Jak rozmnožit smrk?

Jak se rozmnožuje smrk

Nejpřirozenější způsob rozmnožování smrků (a dřevin vůbec) představuje výsev semen, tedy generativní množení. Používá se u základních druhů, zatímco pro kultivary je vhodné upřednostnit roubování či řízkování – vegetativní množení.
Archiv

Jak rozmnožit cypřiš

Cypřiš, cypřišek, modřín, jalovec, zerav či pazerav nejlépe namnožíte polovyzrálými řízky. Takovými, které zatím jen zčásti dřevnatí, jejich spodní část tmavne. Odebírá se od poloviny léta do počátku podzimu. Abyste podpořili zakořenění, můžeme šikmo seříznout kůru ve spodní části.

Jak se množí cedr

Množí se roubováním a výsevem. Přesazování: Rostlina nesnáší přesazování.

Jak vypěstovat jehličnan

Výsev semen jehličnanů

Od výsevu až do konce srpna plochu z poloviny zastíníme. Všechny tyto druhy jehličnanů vyséváme do písčité, kypré a humózní půdy, doporučuji smíchat písek s rašelinou v poměru 3 díly rašeliny a 1 díl písku. Vhodný je i agroperlit, který zaléváme dešťovou vodou, aby ho okyselila.

Jak se Rozmnozuji jehličnany

U jehličnanů, jako jsou borovice, smrky či jedle, bychom měli odebírat řízky ze stromů starých od čtyř do sedmi let. Řízky by měly být tvrdé, nicméně ne úplně dřevnaté. Totéž platí i pro výhonky tisu. Takové řízky odebíráme z výhonů starých zhruba rok, tedy aby byly dřevité, ale přesto stále pružné.

Jak dlouho žije smrk

V lese jeho růst pokračuje, a to klidně o 0,5 až 1 metr za rok. Růst se zastavuje ve výšce 50 až 60 metrů. Strom žije dál a dožívá se až 400 let.

Kdy hnojit cypřišek

(Pře)hnojení

Ideálně 4 až 6 týdnů po výsadbě nebo přečkat do další sezóny. Důležité je dbát na vyzrávání pletiv před zimou pomocí ​​hnojiv s vyšším zastoupením draslíku a fosforu.

Jak rychle roste cypřiš

Cypřiš je stálozelený jehličnatý strom, který velmi rychle roste. Během jednoho roku dokáže povyrůst až o jeden metr! Rychlý přírůstek je však vykompenzován náročnější péčí. Častěji potřebuje zastřihovat a v zimě chránit před velkými mrazy.

Kdy stříhat cedr

Stříhat jej můžete zjara, téměř kdekoliv mimo staršího dřeva. Také je možné hlavní větev poblíž terminálu vyvázat a dodat stromu další patro. Cedry nejsou náročné na půdní typ, pokud je zem dobře odvodněná. Potřebují výslunné místo.

Jak rychle roste cedr

Strom je podobný typem modřínu, ale neopadává. Šišky jsou 5-8cm velké, válcovité a krátce stopkaté. Dozrávají třetím rokem a hned po dozrání se rozpadají. Mladé stromky mají celkem velké přírůstky (až cca 40 cm ročně), starší stromy rostou pomaleji.

Jak Rozmnozit jehličnany

U jehličnanů, jako jsou borovice, smrky či jedle, bychom měli odebírat řízky ze stromů starých od čtyř do sedmi let. Řízky by měly být tvrdé, nicméně ne úplně dřevnaté. Totéž platí i pro výhonky tisu. Takové řízky odebíráme z výhonů starých zhruba rok, tedy aby byly dřevité, ale přesto stále pružné.

Kdy se stříhají jehličnany

Ideální doba pro prořezávání jehličnatých stromů je uprostřed léta od července do srpna a před jarem od února do dubna. Týká se to převážně mladých výhonků, odumřelé větve můžete odstranit kdykoliv. Mezi oblíbené jehličnaté stromy patří borovice.

Co potřebují jehličnany

Především při začátku růstu potřebují jehličnany hodně vláhy. Je proto ideální prolévat dostatkem vody každý den, kdy žádný déšť nespadne. Zároveň mohou v zárodku strom omezit i různé druhy plevele. Skvělou variantou, jak se plevele zbavit, je aplikace mulčovací kůry.

Jak roubovat jehličnany

Ve chvíli, kdy nám kořeny prorostou na spodu květináče ven, můžeme přistoupit k roubování. Kmínek očistíme od jehličí a necháme jen nahoře pár větviček. Na roub si vezmeme větvičku z mateční rostliny a má pupen Na ní odstraníme jehlice do půlky větvičky a přistoupíme k roubování. Roub podélně seřízneme dlouhým řezem.

Jak je vysoký smrk

Strom dosahující v podmínkách přírodního lesa velkých rozměrů. Výšky 50-60 m, tloušťky kolem 150 cm, objemu i přes 30 m3. Dožívá se 350-400 let.

Na co se používá smrk

Zedníci používají smrk na hladítka, bednění a podlážky lešení. Smrkové dřevo je důležitou surovinou pro výrobu papíru. Zvláštností je tzv. rezonanční smrk (kmeny s velkou hustotou letokruhů), ze kterého se vyrábí hudebních nástrojů.

Jak hnojit smrk

Praktickým řešením je hnojení pomocí tablet, vyrobených jehličnanům na míru. Kompletní tabletované N-P-K hnojivo s obsahem hořčíku, ureaformu a stopových prvků poskytne okrasným jehličnanům všechny důležité živiny, které zajistí jejich zdraví, vitalitu a krásu.

Jak hnojit cypřiše

Hnojení se provádí na začátku a na konci vegetačního období, kdy se stejnoměrně rozhodí a poté zapraví do půdy hnojivo v dávce 0,4 kg až 0,5 kg na 10 m2. Složení: 8% N, 4% P2O5, 11% K2O, 3,5% MgO.

Proč žloutne cypřiš

Nejčastější příčinou je nadměrné sucho během léta, přímý vliv slunce na jehličnany a nedostatek, respektive nesprávné zásobování vodou.

Jak se starat o cedr

Důležité je, aby cedr přežil několik prvních let a dostatečně zakořenil. V zimě, kdy vystoupne teplota nad bod mrazu, je tedy třeba strom vydatně zalévat. V zimě je třeba strom zakrýt – jak kořeny, tak i korunu třeba jutovým pytlem, geotextilií apod. Pokud strom přemrzne a opadají mu jehličky, nemusí majitel zoufat.

Kdy řezat smrk

Stříhejte po vyzrání jarních letorostů, to znamená v červenci, nebo počkejte na dobu před pučením, tedy na konec zimy. Důležité je, aby smrk měl kónický tvar, a byl tedy dole širší, jinak vám bude odspodu sesychat. Důležité je si pamatovat, že smrk nedokáže obrazit ze staršího dřeva.

Jak vypadá strom cedr

Popis. Jehličnatý strom s větvemi nerostoucími v přeslenech dosahuje ve vzácných výjimkách výšky až 40 m, jinak běžně něco málo přes 20 m. Také zcela výjimečně může být výčetní tloušťka jeho kmene okolo 3 m a strom se může dožít 1000 let.

Jak pěstovat jehličnan v květináči

Pěstování jehličnanů v nádobách

Stejný kontejnerový stromek je tak možné použít jako vánoční výzdobu i vícekrát. Jakmile kořeny stromku prorostou celou nádobou, což je zpravidla za 1 až 2 roky, je třeba jej přesadit a vyměnit zeminu. Vhodný je speciální substrát určený pro konifery.

Jak stříhat smrk

Na smrk se víc hodí nůžky

Odstraňujeme jimi část větve, třeba i delší, a to tak, že větev sestřihneme nad některým z nižších větvení. Rozvětvené tenčí větvičky reagují na krácení intenzivnějším prorůstáním. Stávají se postupně dominantními, koncovými.

Jak stříhat jehličnany

Když živý plot dosáhne požadované výšky, sestřihněte také vrchol, aby se řídký plot postupně zahustil. Mladý jehličnatý živý plot lze stříhat nůžkami na živý plot. Vysoký plot lze stříhat nůžkami na živý plot s dlouhými rameny. Jehličnatý živý plot nelze zmladit průklestem.