vyniknou. Snesou i polostín, ale nedaří se jim v něm tolik. Šeříky nejsou nijak náročné na zálivku, za horkých a suchých dní však budou za vodu vděčné. Dostatek vody vyžadují především při násadě poupat a v době květu.

Kdy se má stříhat šeřík

Šeřík se proto stříhá jen těsně po odkvětu, kdy se odstraňují odkvetlá květenství, hlubší řez se pak v případě potřeby provádí během října, přičemž se ale neořezává celý keř najednou, ale jen jeho části. Celý keř takto postupně ořežeme během několika let.

Jak na šeřík aby vydržel ve váze

V případě šeříku vsaďte na aspirin ve vodě. Aspirin prodlužuje životnost květin, takže byste na něj neměli zapomínat. Pokud budete řezané květiny kupovat v květinářství, zajisté dostanete v sáčku speciální směs živin, kterou byste měli přidat do vody ke květinám. Péče o vodu je velmi důležitá u všech řezaných květin.

Co dělat s Odkvetlým Šeříkem

Odkvetlé části je potřeba z mladých stromků odstranit, a to asi týden po odkvetení. Pokud je uřízneme, zabráníme tvorbě semen, rostlina se tedy nevyčerpá a naopak může vytvořit nové výhonky s květy. Na starších keřích už tyto úpravy dělat nemusíme.

Co posiluje keř šeříku

Účinky šeříku na zdraví

Šeřík se využíval hojně hlavně v minulosti a to v kosmetice. Nic vám ale nebrání, abyste si ze šeříku udělali čaj nebo sirup. Šeřík ulevuje od bolestí hlavy či migrény, dále ulevuje při žaludeční nevolnosti.

Jak dlouho vydrží šeřík

Laty květů šeříku jsou dlouhé až 20 centimetrů a vydrží krásné až 3 týdny. Pokud toužíte po intenzivní vůni šeříku i na své zahradě, kupte si jeho sazenici.

Co posiluje keř šeříku odstranění květenství po odkvětu

Zejména po odkvětu. Také šeřík z opylených květů nasazuje plůdky, což omezuje tvorbu květenství v příštím roce. Proto včas upravíme malé keře nůžkami ze země, ty vyšší třeba ze stoličky. Vysoké keře střiháme třeba houseňákem – nůžkami na dlouhé násadě.