Jak Rozmnozit kapradí?

Jak se rozmnožují kapradiny

Rozmnožování Kapradiny se rozmnožují pomocí výtrusů uložených ve většině případů na spodní straně listů kapradin. Většinou u více vyvinutých je chrání ostěra. Když praskne, výtrusy se roznesou do okolí a vyklíčí v prokel.

Jak pěstovat kapradí doma

Kapradiny vyžadují teploty nad +15 °C, teplomilnější druhy pak alespoň běžnou teplotu pokojovou. Mají rády lehčí a vzdušnější substrát (obzvláště epifyty), kyselejší půdní reakci, kterou dosáhneme přídavkem rašeliny či kůry a při zalévání zásadně odstátou vodu bez chlóru.

Kdy zasadit Kapradi

Kapradiny jsou tak trochu zvláštní rostliny, kterým je potřeba věnovat náležitou péči. Nedaří se jim všude. A protože nejideálnější čas na výsadbu je na jaře, můžeme se do toho pomalu pustit. Vysaďte si je nejen do zahrady, ale jsou využitelné i jako pokojové rostliny.

Jak přezimují kapradiny

Kapradiny obvykle bez problémů zvládají přezimování a některé si i přes zimu zachovávají okrasný vzhled. Podobně jako u jehličnanů je však potřeba nabídnout jim dostatečnou závlahu ještě před příchodem mrazů a pak také v zimě v době, kdy nemrzne.

Jak rychle rostou kapradiny

Navíc roste velmi rychle – svoji velikost může v příznivých podmínkách během jednoho roku až zdvojnásobit. Ačkoli mají často jiné požadavky než ostatní pokojovky, není pěstování kapradin obtížné.

Kdy přesazovat kapradiny

Přesazování je snadné

Mladé rostliny přesazujeme každoročně v jarním období. Starší jedince pak podle potřeby jednou za dva až tři roky. Před vysazením do čerstvého substrátu pečlivě odstraníme staré odumřelé kořeny, čímž rostliny podpoříme v růstu.

Kdy stříhat kapradiny

Staré listy kapradin stříháme až tehdy, když se na jaře objeví nové výhony. Suché listy chrání zranitelnou část rostliny před mrazem a chladným počasím jako přirozený mulč.

Jak vysadit kapradiny

Nejprve ponořte kapradinu v květináči do kbelíku s vodou a počkejte, dokud z kořenového balu nepřestanou unikat vzduchové bubliny. Teprve poté vyjměte rostlinu z nádoby a pusťte se do výsadby. Při vysazování si dejte pozor na oddenek. Roste-li vzhůru, vsaďte kořenový bal o něco hlouběji, než byl v nádobě.

Jak zachránit uschlé kapradí

Pokud začnou listy kapradiny na koncích žloutnout a poté hnědnout, může to být signál, že je rostlina příliš mokrá. V takové situaci můžete zkusit trochu uvolnit horní vrstvu půdy pomocí klacku, přičemž dávejte pozor, abyste nenarušili kořeny, a pak musíte počkat, až substrát vyschne.

Co kombinovat s kapradinami

Kapradiny kombinujte s rostlinami, které mají podobné nároky na světlo a zálivku.Bohyšky: Bohyšky jsou tradičními společníky kapradin.Srdcovky: Srdcovky jsou zajímavým doplňkem ke kapradinám.Plicníky: Plicníky jsou trvalky s nádhernými květy a atraktivními listy, které se skvěle kombinují s kapradinami.

Jak se zbavit kapradí

host – 2.71 () Pokud by šlo změnit mikroklima, kapradí by samo vymizelo. Má rádo stín a vlhko, takže pokud se místo prosvětlí, případně odvodní, nebude se mu tam dařit. Vápno by také mělo pomoci, kapradí vyžaduje kyselou půdu.

Jak kvete kapradí

Ve skutečnosti není kapradí kvetoucí rostlinou. Existuje i názor, že se mýtus opírá o skutečnou realitu a pokoušeli se v minulosti křížením rostlin kvetoucí kapradinu vyšlechtit. Některé kvetoucí rostliny vypadají jako kapradí, a některé dokonce kvetou pouze v noci.

Co symbolizuje kapradí

Kapradí je ohnivý symbol čistoty Ducha, vládne mocnými uzdravujícími silami. Lidově jej nazývají Perunův Květ. Věří se, že je schopen odhalit v zemi skryté poklady, splnit přání. Ve skutečnosti dává člověku možnost odhalit Duchovní síly.